Altın

220.7720

% -0.0317%

Dolar

5.3900

% 0.0000%

Euro

6.1200

% 0.0000%

Sterlin

6.9880

% 0.0000%

Frang

5.4090

% 0.0000%

Yen

0.0493

% 0.0000%

Ruble

0.0806

% 0.0000%

Riyal

1.4400

% 0.0000%

Yan gelir Olarak Yapılacak İş Fikirleri

İnsanlar günlük olarak çeşitli işlerde çalışmaktadır. Fakat çoğu kişi çalıştığı işten veya aldığı maaştan memnun olmayabilir. Durum böyle olunca insanlar bazen yeni işlere bazen de çalıştıkları işten sonra fazla yorulmayacakları ek işlere başvururlar. Ek işler ya da diğer ismi ile yan gelir olarak yapılan işler ele geçen parayla geçinememek veya hobi olsun diye yapılmaktadır. Bu…


Yan gelir Olarak Yapılacak İş Fikirleri

İnsanlar günlük olarak çeşitli işlerde çalışmaktadır. Fakat çoğu kişi çalıştığı işten veya aldığı maaştan memnun olmayabilir. Durum böyle olunca insanlar bazen yeni işlere bazen de çalıştıkları işten sonra fazla yorulmayacakları ek işlere başvururlar. Ek işler ya da diğer ismi ile yan gelir olarak yapılan işler ele geçen parayla geçinememek veya hobi olsun diye yapılmaktadır. Bu ek işler sürekli yaptığınız işten aldığınız maaşa bir katkı yaparak daha iyi bir hayat sürmenize ya da belirli ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olacaktır. Çünkü günlük yaşamda insanların çok fazla ihtiyacı vardır. Çoğu şeye ihtiyaç duyarlar. Bunların alınması için belki maaşlar yetmeyebilir. İşte tam bu sırada ek gelir yani yan gelir olarak yapılacak işler bütçenize katkı sağlar. Yan gelir olarak az bir para veya çok bir para kazanmak aslında sizin elinizde olan bir durumdur. Eğer işten sonra ek iş için biraz daha yorulmayı kabul ederim derseniz iyi bir para kazanabilirsiniz. Yok eğer az vakit harcayıp gelen para ile idare ederim derseniz biraz daha az bir gelir elde edersiniz. Bir çok ek gelir kazanma yöntemi vardır. Bunlar sizin yeteneğinize ve ilginize göre değişiklik göstermektedir. Bazen bu ek işlerde o kadar iyi fırsatlarla o kadar iyi paralar kazanırsınız ki günlük çalıştığınız işten ayrılarak sadece bu iş ile ilgilenirsiniz. Bunun örnekleri vardır. Tabi böyle yapan insan sayısı azdır. Çünkü zaten bu ek işe kazandığınız paranın yetmemesinden dolayı başlandı. Günümüzde ek iş yapan insan sayısı fazladır. Çünkü hemen hemen hiç kimse aldığı maaş ile yetinememektedir.

Yan Gelirler İşlerin Önemi

Yan gelir için yapılan işler artık hemen hemen çoğu insanın hayatındadır. Çünkü günlük yaşamda insanların ihtiyaçları artmaktadır. Bu ihtiyaçları da artık düzenli olarak çalıştıkları işlerden aldıkları maaş ile karşılayamamaktadırlar. Çünkü her geçen gün fiyatlar daha da yükselmektedir. Bu oluşan ihtiyaçları karşılamak için belli başlı yollar vardır. Ya bu ihtiyaçları karşılamak için bankadan kredi çekeceksiniz ya da ek bir gelir ile bu ihtiyaçları karşılayacaksınız. Kredi çekmek için bazı şartlar sağlanmalıdır. Bu şartları sağlasanız bile çektiğiniz krediye karşılık bankaya ödeyeceğiniz miktar daha da fazladır. Bu da demek oluyor ki ihtiyacınız kadar kredi çekip daha fazla para ödeyeceksiniz. Kısa sürede sonuç alabileceğiniz fakat uzun sürede zarar edeceğiniz bir yoldur. Bir diğer yöntem ise ek iş yapmaktır. Çünkü ek işte ihtiyacınız kadar olan parayı harcarsınız. Fakat bunun için biraz birikim yapmanız gerekebilir. Fakat uzun vadede daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Durum böyle olunca da ek iş yapmak kaçınılmaz bir hal almaktadır. Ek işler çok fazla vakit harcamadan bir miktar para kazanmanıza yardımcı olur. Bu yapacağınız işlerin hiçbir risk oranı yoktur. Sonucunda her zaman kazanırsınız fakat yapacağınız işlere göre farklı farklı paralar kazanırsınız. Bu kazandığınız para yaptığınız işe ve harcadığınız vakte göre değişiklik göstermektedir.

Yan Gelir Olarak Yapılabilecek İşler

İnsanların günlük yaşamındaki ihtiyaçlarının artması ve işlerden alınan maaşların bu ihtiyaçlara denk gelmemesi ek gelir olarak işler yapılmasına sebep olur. Yan gelir olması için evde bazı işleri yapabilirsiniz. Bunlardan bazılarını sizler için aşağıda sıraladık.

 • Çevirmenlik: Çeviri yapabilecek düzeyde bir yabancı diliniz varsa dizi, film, makale gibi şeyleri çevirebilirsiniz. Eğer yabancı dilinize güveniyorsanız bunu kesinlikle yapmalısınız. Hem yabancı dilinizi daha fazla geliştirme imkanınız da olur. Aynı zamanda dizi ve film kültürünüz genişler.
 • Alım –Satım: İnternet üzerinden ucuza ürün satın alarak başka yerlerde azıcık yüksek bir miktara satabilirsiniz. Çok zor bir iş değildir. Azıcık para kaybınız olabilir. İnternette bazı hesaplar sayesinde alım ve satım işlerini öğrenebilirsiniz.
 • Yazarlık: Akşam mesai bitimi yapılacak en uygun işlerden biriside makale yazarlığı yapmaktır. Hem kendinizi geliştirirsiniz hem de aynı süre zarfında para kazanabilirsiniz. Zaten internet üzerinde serbest çalışma zamanlı fazlaca içerik yazarı arayan ilan görürsünüz.
 • Boya Yapmak: Diğer işlere göre biraz daha yorucu bir iştir. Fakat kazanç olarak daha fazla bir gelir elde edebilirsiniz. Çünkü günümüzde ortalama bir evin boya badana masrafı 400 ile 500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Para olarak gayet kazançlı fakat yorgunluk olarak daha ağır olan bir iştir.
 • Özel Ders Vermek: Eğer öğretmen iseniz veya uzman olduğunuz bir konu varsa bununla ilgili evde özel ders verebilirsiniz. Özellikle yabancı diliniz ve matematik bilginiz çok iyi ise bu alanlarda özel ders verebilirsiniz.
 • Satış Yapmak: Ev içerisinde kullanılmayan çalışır vaziyette fazla olan eşyaları uygun fiyatlara satarak kazanç elde edebilirsiniz. Bunun sayesinde hem para kazanır hem de evde fazlalık olan eşyalardan kurtulursunuz.
 • Mutfak İşleri: Eğer mutfakta içecek veya yemek olarak harikalar yaratıyorsanız bu ek iş tam olarak size göredir. Çünkü son zamanlarda internet üzerinden yayınlanan yemekler çok fazla ilgi çekmektedir. Bir sosyal medya aracında sayfa açarak yaptığınız yemekleri yayınlayıp sipariş alabilirsiniz.
 • Danışmanlık: Eğer özel bir ilgi alanında insanlara yardımcı olabileceğinizi düşünüyorsanız danışmanlık yapmayı tercih edebilirsiniz. İnternet üzerinden veya yüz yüze işinizden kalan vakitlerde danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.
 • Fikir Satmak: Eğer aklınıza değişik para edecek farklı fikirler geliyor ve yatırım yapacak paranız yok ise bu durum sizin için geçerli olacaktır. Bu fikirleri yatırımcılara sunarak bunlar karşılığında hem onlara para kazandırabilirsiniz hem de fikir sahibi olarak siz para kazanırsınız. Çok fazla tutulan bir iş fırsatı değildir ama denemekte fayda vardır.
 • Arabanıza Reklam Almak: Şirketler arasında reklam rekabetle her geçen gün artış göstermektedir. Arabanız varsa, ek iş yapmak istiyorum diyorsanız fakat çok yorulmak, vakit harcamak istemiyorsanız tam olarak bu iş size göredir. Şirketler araçlara reklam giydirmesi yaparak kendi reklamlarını yaparlar. Sizde böyle bir fırsatı değerlendirmek isterseniz reklam şirketleri ile konuşmanız gerekmektedir. Böylelikle aylık ortalama 1000 TL’ye yakın bir para kazanabilirsiniz.
 • Boş Odaları Kiralamak: Bu fikir aslında herkese mantıklı gelmez. Çünkü kendi evinde tanımadığınız birisinin yaşaması çok kulağa hoş gelmeyen bir şeydir. Fakat sonuçta odayı kiraya verecek olan sizsiniz. Güvenilir bir kişi bularak evinizde kullanmadığınız odanızı kiraya vererek iyi bir ek gelir elde edebilirsiniz.
 • Online Oyun: Online oynanan oyunlar aslında sadece oyundan ziyade para kazanmak için de güzel bir fırsattır. Çünkü orada oyun içerisinde kullanılan sanal eşyalar geliştirilerek güçlendirilir ve böylece seviye atlarsınız. Bu eşyaları ya da yönettiğiniz oyuncuyu satarak para kazanabilirsiniz. Hem oyun oynamış hem de para kazanmış olursunuz. Fakat bu durum biraz vaktinizi alabilir.
 • Fotoğraf Çekmek: Eğer fotoğraf konusunda merakınız var ise ve iyi fotoğraflar çekebiliyorsanız bu yöntem ile para kazanabilirsiniz. Sosyal medya yine bu konuda size yardımcı olacaktır. Sosyal medya üzerinden bir hesap açarak çektiğiniz fotoğrafları yayınlayabilirsiniz. Böylelikle sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çektiğiniz fotoğraflar ile çekebilir ve böylece fotoğraf üzerinden sipariş alabilirsiniz. Böylelikle hem hobinizi yapmış olursunuz hem de para kazanmış olursunuz.

 

 


BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap