Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkış yapmak için ilk 2 ay kullanılmalıdır. BES’ten çıkmak isteyenler ilk 2 ayda resmi olarak cayma hakkına sahiptir. İşverenlerin işçilerine yapmak zorunda oldukları BES, işverenler açısından zorunludur. Belirtilen süreyi aşmaması halinde BES’ten ayrılmak, devlet katkısının kaybedilmesi haricinde maddi herhangi bir zarara yol açmamaktadır.

BES’ten Nasıl Çıkarım?

BES’ten çıkış yapma yolu, resmi gazetede yayınlanan bilgilere göre belirli zaman aralıkları ile sınırlandırılmıştır. Çalışanlara otomatik olarak yaptırılan BES, ilk 2 ay içerisinde çıkılması halinde herhangi bir zarara yol açmamaktadır. Bu kapsamda cayma, BES kullanıcısının hakkı olarak görülmektedir. Bu nedenle cayma halinde herhangi bir maddi kayıp söz konusu olmamaktadır. Sistemden çıkan çalışanlara en geç 10 iş günü içerisinde yatırdıkları paralar iade edilir. Ayrıca ilk 3 yıl içerisinde BES’ten ayrılmak isteyenlerin devlet katkısı alma şansları ortadan kalkmaktadır. Resmi gazetede yayınlanan BES ile ilgili yazıya göre, BES’ten ayrılmak isteyen çalışan, bu talebini yazılı olarak müdürüne, şirket sahibine ya da işverene posta, e- posta gibi araçlar kullanarak bildirmelidir. Talebin iletilmesinin ardından 10 iş günü içerisinde kesintilerin iadesi çalışana yapılacaktır. İadenin gecikmesi durumunda ödenecek miktar, temerrüt faizi çerçevesinde yeniden  gözden geçirilerek ödeme yapılacaktır.

BES’ten Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

BES’ten çıkma yolları, telefonla aramak ve e-posta göndermektir. Hangi yolun kullanılacağı, BES için tercih edilen sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Bazı şirketler telefonla işlem yapabilirken, bazı sigorta şirketleri yalnızca yalnız e- posta kabul etmektedir. Bunun yanında bazı şirketler, bir ayrılma talep formunu e- posta yoluyla sizlere ulaştırarak doldurmanızı talep edebilirler. Bu formu e- posta ya da faks yoluyla şirkete ulaştırmanız durumunda BES çıkış işlemleriniz onaylanacaktır.

Kimler Zorunlu BES Kapsamına Girmektedir?

Zorunlu BES kapsamında sigortalı olan çalışanların özellikleri, 45 yaş altında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanları olmalarıdır. Bu kapsamda şartları karşılayan kişilerin katılım işlemlerini işverenler yapmaktadır. Bunun dışında iş başvurusu yapmak için gerekli kimlik fotokopisi ve fotoğraf dışında işe girecek elemandan herhangi bir belge istenmez. İşverenler aracılığıyla yapılacak BES katılımından, yine işveren aracılığıyla çıkış sağlanmaktadır.

BES Kesinti Miktarları

Bireysel Emeklilik Sistemi kesintileri brüt maaşın %3’ü miktarında olmaktadır. Örneğin brüt kazancı 5.000 TL olan bir çalışan, maaşından 150 TL kesilmesi sonucu Bireysel Emeklilik Sigortası’na dahil olmaktadır. Ancak istek bazında kesinti tutarı artabilmektedir. Üst sınırı ile ilgili herhangi bir limit konmayan BES, sistemde kalınması durumunda, ilk 2 ay haricinde her ay %25 getiri sağlamaktadır.

Zorunlu BES’ten Çıkış Yaptığıma Nasıl Emin Olabilirim?

Zorunlu BES çıkışları yapıldıktan sonra, katkı payının size iade edilmesi 10 iş gününü bulacağından, BES çıkışları konusunda emin olamayabilirsiniz. BES kaydından, ödenen miktarlardan ve bunun gibi işlemlerden emin olmak ve BES iptali konusunda gerekli işlemleri takip etmek için e- devlet kullanılabilmektedir. E- devlete giriş yaptıktan sonra Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemleri menüsünden Devlet Katkısı Sorgulama menüsüne giriş yapılmalıdır. Buradan, girişte verdiğiniz  T.C. kimlik numarasına binaen yapılacak işlemlerde herhangi bir soru sorulmamaktadır. Ekranda BES temel ödeme sözleşmeleri, imzaladığınız herhangi bir BES belgesi varsa bir nüshası, hesaplanan devlet katkısı miktarı ve BES2in o anki durumu görülebilmektedir. Yapılan bu sorgulama ile çıkış yapılması durumunda BES’ten alınacak iade miktarı ve çıkış işleminin onaylanma tarihi de görülebilmektedir. BES çıkışlarınızı yaptığınıza, e- devlet sistemi ile yapacağınız sorgulama sonucunda emin olabilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz