Valörün ne demek; Bankacılıkta kullanılan bir terim olan valör, işlemin yapılış tarihi ile işleme giriş tarihi arasındaki farkın hesaplanmasıdır. İşlem yapılış tarihi ile işlemin gerçekleşme tarihi arasında bazı durumlarda farklar ortaya çıkabilmektedir. Bu farklar bankadan çıkan bedeller için aynı gün, bankaya giren bedeller için 1 gün sonrasıdır. Bu nedenle kredi kartından yapılan harcamalar aynı gün görülebilmekte iken, kredi kartı ödemeleri sisteme 1 gün sonradan düşer. Bu durumda valör ortaya çıkmış olur.

Valör Nedir?

Valör terimi, bankacılıkta sıklıkla kullanılmaktadır. Aksayan işlemleri ve gecikmeli para gönderimlerini ifade eder. Gönderilmek istenen paranın mesai bitimi nedeni ile gönderilememesi, kredi kartına yatırılan paranın sisteme düşmemesi, faize yatırılan paranın, yatırıldığı gün değil, bir sonraki gün faiz işletmeye başlaması bazı valör örnekleri arasındadır. Valör, işlemin yapılış tarihi ile sisteme geçiş tarihi arasındaki farktır. Bu bağlamda valör süreleri, faiz işleyişini ve bankanın parayı kullanma süresini de etkiler.

Valör Nerelerde Karşımıza Çıkar?

Valör kullanım alanları bankaların kredili ve vadeli işlemleridir. Vadeli mevduat hesaplarında, kişilerin birikimleri belirli bir süre geçtikten sonra hesap sahiplerine kazandırmaya başlar. Vade süresi boyunca kişilerin hesap hareketleri ve akışı bankalarca değerlendirilmekte, buna göre faiz geliri kişilere iade edilmektedir. Valör kavramı ise burada devreye girer. Banka, bizim paramızı işleme alır ve başlangıç tarihini bu şekilde belirler. Ancak biz paramızı kredili mevduat hesabına yatırdıktan 1 gün sonra bu para işlemeye ve faiz kazandırmaya başlar. Bu nedenle bu hesaba 1 gün valörlü diyebiliriz.

Valörle yalnız kredili mevduat hesaplarında değil, bankalar arası EFT’lerde de karşılaşılabilir. Eğer birlikte çalışılan bankanın haricinde bir bankaya EFT yapılıyorsa ve bunun için Cuma günü mesai sonrası tercih edildiyse, bu durumda işlem valörlü olarak karşımıza çıkacaktır. Mesai saatinin tamamlanmasından dolayı hafta sonuna girecek ve işlem tamamlanamayacaktır. Bu nedenle hafta sonu boyunca yapılması istenen EFT işlemi bekleyecek, pazartesi günün kalacaktır.

Bu durumda hafta sonu boyunca göndermeyi planladığınız para, bankanızın kasasında kalır. Dolayısıyla hesabınızı faize yatırdıysanız, faiz işlemeye ve kullanılmaya devam eder. Dolayısıyla pazartesi günü EFT yapmak istediğiniz miktar, 3 gün valörlü olarak karşı tarafa iletilir.

Valör Hesaplaması

Valör hesabı Merkez Bankası’nın gecelik faiz oranı üzerinden hesaplanmaktadır. Bu kapsamda bankaların askıda kalan işlemleri valöre girer. Mesai sonrasında yapılan işlemler, bankaların tatil günlerinde internet üzerinden yapılan işlemler ve bankadan bankaya yapılan EFT’lerde askıda kalan işlemler valöre girmektedir. Valöre giren işlem, ekranda düştü görünse de aslen hala bankanın kasasında bulunur.

Örnek Valör Hesabı

Valör oranını bir örnekle açıklamak için şöyle bir varsayımda bulunabiliriz:

Günümüzde Merkez Bankası’nın faiz oranının gecelik %7,75 olduğunu farz edelim. Bu oran, valör hesabı yapacağımız, geciken her gece için kullanacağımız sayısal değer olacaktır. Eğer Cuma günü mesai bitiminden sonraki saatlerde, kullandığınız bankanın haricindeki bir bankaya EFT yapmak isterseniz, işlem valöre girecektir.

EFT yapmak istediğiniz miktarın 10.000 TL olduğunu düşünelim. Hesaplamayı doğru yapabilmek için valör tarihinin Cuma ile pazartesi arasındaki süre olduğunu bilmeniz gereklidir. Siz EFT talimatı verdiniz ve hesabınızdan 10.000 TL’nin düştüğünü gösdünüz. Ancak bu para halen bankanızın kasasındadır. Valör tarihi gelene kadar; yani pazartesi gününe kadar da kasada kalıp işlemeye devam edecektir.

3 gün boyunca kasada kalan ve Merkez Bankası’nın gecelik faiz oranına tabi tutularak değerlenen para, %7,75’lik faiz ile bankaya kazanç sağlayacaktır. Valör tarihi gelene kadar bankanızın yalnızca Merkez Bankası faiz oranından kazanacağı para 54 TL olacaktır.

Vadesiz hesaptan yapılan bu işlemde, bankanın 3 gecelik valörden kazancı 54 TL olarak belirlenmiştir. Bu işlemin her gün binlerce kişi tarafından yapıldığı göz önüne alındığında, bankaların valör gelirlerinin hayli yüksek olduğu söylenebilir.

Kimler Valör Alabilir?

Valör alma yetkisi doğrudan bankaya aittir. Yapılan işlemin valöre kalması halinde hiçbir müşteri, gecelik faizden yararlanamaz ve görüntüleme araçlarında da işlem yapılmış görünür. Bunun yanında kişiler eğer Merkez Bankası tarafından belirlenen gecelik faiz oranlarından yararlanmak istiyorsa, bunu vadeli mevduat hesapları yoluyla yapmaları gereklidir. Bunun dışında valör yoluyla para sağlama ancak bankanın kullanacağı bir para kazanma yöntemidir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz