Ziraat Bankası’nın kuruluş tarihi 1863’tür. Ziraat Bankası’nın kuruluşu Osmanlı Devleti zamanına kadar uzanıyor. 1863 yılında çiftçilerin oluşturduğu kaynaklar ile devlet Memleket Sandıkları’nı kurmuştur. Bu organizasyon da Ziraat Bankası’nın temelini oluşturmuştur. Memleket Sandıkları’nı günümüzde Sırbistan topraklarında bulunan Pirot İlçesi’nde kurulmuştur. Memleket Sandıkarı’nın etkisinin azalmasının ardından 1883 yılında Menafi Sandıkları’nın kurululu gerçekleşmiştir. 1888 yılına gelindiğinde ise Menafi Sandıkları yerini modern finans kuruluşuna bırakmış ve böylece Ziraat Bankası resmen faaliyete başlamıştır.

Ziraat Bankası Kim Tarafından Kuruldu?

Ziraat Bankası’nın kurucusu Ahmet Şefik Mithat Paşa olarak kabul ediliyor. Mithat Paşa Yugoslavya’nın Niş kentinin valiliğini üstlenmiş ve pek çok başarı elde etmiştir. Birçok araştırma yürüten Mithat Paşa halkın da desteği ile Memleket Sandıkları’nı kurmuştur. Mithat Paşa bu organizasyonu kurarken de imece geleneğinden yararlanmıştır. Sadıklar da köylüler tarafından seçilen 2si Müslüman, 2si Hristiyan toplamda 4 kişi tarafından yönetilmekteydi.

Ziraat Bankası Hangi Padişah Döneminde Kuruldu?

Ziraat Bankası’nın kuruluş dönemindeki padişah 2. Abdülhamit’tir. Ziraat Bankası ülkemizin ilk bankacılık örneğini oluşturan bir bankadır. Ziraat Bankası’nın kuruluşu da Osmanlı Devleti dönemine kadar uzanıyor. Ziraat Bankası kurulurken Osmanlı Devlet’inin başında 2. Abdülhamit bulunuyordu. Ancak bankanın kurulmasında öncülüğü çiftçiler ile Mithat Paşa yapmıştır.

Savaş Sonrasında Ziraat Bankası’nın Önemi Nedir?

Ziraat Bankası’nın savaş sonrası dönemdeki önemi ülkenin bulunduğu ekonomik zorluktan çıkmasına yardımcı olmasından dolayı oldukça fazladır. 1920’li yıllarda ülke savaşın içinde olmasından dolayı ekonomi kaynakları tükenmiş, ulaşım durma noktasına gelmiş ve sanayi kuruluşları çalışamaz olmuştur. Ziraat Bankası ise bu ödemde şube sayısını arttırmış ve olanaklarını da genişletmiştir. 1924’de TBMM’nin de onayı ile Ziraat Bankası Anonim Ortaklık haline gelmiştir. İkinci dünya savaşının neden olduğu ekonomi buhran Ziraat Bankası sayesinde daha hafif bir şekilde atlatılmıştır. Bundan dolayı Ziraat Bankası’nın savaş sonrası yeni kurulan bir ülke olan Türkiye’nin ekonomik anlamda normalleşmesinde büyük katkısı mevcuttur.

Günümüzde Ziraat Bankası Hangi Hizmetleri Veriyor?

Ziraat Bankası’nın verdiği hizmetlerden bir tanesi kredidir. Ziraat Bankası yabancı bankaların ülke kaynaklarını kullanmasının önüne geçilebilmek için kurulmuştur. Banka kuruluşunun ilk yıllarında özellikle tarıma büyük destek sağlamıştır. Ancak günümüzde Ziraat Bankası’nın tüm ülke vatandaşları için sunduğu hizmetler bulunuyor. Pek çok kişi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredi çekmek istediğinde Ziraat Bankası’na başvuruyor. Bunun da en temel nedeni Ziraat Bankası’nın müşterilerine büyük avantajlar sağlamasıdır. Ziraat Bankası tüketici kredisinin yanı sıra konut ve taşıt kredisi de veriyor. Bunun dışında vadeli hesap açan kişiler de yüksek faiz oranları ile paralarını biriktirebiliyor. Ziraat Bankası’nın müşterilerine sunduğu diğer hizmetlerden bazıları ise şu şekildedir:

 • Avantajlı kredi kartları,
 • Sigorta ve emeklilik hizmetleri,
 • Döviz işlemleri,
 • Kiralık kasa,
 • Maaş ödemeleri,
 • POS hizmetleri.

Hangi Ülkelerde Ziraat Bankası Şubesi Vardır?

Ziraat Bankası’nın şubesi olduğu ülkeler arasında ABD bulunuyor. Ziraat Bankası kurulduğu ilk yıllardan itibaren hizmet kalitelisini arttırmış ve giderek dünya standardına sahip bir banka haline gelişmiştir. Ziraat Bankası günümüzde yalnızca Türkiye’de hizmet vermiyor. Bunun yanı sıra pek çok ülkede de Ziraat Bankası şubesi bulunabiliyor. Ziraat Bankası Türk vatandaşlarının fazlaca olduğu ilçelerde şube açmıştır. Ziraat Bankası şubesi bulunan illerden bazıları ise şu şekildedir:

 • New York,
 • Bağdat,
 • Girne,
 • Atina,
 • Karaoğlanoğlu,

Bu illerde yaşayan kişiler de Ziraat Bankası’na giderek bankanın sunduğu fırsatlardan yararlanabilir. Ancak her bir ülkede düzenlenen kampanyalar farklı olabilir. Bundan dolayı da kampanyalar hakkında detaylı bilgi almak için banka şubelerine başvurulmasında fayda vardır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz