Yurtdışına Ücretsiz Para Gönderme Yolları / Uluslararası para gönderme yöntemleri, birçok insanın ilgilendiği konulardan bir tanesidir. Yurt içinde para aktarım işlemleri kolay olsa da bir kişi yurt dışında yaşayan yakınına para göndermek istediğin karşısına çeşitli sıkıntılar çıkabilmektedir. Öncelikle uluslararası para gönderim işlemlerinde masraf biraz daha fazladır. Bu ise para transferini gerçekleştirecek kişinin çeşitli araştırmalar içerisinde olmasına neden olmaktadır. Uluslararası para transferinin nasıl en uygun şekilde yapılacağını merak eden kişiler, yöntemlerin güvenilir olmasını da istemektedir.

Yurtdışından para transferi ya da yurt dışına para gönderme konusunda karşımıza pek çok yöntem çıkmakta olup bu yöntemlerin bir kısmı hem uygun hem de güvenilirdir. İnsanların işlemlerini çok daha hızlı ve uygun bir şekilde yapmasını mümkün kılan bu yöntemler, aynı zamanda yurtdışı para transferi için güvenilir bir yöntem bulma arayışına da son vermektedir. Peki bu yöntemler nelerdir?

IBAN ile yurt dışı para transferi ya da buna alternatif yöntemler, insanların uluslararası para gönderme işlemlerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılmasını mümkün kılmaktadır. Bilindiği gibi yurt içi para aktarım yöntemleri oldukça fazladır ve bu yöntemler dahilinde insanlar herhangi bir sıkıntı yaşamadan işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Fakat uluslararası para gönderme çoğunlukla hem zahmetli hem de daha pahalı yöntemleri kapsar. Peki bu yöntemler nelerdir? İşte yurt dışına para göndermek için kullanılabilecek 5 farklı yöntem!

Yurtdışına Ücretsiz Para Gönderme Yolları

Swift ile Yurt Dışına Para Transferi

Swift ile para gönderme, uluslararası para transferleri için kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntem birçok insan tarafından bilinmekte ve yurt dışına para transferi için kullanılmaktadır. Swift ile para göndermenin avantajlı ve dezavantajlı yanları bulunmaktadır. Öncelikle yöntem dahilinde hem gönderen banka hem de alıcı banka müşteriden masraf kesmekte, bu ise kişinin çok fazla ödeme yapmasına neden olmaktadır. Ayrıca para gönderim süreleri de 2-5 gün arası sürmektedir. Swift’in güvenilir ama pahalı bir yurt dışı para transfer yöntemi olduğunu söylemek mümkündür.

Western Union ile Yurt Dışına Para Transferi

Western Union para gönderme, birçok kişinin yurt dışı transferi için tercih ettiği yöntemlerden bir tanesidir. Güvenli bir şekilde para göndermek isteyen kişiler, genellikle bu ve bunun gibi yöntemlere başvurmakta, bu sayede hem hızlı hem de güvenilir bir şekilde işlemlerini tamamlamaktadır. Yüksek komisyon ücretleri alan bu yöntem, her ne kadar pahalı olsa da güvenilir olmasından ötürü tercih edilmektedir. Kişilerin bu yöntem dahilinde para transfer işlemlerini gerçekleştirmesi için aşağıdaki adımları uygulaması gerekmektedir:

 • En yakın Western Union hizmet noktasına giderek para gönderme pusulasını eksiksiz bir şekilde doldurun.
 • İşlemlerini gerçekleştirecek olan görevliye doldurduğunuz para gönderme pusulası ile birlikte geçerli kimliğiniz, gönderecek olan paranız ve komisyon ücretini veriniz.
 • İşleminizi yapan görevli işlem sonrasında size bir dekont verecektir. Bu şekilde para transfer işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız.

Western Union para gönderme ücreti paranın transfer edileceği ülkeye, gönderilecek miktar ve gönderim süresine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bu konuda net bir bilgi verilemese de konu ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için ilgili kurumlar diyalog halinde olabilirsiniz.

TransferWise ile Yurt Dışına Para Transferi

TransferWise para gönderme işlemleri için kişinin TransferWise’in internet sitesine ya da mobil uygulamasına kaydolması gerekmektedir. Uygulama üzerinde hesap açıldıktan sonra kişi uygulamadaki ilgili alana göndermek istediği para miktarını, alıcının hesap bilgilerini yazmalı ve daha sonra para gönderimi için onay vermelidir. Oldukça hızlı bir yöntem olan TransferWise, kişilerden çok yüksek miktarda komisyon ücreti almadığı için birçok insan bu yöntem ile yurt dışına para göndermeyi tercih etmektedir. Yöntem dahilinde yapılan para transferleri genellikle oldukça kısa sürede alıcı hesaba ulaşmakta olup bu süreyi belirleyen faktörler; paranın gönderim yöntemi, nereden nereye para transfer edileceği vb. faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

MoneyGram ile Yurt Dışına Para Transferi

MoneyGram para gönderme ücretleri genellikle gönderilen para miktarı ve gönderimin nereden nereye yapılacağına göre değişiklik göstermektedir. Bilindiği üzere yurt dışına para göndermek genellikle pahalı bir işlemdir. Fakat yöntemler arasında da ücret konusunda farklılıklar olabilmektedir. MoneyGram, yurt dışı para transferi için güvenilir bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntem dahilinde para transferi yapmak isteyen kişilerin şu adımları sırası ile uygulaması gerekmektedir:

 • İlk önce kendinize en yakın MoneyGram acentesini bulun.
 • Kimlik kartınız, alıcının bilgileri ve göndermek istediğiniz para miktarı ve hizmet bedeli ile birlikte acenteye gidin.
 • Eğer bir banka hesabına para gönderecekseniz alıcının bankasının adı ve hesap numarasını yanınızda bulundurarak bu bilgileri işlemler sırasında kullanın.
 • Mobil cüzdana para gönderecekseniz eğer alıcının uluslararası telefon kodu ile mobil telefon numarasını yanınızda bulundurun.

Yukarıdaki işlemler dahilinde uluslararası para transferinizi hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde yapmış olacaksınız. Para transferi için oldukça kolay bir yöntem olan MoneyGram birçok insan tarafından tercih sebebi olmaktadır.

UPT (Ucuz Para Transferi) ile Yurt Dışına Para Transferi

Uluslararası para gönderme yöntemleri içerisinde yer alan UPT yani Ucuz Para Transferi, PTT aracılığı ile kullanılabilecek bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Düşük komisyon ücretine sahip olan UPT, bu nedenle birçok insan tarafından tercih edilmekte olup yöntemin oldukça güvenilir olduğunu da söylemek mümkündür. Bu yöntem dahilinde uluslararası para transferini gerçekleştirmek isteyen bir kişinin aşağıdaki işlemleri sırası ile yapması gerekmektedir:

 • Kendinize en yakın UPT noktasına geçerli kimliğiniz ile birlikte gidin.
 • Para gönderim formunu eksiksiz ve doğru olacak şekilde doldurun.
 • Gönderim formu ile birlikte göndereceğiniz para miktarını görevliye teslim edin.
 • Gönderim işlemine ait UPT referans numaranızı alıp bu numarayı alıcıya verin.

Bu yöntem dahilinde bir kişi, uluslararası para transferini hem ucuz hem de oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirmiş olacaktır. Aynı zamanda gönderimde bulunduğu kişi de parayı kolaylıkla teslim alabilecektir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz