Yeni kimlik kartı ücretleri online işlemler kapsamında ödenebilmektedir. Kağıt kimlik kartlarının değiştirilmesi için ödenmesi gereken tutar 22.50 TL’dir. Bu tutar, internet üzerinden ödenebilmektedir. Ayrıca yeni kimlik kartı harcı ücreti ödeme, anlaşmalı ATM’lerden de yatırılabilmekte, e-makbuz ya da kağıt makbuz alındıktan sonra Nüfus Müdürlüğü’nden randevu oluşturulmaktadır.

Yeni Kimlik Kartının Ücretini İnternet Üzerinden Yatırma

İnternetten kimlik kartı ödemesi yapmak için değerli evrak ödemeleri kapsamında bulunan seçeneklerden yararlanılmalıdır. Kanunen belirlenen sınırlar içerisinde değerli belge ödemeleri, makbuzları alınıp saklanacak şekilde yapılmaktadır. Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alsanız bile eğer eski nüfus cüzdanınız ve makbuzunuz yanınızda değilse, yeni çipli kimliğinizi çıkaramazsınız. Bu nedenle, makbuz alamayacağınız kanallardan kimlik ödemesi yapmamalısınız. Ayrıca e-makbuz almanız halinde, internet üzerinden e-posta adresinize gönderilecek makbuzun bir çıktısını yanınızda bulundurmalısınız.

Cep Telefonundan Çipli Kimlik Ödemesi

Akıllı telefondan çipli kimlik ödemesi yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesine giriş yapılmalıdır. İvd.gib.gov.tr olarak belirtilen adrese giriş yapıldıktan sonra ekranın alt köşesinde buluna Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme Sayfası kısmına girilmelidir. Ekranda boş bir form sayfası açılacaktır. Burada T.C. kimlik kartı bedeli ödeme butonuna tıklanmalıdır. Açılacak sayfada kimlik bilgileri sorulacaktır. Bu bilgilerde herhangi bir hata yapılması, ödenmesi gereken miktarın alınamamasına neden olacaktır. Bilgilerin eksiksiz girilmesinden sonra 1 kez kontrol edilmelidir. Eksiksiz ve yanlışsız bilgi girişi yapıldıktan sonra en alttaki seçenekler arasından kart işlemi seçilmelidir. Ayrıca sorulan sorula arasından hangi sebeple kimlik yenileyeceğinizi belirten sorunun yanıtı, ödemeniz gereken tutarı etkilemez. Tüm kimlik yenileme işlemleri için ödenecek tutar aynıdır.

Seçenekler arasında yeni doğan için kanuni bildirim kısmı görülecektir. Eğer yeni doğmuş bir bebeğe kimlik çıkarılıyorsa, bu seçeneğe tıklanmalıdır. Ayrıca seçenekler arasında yeni kimlik ile değiştirme, kaybetme dolayısıyla değiştirme gibi durumlar da bulunmaktadır. Size en uygun seçeneği işaretleyebilirsiniz.

Yeni Nüfus Cüzdanı Bedeli Ödenebilecek Kartlar

Çipli kimlik bedeli alınabilecek kartlar, tüm kredi kartlarıdır. Belirtilen form doldurulduktan sonra sizden kart numaranız istenecektir. Kart numaranızı girdikten sonra alt kısımda bulunan onay düğmesine tıklamanız halinde 22.50 TL’lik tutar kartınızdan tahsil edilir.

Yeni Çipli Kimlik Kartlarında Ücretlendirme

Çipli kimlik kartlarının ücretleri 22.50 TL’dir. Bunun yanında doğum nedeniyle alınan kimliklerde herhangi bir ücret istenmemektedir. Eski kimliklerini yeni çipli kimlikler ile değiştirmek isteyenler için ödenmesi gereken tutar 22.50 TL iken, aldığı çipli kimliği kaybedenlerin ödemeleri gereken tutar 45 TL olarak belirlenmiştir. Bunun haricinde sistemde eski kimlik kartınız görülüyorsa, ancak siz nüfus müdürlüğündeki randevunuza gelirken eski kimliğinizi kaybettiğinizi fark ettiyseniz, ödemeniz gereken tutar yine 22.50 TL’dir.

Problem Durumunda Ne Yapmalıyım?

Ödeme konusunda yaşanacak problemler, makbuza rağmen ödemenin sisteme geçmemesi ya da ödenen tutarın işaretlenen seçeneğe göre eksik kalması şeklinde olabilmektedir. Kimlik alma nedeninizi belirttiğiniz kısımda yapacağınız bir hataya bağlı olarak ödemeniz gereken tutar daha yüksek çıkabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken vergi dairesi iletişim numaralarını kullanmak olmalıdır. Vergi İletişim Merkezi Alo 189’u arayarak sorunlarınızla ilgili çözüm önerileri bulabilirsiniz. Bunun yanında bu genel çağrı merkezinin size yardımcı olamayacağını düşünüyorsanız, 444 0 189 numarasını arayabilirsiniz. Bu sayede bireysel hizmetler yardımıyla yapılan hataların düzeltilmesine yardımcı olurken, merak ettiklerinizi sorma imkanı da bulabilirsiniz. Yalnız yeni kimlik bedeli değil, pasaport işlemleri ve sürücü belgesi ve sürücü belgesi harcı konusunda da değerli evrak bedellerini bu Gelir İadesi Başkanlığı resmi sitesine yatırabilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz