Vadeli mevduat hesabı, belirli bir süre içerisinde hesaba yatırılan paraya dokunulmamak kaydıyla bankanın müşteriye faiz ödemesi yaptığı hesap türüdür. Mevduat kelime olarak; birikimlerin değer kazanmasını ifade ettiği için vadeli mevduat hesabı ile kast edilen birikimlerin belirli süreli değer kazanmasıdır. Bankaların sunduğu günlük, aylık, yıllık gibi seçeneklerden yararlanarak birikiminizi vadeli hesap ile değerlendirerek, ek kazanç elde edebilirsiniz

Vadeli Hesap Açılışı Nasıl Yapılır?

Vadeli mevduat hesabı açılışı için ilk olarak vadesiz hesap açılmalıdır. Bunun nedeni paranın vadeli hesaba girişi veya çıkışı sırasında vadesiz hesaba aktarılması gerekmesidir. Sonrasında vadeliye koyacağınız parayı belirlemelisiniz. Son olarak da vade süresini günlük, aylık ya da yıllık gibi seçenekler arasından belirleyerek paranızı vadeye koyabilirsiniz. Faiz oranı koyacağınız miktara ve süreye göre değişkenlik gösterir. Vadee koyulan miktar ve süre arttıkça oran da artar. Ayrıca bankalarında vadeli hesaplar için verdikleri faiz oranları farklıdır.

Vadeli Mevduat Faizi Hesaplama

Mevduat faiz getirisi hesaplamak için; “anapara*faiz oranı*kaç gün vadede kalacağı/36500” formülü kullanılabilir. Bu hesabı aylık ya da yıllık olarak da aşağıdaki formülleri kullanarak hesaplayabilirsiniz.

  • Günlük faiz getirisi: (Anapara/100)*(faiz oranı/365)*kaç gün vadede kalacağı
  • Aylık faiz getirisi: (Anapara/100)*(faiz oranı/12)*kaç ay vadede kalacağı
  • Yıllık faiz getirisi: (Anapara/100)*faiz oranı*kaç yıl vadede kalacağı

Vadeli Hesaptan Kesinti Yapılır Mı?

Vadeli hesaptan yapılan kesintiye mevduat vergisi ya da vadeli kazanç mevduat vergisi denir. Vade sonu elde edilen kazançtan para hesaba aktarılırken kesilir. Yapılan kesinti anaparadan değil sadece vade süresince kazanılan paradan kesilerek, devlete ödenir. Hesap sahibinin elde ettiği kazanç için ayrıca bir vergi ödemesine gerek kalmaz. Mevduat vergisi;

  • Türk lirası vadeli hesaptan, 6 aya kadar %15, 6 aydan 12 aya kadar %12, 12 ay ve üzeri %10
  • Dolar ve Euro vadeli hesaptan, 6 aya kadar %18, 6 aydan 12 aya kadar %15, 12 ay ve üzeri %13
  • Altın vadeli hesaptan, 6 aya kadar %15, 6 aydan 12 aya kadar %15, 12 ay ve üzeri %15 oranında vergi alınır.

Vadeli Hesabı Otomatik Yenileme

Vadeli mevduat hesabını otomatik sürdürme işlemi sayesinde vade bitiminizde bankayla anlaşmanıza göre vadeniz otomatik olarak yenilenebilir. Vadeli mevduat otomatik yenileme için kullanabileceğiniz seçenekler şu şekildedir;

  • Anapara ve Faiz Devam Etsin: Vadeli hesap için yatırdığınız ana para ve vade sonu kazandığınız faizin hepsi otomatik olarak güncel faizden vadeye koyulur.
  • Anapara Devam Etsin: Sadece ana para vade sonu güncel faizden vadeye koyulur. Faiz kazancı ise seçilmiş olan banka hesabına aktarılır.
  • Belirlenen Tutarın Devam Etmesi: Önceden belirlenen miktar kadar paranın vade sonunda otomatik olarak güncel faizle vadeye koyulmasıdır.
  • Devam Etmesin: Vade sonu otomatik yenilenme yapılmasın.

Kırık Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Kırık vadeli mevduat, 1, 3, 6 ve 12 ay dışındaki vadeler için açılan mevduat hesaplarına denir. Yani bu aralıkta olan başka vade süreleri ya da 12 aydan uzun vadeler kırık vade olarak adlandırılır.

Vadeli Hesap Tassarruf Mevduatı Güvencesinde Mi?

Tasarruf mevduatı sigorta fonu (TMSF), vadeli hesaplarda bulunan anapara ve faiz payları reeskontlarının ticari olarak kullanılmayan kısımlarını 100.000 TL’ye kadar güvence altına alır. Türkye’de bulunan tüm mevduat ve katılım fonu yetkilileri yerli veya yabancı kuruluşları TMSF yetkisindedir.

E-Mevduat Nedir ve Nasıl Açılır?

E-mevduat hesabı, bankaların internet ya da mobil bankacılıkları üzerinden sundukları bir hizmettir. Bu hizmetten yararlanmak için vadeli mevduat hesabı açtıracağınız bankanın internet bankacılığına girş yapmanız gerekir. Giriş yapmak için de bahsi geçen banka da hesabınız ya da kredi kartınız olmalı, yani o bankanın müşterisi olmalısınız. E-mevduat için bankanın internet bankacılığına giriş yapıp, vadeli mevduat kısmından hesap açılabilir. Ayrıca e-mevduat’a özel birçok banka yüksek oran fırsatları da sunmaktadır. Böylelikle hem kolay hem şubeye gitmeye gerek kalmadan hem de yüksek faiz oranlarıyla vadeli hesap açabilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz