Bankacılık alanında yapılan her başvuru sırasında tüketicilerden iyi bir kredi notuna sahip olma şartı aranmaktadır. Ülkemizde bulunan 9 büyük bankanın birleşmesi sonucunda kurulan Kredi Kayıt Bürosu, bankacılık alanındaki tüm gelişmeleri kredi notu çatısı altında toplamıştır. Bu sistem; Bir kişinin geçmiş yıllardaki tüm bankacılık işlemleri hakkında bilgi vermektedir. Kredi borcunun zamanında ödenip ödenmediği, kredi kartı ekstrelerinin döneminde ödenip ödenmediği gibi bilgiler başta olmak üzere tüm ödemeler bu sistem üzerinden ayrıntılı bir şekilde görüntülenmektedir. Banka kredilerini genel olarak incelediğimizde iyi bir kredi notuna sahip olmak gerektiğini görebilirsiniz. Bu zamana kadar kredi notu sorgulama, kredi botu öğrenme hep ücretli idi. Ancak; bu yazımız içerisinde ücretsiz kredi notu öğrenme konusunda birçok alternatif seçeneğin bulunduğunu göreceksiniz.

E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

E-Devlet, geçtiğimiz aylarda eklediği yeni hizmeti ile ücretsiz kredi notu sorgulama işleminin yapılmasını sağlıyor. Sahip olduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile E-Devlete giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra yukarıda bir arama bölümünün olduğunu göreceksiniz. “Risk Raporu” şeklinde bir arama yaptığınızda “Türkiye Bankalar Birliği/Risk Merkezi Başvurusu” şeklinde bir bölüm gelecektir. Bu bağlantı adresine girdiğimizde bizlere ne tarz bir sorgulama yapmak istediğimiz sorulacaktır. “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” kısmını işaretledikten sonra devam et butonuna tıklayın. Birkaç dakika içerisinde hazırlanan rapora yine aynı bölüm içerisinden ulaşabilirsiniz. Unutmayın; E-Devlet üzerinden her ay 1 adet ücretsiz sorgulama yapabilirsiniz.

BKM Express Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Her ne kadar rekabet kurumu tarafından kapatılma kararı alınsa da BKM Express üzerinden ücretsiz kredi notu öğrenme işlemi yapabilirsiniz. Her kullanıcı bu sistem içerisinden sadece 1 kere sorgulama yapabilirler. BKM Express üzerinden kredi notu sorgulama işlemi yapmış kişilerin daha sonrasında tekrardan kredi notu sorgulama işlemi yapamazlar.

OneCar Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Burada anlatacağımız yöntem biraz etik olmayabilir. Ancak ücretsiz kredi notu sorgulama ihtiyacınız varsa kesinlikle deneyiniz. OneCar bildiğiniz üzere aylık ve yıllık bazda kiralık araç sunan devasa bir şirket. Arama motoru üzerinden OneCar internet sitesine giriş yapın. Site içerisinde bulunan en pahalı araçlardan birisine yıllık kiralama başvurusunda bulunun. Bu aşamadan sonra telefon numaranızı yazmanızı ve gelecek onay kodunu sisteme girmeniz istenecektir. Doğrulama işlemleri tamamlandıktan sonra karşınıza Findeks üzerinden alınmış risk raporu + kredi notu gelecektir. Tamamen ücretsiz olan bu adımlardan sonra başvurunuzu iptal ederek kendi işinize dönebilirsiniz.

Ücretsiz kredi notu öğrenme konusunda kullanabileceğiniz yöntemler yukarıda belirttiklerimizdir. Bununla beraber düşük ücretler vererek birçok platform içerisinde sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Örneğin;

  • Ziraat Bankası, ING Bank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank üzerinden yapılacak kredi notu öğrenme başvurusundan 8’er TL ücret talep edilmektedir.
  • Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom operatörleri 9 TL ücret karşılığında kredi notu sorgulama işlem hakkı tanıyor.
  • Findeks üzerinden 10,31 TL karşılığında tam kapsamlı kredi notu sorgulamasında bulunabilirsiniz.

Ücretsiz diyerek sürekli kredi notu sorgulama işleminde bulunmayınız. Art arda yapacağınız her sorgulama kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine neden olacaktır. Her ay 1 kere yapmanızın yeterli olduğunu, bu konuda E-Devlet’in oldukça güzel bir hizmetinin bulunduğunu hatırlatmak istiyoruz. Yukarıda belirttiğimiz kurumlar dışında kredi notu sorgulayabileceğiniz alternatif bir kuruluş bulunmamaktadır. (Bankalar hariç)

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz