Ziraat Bankası araç satışında kullanılan araçlar, taşıt kredisi kapsamında üzerine rehin konan ve çeşitli nedenlerden ötürü ödenmeyen krediler sebebiyle el konulan araçlardan oluşmaktadır. Yasal prosedürler tamamlandıktan sonra ihale yoluyla satışa çıkarılan bu araçlar piyasaya göre daha uygun fiyatlara satılmaktadır. Ziraat Bankası araç satışı kapsamında sıfır ve ikinci el araçlar yer almakla birlikte gerekli koşulları sağlayan herkes bu ihalelere katılabilir.

Ziraat Bankası Araç İhalesine Katılım Nasıl Sağlanır?

Araç ihalesine katılmak için öncelikle kendinize almak istediğiniz bir araç seçmelisiniz. Bu aracı www.e-aracsatis.ziraatbank.com.tr adresi üzerinden seçebilirsiniz. Bu adresi üzerinde ihalesi devam eden, yeni eklenen, fiyatı düşen ve tüm araç kategorileri yer almaktadır. Ayrıca aracınızı il, araç türü, marka, model yılı, yakıt türü, şanzıman türü, kilometre, motor hacmi, kasa tipi, motor gücü, fiyat ve numara bilgilerine göre filtreleyerek bulabilirsiniz. Kendinize uygun bir araç bulduktan sonra yapmanız gereken ilk şey araca ekspertiz tarafından biçilen teminat ve muhammen bakmak olmalı. Muhammen bedel araca ekspertiz tarafından belirlenen değerinin belirli bir oranı olup ihaleye girebilmek için yapılması gereken en düşük teklifi ifade eder. Teminat bedeli ise belirlenen muhammen bedelin %6’sı kadar bir bedel olup ihaleye teklif vermek isteyen herkesin ödemesi gereken bir bedeldir.

Bu temel bilgileri verdikten sonra araç ihalesine katılabilmeniz için seçtiğiniz aracın teminat bedeli ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine giderek araç ihalesine katılmak istediğiniz belirtip parayı yatırmak. Ziraat Bankası personeli size dekont ile birlikte size bir şifre ve kullanıcı adı verecektir. Bu şifreyi kullanarak sisteme giriş yapabilecek ve ihalesine katılmak istediğiniz araç için teklif sunabileceksiniz. Ancak teklif sunarken yapacağınız teklif belirlenen liste fiyatından yani muhammen bedelinden düşük olamaz. Ayrıca teklif yapılmış bir araç için teklifte bulunacaksanız teklifiniz son tekliften en az 500 TL daha yüksek olmalıdır. Teminatını yatırdığınız araç dışında teklif sunamazsınız. Eğer diğer araçlara da teklif sunmak istiyorsanız o araç için de teminat yatırmanız gerekmektedir.

Ziraat Bankası İhaleye Başvuru Yapmak İçin İstenen Belgeler Neler?

İhaleye başvuru yapmak için talep edilen evraklar gerçek kişi ya da tüzel kişi olmanıza göre değişmektedir. Gerçek kişiler için nüfus cüzdanı yeterliyken tüzel kişiler için ticaret sicil tasdiknamesi, imza sirküleri ve şirket yetkilisine ait belge gerekmektedir. Buna ek hem tüzel kişi hem de gerçek kişiden araç için ödenen teminat bedelinin dekontu talep edilmektedir. Ayrıca Ziraat Bankası size araç şartnamesi verip imzalamanızı isteyecektir.

Ziraat Bankası Satılık Araçlar Nasıl Alınır?

İhaleden araç alma işlemi için öncelikle teklif yapmalısınız. Nasıl teklif yapacağınızdan yukarıda bahsetmiştik. Seçtiğiniz araç için ilk teklifi siz yaptıysanız ihale başlar. İhale süresi 4 gün olup bu süreç sonunda en yüksek teklifi yapan kişi araca sahip olur. Ancak son 30 dakika içerisinde bir teklif gelirse sistem bu süreye otomatik olarak 30 dakika ekler. Eğer yeni bir teklif daha gelirse tekrar 30 dakika eklenir ve süreç son 30 dakikada teklif gelmeyene kadar devam eder. Son yarım saatte herhangi bir teklif gelmezse en yüksek teklifi veren kişi aracı alma hakkı kazanır.

İhaleyi kazan kişiye verdiği teklifi bankaya getirmesi için 10 günlük bir süre tanınır. 10 günlük süre içerisinde kazan kişi taahhüt ettiği bedeli peşin olarak bankaya yatırmalıdır. Aksi takdirde araca sahip olamaz. Ayrıca Ziraat Bankası araç satışı işleminde ihaleyi kazanan kişi devir işlemleri için gerekli bütün masrafları üstlenmesi gerekmektedir. Araç ihalesini kazandınız ancak gerekli nakde sahip değilseniz araç değerinin %50’sini Ziraat Bankası taşıt kredisi kullanarak karşılayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Araç Satışı Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Ziraat Bankası araç satış sistemine giriş yapmak için öncelikle yukarıda sizinle paylaştığımız adrese gitmelisiniz. Bu adresin üst kısmında yer alan menüler arasından “Sisteme Giriş” seçeneğini seçiniz. Ardından kullanıcı adı kısmına gerçek kişi adına aracı satın alacaksınız T.C. Kimlik numaranızı, tüzel kişi adına alçaksanız vergi numaranızı yazın. Şifre kısmına ise teminat yatırdıktan sonra size verilen şifreyi yazın. Son olarak aşağıda yer alan metni kutucuğa yazarak giriş tuşuna basmanız sisteme giriş yapmanız için yeterlidir.

Teminat Bedeli Geri Alınabilir Mi?

Araç ihalesine girmek için ödenen teminat bedelinin geri alınması mümkündür. Teminatı geri alabilmek için 2 farklı seçenek mevcuttur. Bunlardan ilki ihaleyi kaybetmenizdir. İhaleyi kaybetmeniz durumunda yatırmış olduğunuz teminat tutarını geri alabilir veya başka araçlara teklif yapmak için kullanabilirsiniz. İkinci yol ise teminatı yatırdıktan sonra 15 gün teklif vermemek. Eğer seçtiğiniz araç için 15 gün boyunca hiçbir teklif yapmazsanız yatırdığınız tutarı geri alabilirsiniz. Ancak Ziraat Bankası araç satışı ihalesini kazanan kişi ödediği teminatı geri alamamaktadır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz