2020 yılında zimmet sorgulama işleminin hem uygulama üzerinden hem de web sitesi üzerinden yapılabilmesi mümkündür. Bunun için kişiler; https://ckysweb.saglik.gov.tr adresinden veya https://ckys.saglik.gov.tr adresinden sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. Kişilerin ilgili sorgulama işlemini yapabilmeleri için kimlik bilgilerine ihtiyaçları vardır. Ayrıca bu zimmet sorgulama işleminin yapılabilmesi için; kişinin zimmet kaydının oluşması gereklidir. Kişinin zimmet kaydının oluşabilmesi için ise; DHY kurasına katılması ve bu kuradan isminin çıkması durumunda, ilgili tebligatın yayınlanması gereklidir.

Ancak bu işlemden sonra kişinin zimmet sorgulaması yapabilmesi mümkündür. Kimlik bilgileri yardımı ile zimmet sorgulaması yapıldığı için; kişilerin hali hazırda kullandıkları kimlik belgelerinin eski veya yeni olmasına göre sorgulama ekranında istenen bilgiler değişebilmektedir. Kişinin zimmet kaydının sisteme düşebilmesi için ise; 1 gün süre ile beklemesi gerekebilmektedir. Kişinin göreve başlayabilmesi için bazı belgeler gereklidir. Bu belgeleri de bir araya topladıktan sonra kişi ilgili sorgulama işleminde öğrendiği görev yerinde göreve başlayabilmektedir.

ÇKYS Sorgulama Nedir?

ÇKYS sorgulama; Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi olarak geçen sistem aracılığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan personelin görevlerine ve bilgilerine ulaşabildikleri bir sorgulama işlemidir. Bir uygulamadır ve web sitesi üzerinden giriş yapabilmek de mümkündür. Sağlık personeli, doktor ve diğer tüm personeller bu sorgulama hizmetinden faydalanabilmektedir.

ÇKYS Sorgulaması Nasıl Yapılır?

ÇKYS sorgulamasını yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • ÇKYS sorgulaması yapmak isteyen kişi öncelikle https://ckys.saglik.gov.tr adresine giriş yapmalıdır. Sorgulama işlemi uygulama üzerinden yapılan bir işlem olduğu için; kişilere ÇKYS uygulamasının ve TSİM uygulamasının kısayolunu indirebilmek için link verilmektedir. Kişi eğer sorgulama işlemine web üzerinden devam etmek istiyor ise; https://ckysweb.saglik.gov.tr/personelgorevyeri adresine giriş yapmalıdır.
 • Kişinin karşısına bir sorgulama ekranı çıkmaktadır. Kişi buradan öncelikle eski nüfus cüzdanını mı yoksa yeni kimlik kartını mı kullandığını veya yabancı uyruklu olup olmadığını seçmelidir.
 • Kişinin T.C. kimlik numarasını yazması gereklidir.
 • Kişinin aile sıra nosunu ve cilt nosunu yazması gereklidir.
 • Ardından kişi güvenlik kodunu da yazdıktan sonra sorgula butonuna tıklamalıdır. Kişinin karşısına çıkan ekranda sorgulama sonuçları bulunmaktadır.

Zimmet Kaydının Düşme Süresi Ne Kadardır?

Zimmet kaydının düşme süresi; 24 içinde gerçekleşmektedir. 24 saatten daha erken sürede olma durumu da vardır ancak bazı durumlarda 24 saati bulabilmektedir. Zimmet kaydının düşebilmesi için öncelikle tebligatın yayınlanması gereklidir. Kişiler görev yerlerinin belli olabilmesi için Devlet Hizmet Yükümlülüğü kurasına katılmaktadırlar ve bu kuranın sonucunda tebligatlar yayınlanmaktadır. Tebligatların yayınlanması ile birlikte görev yeri zimmete düştüğü için; kişilerin zimmet sorgulama işlemi yapabilmesi için de tebligatların yayınlanması gereklidir.

Göreve Başlayacak Olan Personel İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Göreve başlayacak olan personel için gerekli belgeler şunlardır:

 • Göreve başlayacak olan personelin mal bildirim formu gereklidir.
 • Göreve başlayacak olan personelin 6 adet vesikalık fotoğrafı gereklidir.
 • Göreve başlayacak olan personel eğer erkek ise; kişinin askerlik durumu belgesi gereklidir.
 • Göreve başlayacak olan personelin adli sicil kaydı belgesi gereklidir.
 • Göreve başlayacak olan personelin sağlık belgesi gereklidir.
 • Göreve başlayacak olan personelden duruma göre ek belgeler istenebilmektedir.

ÇKYS Sorgulama Sayfasına Girişte Hata Yaşanıyor İse Ne Yapılmalıdır?

ÇKYS sorgulama sayfasına girişte hata yaşanıyor ise yapılması gereken; İl Sağlık Müdürlüğü Sicil Birimi’ne veya YHGM Sicil Birimi’ne ulaşarak eğer bilgilerde bir hata yaşanıyor ise, bunun düzeltilmesini talep etmektir. Ayrıca kişi sadece bilgi yanlışlığı sebebi ile değil; zimmet sorgulaması yapması durumunda sorgulama sonucunun çıkmaması halinde de bu kurumlardan bilgi alabilmesi mümkündür.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz