YouTube ile para kazanmak isteyenler ilk olarak paylaşımda bulundukları konuları izleyiciler tarafından ilgi görebileceği alanlarda oluşturarak kanal açmaları gerekmektedir. Bunun dışında YouTube kanalı açan kişiler Adsense ile bir ortaklık içerisine girmelidir. Çünkü Google Adsense uygulaması YouTube kanalı açan kişilerin kanallarının izleyiciler tarafından ne kadar tıklandığını kontrol edip kanal sahiplerine gereken ücreti ödemektedir.

YouTube’dan Kazanılan Para Nasıl Hesaplanır?

YouTube ile para kazanmak isteyenler kendilerine ait bir kanal açarak abone sayılarını en üst seviyeye çıkarmaları gerekmektedir. Bununla beraber abonelerin kanal sahiplerinin paylaştıkları videoları beğenerek videoların altına kanal sahiplerinin daha fazla para kazanabilmeleri için yüksek oranlarda yorumlar yapmaları gerekmektedir. Çünkü abone sayısının ve izleyiciler tarafından yapılan yorumların kanal sahiplerinin kazançlarını arttırmada oldukça büyük payı vardır. YouTube’da kazanılan paranın hesaplanması yapılan reklamların türlerine göre farklılık göstermektedir. Örneğin; inşaat, rezidans, otomobil gibi yapılan reklamların her bir kişi için tıklama ücreti 0.75 kuruş olarak belirlenmektedir. Bunun tersine oyuncak bebek reklamları gibi küçük reklamlara ise tıklanma ücreti 0.20 olarak verilmektedir. Ayrıca YouTube kanal sahiplerine ücretlerini Google Adsense, kanal sahiplerinin paylaştıkları videoların tıklanma oranlarını hesaplayarak ödemektedir.

YouTube’dan İzlenme Oranına Göre Para Kazanma

YouTube ile çok fazla kazanç elde etmek isteyen vatandaşlar öncelikle belli araştırmalar yapıp daha sonra izleyicilerin daha önce hiç izlemedikleri ve ilgilerini çekebilecek alanlarda konular oluşturulup YouTube kanalı açmaları gerekmektedir. YouTube kanalı açılmadan önce hangi reklamlara daha çok para verilebildiğini araştırmak gerekmektedir. Örneğin;açılan YouTube kanalı çocuklar üzerine yapılan bir reklam kanalı ise kanal sahipleri Google Adsense tarafından çok düşük kazanç elde edebilmektedir. Bunun sebebi medya sektöründe çocuk içerikli konular çok fazla yapılabilmektedir. Bunun için YouTube’dan çok fazla kazanç elde etmek isteyenlerin hiç kimsenin yapmadığı reklam üzerine çalışmaları ortaya koymaları ve kanalların çok tıklanarak izlenme oranlarını artırmaları gerekmektedir.

YouTube’dan Para Kazanma Oranları Nedir?

YouTube’da kazanılan paralar izlenme oranlarına göre hesaplanmaktadır. YouTube kanalında izlenme oranlarının artması için izleyicilerin dikkatini çekecek ve eğlendirici reklamların oluşturulması gerekilmektedir. Aşağıda YouTube kanalında izlenme oranlarına göre kanal sahiplerine ödenen ücretlerin miktarları açıklanmaktadır:

  • 1000 İzlenme: Türkiye’de 1000 izlenen videoda 50 adet reklam ücreti Google Adsense tarafından kanal sahiplerine ödenmektedir. Bununla birlikte bir reklam ücreti 0.15 kuruş olarak belirlenmektedir. Hesaplama yapılırsa eğer bir kanal sahibinin paylaştıkları video 1000 izlenme almış ise Google Adsense kanal sahibine 7,5 TL para ödemektedir.
  • 000 İzlenme: Türkiye’de 10.000 izlenme alan kanal sahibi yaklaşık 75 TL kazanabilmektedir.
  • 000 İzlenme: YouTube’da paylaştıkları videodan 100.000 izlenme oranına sahip olan kanal sahipleri Google Adsense tarafından 750 TL ücret alabilmektedir.
  • 000.000 İzlenme: YouTube’da 1.000.000 reklam izlenme oranına sahip olan kanal sahipleri yaklaşık olarak 7500 TL kazanç elde edebilmektedir.

YouTube’dan Kazanılan Para Nasıl Sorgulanır?

Çoğu zaman YouTube’da kanal sahipleri paylaştıkları videolarında izlenme oranlarını ve kazandıkları parayı sorgulamak istemektedir. Fakat “YouTube izlenme kazanç” sitesi kanal sahiplerinin sorgulamak istedikleri bilgileri verememektedir. Çünkü kanal sahiplerine verilen ücret Google Adsense tarafından sağlanmaktadır. Google Adsense de ödeyecekleri ücretleri kanal sahiplerinin ortaya sunduğu reklam çeşitliliklerine ve izlenme oranlarına göre belirlemesinden dolayı net bir kazanç tutarı söylenememektedir.

YouTube’dan Neye Göre Para Kazanılır?

YouTube’da ilginin ve dikkatin oluşmasına neden olan en önemli faktör yapılan reklamlardır. Eğer kanal sahipleri izleyicilerin dikkatini çekebilecek ve çok yüksek kalitede reklamlar oluşturabilecek konular elde edebilirse kazanacakları gelir de o kadar artmaktadır. Bu yüzden kanal sahipleri YouTube ile yüksek miktarda gelir elde etmek için yükleyecekleri videoların konusunu çok iyi belirlemeleri ve izlenme oranlarını arttırmaları gerekmektedir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz