Vize için Banka Hesap Dökümü Nasıl Alınır?
Vize için Banka Hesap Dökümü Nasıl Alınır?

Yurtdışı seyahat planlaması yapan birçok kişi ilk etapta vize başvurusunu halletmeye çalışmaktadır. Vize başvuruları sırasında kişilerden talep edilen belgeler arasında banka hesap dökümünün de yer aldığını görmekteyiz. Gideceğiniz ülke için vize başvurusuna bulunmadan önce banka hesap dökümünü çıkartmalı, istenilen evraklar içerisine yerleştirilmelidir.

Türkiye’deki mal varlığınızı, birikimlerinizi hesap dökümü ile göstermeniz durumunda daha rahat vize onayı aldığınızı göreceksiniz. Hesap dökümü talep edilmesindeki an nedenlerden biri de şudur; başvuruda bulunan kişinin kendi ülkesinde bir düzen kurduğu, belirli bir gelire sahip olduğu, yabancı ülkelerde ekonomik sıkıntılar yaşamadan gezebileceğini kanıtlamaktadır. Konsolosluk görevlileri sizin aylık ne kadar maaş aldığımız ile ilgilenmez.

Görevliler daha çok banka hesabınızda bulunan birikim miktarı ile ilgilenir. Başvuru yaparken son 3 aya ait hesap dökümünü banka şubeleri üzerinden almanız gerekir. Çıkartacağını hesap dökümü banka tarafından kaşelenmiş, imzalanmış olarak sunulması gerekiyor. Çalıştığınız banka ile iletişime geçerek vize başvurusu için hesap dökümü çıkartmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Görevliler, hesap dökümünü istenilen şartlara uygun olacak şekilde hazırlayıp size teslim ederler.

Vize İçin Hesap Dökümü Nasıl Alınır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere vize için hesap Dökümü sadece banka şubeleri üzerinden alınmaktadır. Bireysel olarak son 3 aya ait hesap dökümünü çıkarıp vize başvuru dosyasına eklemeniz durumunda belgenizin kabul edilmediğini belirten bir tepki ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle hesap dökümünü banka şubesinde bireysel müşteri temsilciniz ile beraber çıkartmalı, görevlilerden kaşelettirip imzalanmış bir şekilde teslim almalısınız. Resmi olmayan belgeler ile yapılacak vize başvuruları değerlendirilmeye alınmadan reddedilmektedir. Bazı kişiler hesap dökümü çıkarmadan önce banka hesabında ne kadar para bulunması gerektiğini de merak ediyor. Bu konu ile ilgili detaylar;

Schengen Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Param Olmalı?

Schengen vize başvurusunda bulunacak birçok kişi banka hesabında ne kadar para bulunması gerektiğini de öğrenmek istiyor. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz; vize başvurusu yapmadan önce hesabınıza yüklü bir miktar para yatırmayın. Hesap dökümünde ayrıntılı olarak gözükecek bu durum vize almanızın önüne dahi geçebilir. Vize alacağınız ülke sizlere ” kalacağınız gün başına X miktar para bulunmalıdır” şartı koymamış sa çok fazla para yatırmanız da gerek yok. Ortalama olarak hesabınızda 5,000 TL olması yeterlidir. Sizleri nacizane önerimiz seyahat planınız çok önceden belli ise 3 ay önceden başlayarak hesabınıza parça parça bu parayı yatırın. Aylık düzenli para girişine ne olduğunu göstermek vize başvurularında size oldukça katkı sağlayacaktır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz