Vadeli altın hesabı açarak hem altınlarınızı güvence altına alabilir hem de yatırdığınız altın üzerinden para kazanabilirsiniz. Bankalar üzerinde vadeli altın hesabı oluşturmak isteyenler düğünlerinde, nişanlarında takılan altınları veya yastık altı sakladıkları altınları aşağıda yer alan bankalardan birisine götürerek hesap açtırabilir. Vadeli altın hesabı açtırmanın bir diğer yolu ise banka üzerinde hesap açıp para yatırıp ardından güncel kur değerleri üzerinden bankadan altın satın almaktır. Vadeli altın hesabı açabileceğiniz bankalar;

 • Şekerbank
 • TEB
 • Türkiye İş Bankası
 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Halkbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Denizbank
 • Alternatifbank
 • HSBC

Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli Altın hesabı açmak için öncelikle kendinize bir banka belirlemelisiniz. Yukarıda sizlerle vadeli altın hesabı açmanıza olanak tanıyan bankalardan birisini seçtikten sonra vadeli altın hesabı açmak için iki farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan ilki banka üzerinde mevduat hesabı açıp paramızı yatırıp ardından bankadan altın satın alarak vadeli altın hesabına geçiş yapabilirsiniz. Eğer elinizde düğünde, nişandan veya kendi birikiminizden gelen altınlarınız varsa bankaya veya bankayla anlaşmalı olan kuyumculara altınınızı götürerek hesabınızı açtırabilirsiniz.

Altınlarınızı götürerek hesap açımında götürdüğünüz altınlar ekspertiz tarafından incelenerek grama çevrilmekte. Yani sizin götürmüş olduğunuz 2 burma bilezik, 10 cumhuriyet altını ve 40 çeyrek altın uzmanlar tarafından incelenerek grama çevrilmektedir. Ayrıca vadeli altın hesabı açabilmek için belli bir gramın üzerinde altına sahip olmalısınız. Bazı bankalar altın hesabı açmak için en az 10 gram altın isterken bazı bankalar 5 gram ile hesap açılışı yapmaktadır.

Altınları İstediğim Zaman Geri Alabilir Miyim?

Bankada açtığınız hesabının türüne göre ve bankayla yaptığınız anlaşmaya göre altınlarınızı farklı sürelerde geri alabilirsiniz. Eğer vadesiz altın hesabı açtıysanız dilediğiniz an bankaya giderek altınlarınızı talep edebilirsiniz. Bankayla olan anlaşmanıza göre banka size yatırdığınız altını gram olarak ya da güncel kur üzerinden hesapla para olarak verebilir. Vadeli altın hesabı açtıysanız altınlarınızı bankayla yaptığınız anlaşma kapsamına geri alabilirsiniz. Yani altınlarınızı vadeli altın hesabına koyduysanız banka size altınınızı hemen de geri verebilir vadesinin bitmesini de beklemenizi isteyebilir.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı

Ziraat Bankası vadeli altın hesabı açmak için en az 10 gram altına sahip olmalısınız. Çalınma, kaybolma riskini ortadan kaldırarak üzerinde faiz getirisi kazanmanızı sağlar. 30 gün ile 400 gün arasında vade seçeneklerinden faydalanarak kazanç elde edebilirsiniz. Ziraat Bankası vadeli hesabı tarafından verilen faiz oranları vadeye konan gün ile değişmektedir. Ziraat Bankası vade grupları;

 • 30 gün ile 31 gün arası faiz oranı %0,5’tir.
 • 32 gün ile 180 gün arası faiz oranı %0,75’tir.
 • 181 gün ile 400 gün arası faiz oranı ise %0,8’dir.

Ziraat Bankası vadeli altın hesabı başvurularınızı banka şubelerinden veya ziraat internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz.

TEB Altın Hesabı

TEB vadeli altın hesabı ile hem altınlarınızı çalınma ve kaybolma riskinden koruyabilir hem de cazip faiz oranlarıyla kazanç elde edebilirsiniz. TEB vadeli altın hesabı açabilmek için en az 5 gram altına sahip olmalısınız. Vadeli altın hesabı kapsamında altınlarınızı bir yıla kadar vadeye koyabilirsiniz. TEB tarafından anlaşmalı kuyumculara veya altın günleri uygulaması aracılığıyla altınlarınızı TEB’e getirerek vadeli altın hesabı açabilirsiniz. Altın hesabı başvurularınızı ise TEB şubeleri üzerinden, TEB internet bankacılığı üzerinden ve çağrı merkezinden yapabilirsiniz. TEB tarafından sunulan cazip faiz oranları ise;

 • 1 gün ile 31 gün arası vadeye %0,75 faiz
 • 32 gün ile 91 gün arası vadelere %1 faiz oranı,
 • 92 gün ile 180 gün arası vadeye %1,25 faiz hizmeti,
 • 181 gün ile 364 gün arası vadeye koyanlara %1,50 faiz oranı sunulmaktadır.

Garanti BBVA Altın Hesabı

Garanti BBVA vadeli altın hesabı kapsamında %2,50’ye varan faiz oranlarından faydalanabilirsiniz. Vadeli altın hesabı kapsamında getirmiş olduğunuz altınların 100.000 TL’si devlet tarafından güvencede olup Tasarruf Mevduatı Sigortasına tabidir. Garanti BBVA üzerinde vadeli altın hesabı açabilmek için en az 50 gram altına sahip olmanız gerekmekte. Normal şartlarda 50 gram altına 12 ay vade de %0,80 faiz oranı sunan banka bu kampanyaya dahil olan müşterilerine özel %2,50 faiz oranı vermektedir. Ancak bu kampanyadan yararlanabilmek için en az 100 gram altınınız olmak zorundadır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz