Türkiye’de bulunan faizsiz bankalar adı ile de anılabilecek faizsiz bankalar, ayrı bir bankacılık politikası izlemektedir. Bu kapsamda bankalar, onlarla ilk kez çalışacak müşterileri için bazı kriterler belirlemiştir. Bu kriterler kapsamında bankalar, kredileri ve mevduat hesaplarında faiz harici gelirlere kaymıştır.

Faizsiz Katılım Bankacılığı Nedir?

Faizsiz katılım bankacılığının tanımı, ekonomi açısından büyük öneme sahip yatık altı birikimlerinin bulundurulabileceği, fonunuzu güvenle saklamanıza ve bazı durumlarda katlamanıza yardımcı olacak bir bankacılık sistemi olarak yapılabilir. Fonlar, orta ve uzun vadede yatırım aracı olarak kullanılabilmekte, bu yolla ekonomik güçlenme sağlanabilmektedir.

Katılım bankaları ile çalıştığınızda, paranız faizler ile değil, yatırımlar ile değerlenir. Bu kapsamda yapılan yatırımları değerlendiren bir heyet, bankanın mali işlerini devralmıştır. Bankanın hesapları içerisinde bulunan para, saklama ve kullanılma olarak iki başlık altında toplanır. Yatırdığınız ana para saklama hanesine yazılırken, yatırımlardan elde edilecek kazanç, kullanılma hanesinde yerini alır. Bu durumda, yatırdığınız para ile gerekli yatırımlar yapılarak size faiz kazancı değil, yatırım kazancı ulaştırılır. Sizin paranız üzerinden yapılacak yatırımlar, banka tarafından komisyon alınarak size teslim edilir. Yatırımdan alınan miktar, banka ile müşteri arasında pay edilir. Bu kar payı isteğe bağlı olarak fon üzerine konur. Böylece bankalara daha yüklü yatırımların yapılması sağlanabilir.

Türkiye’deki Faizsiz Katılım Bankaları Hangileri?

  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Asya Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk Bankası, faaliyetlerine Suudi Arabistan kaynaklı bir sermaye ile başlamıştır.1984 yılının sonuna doğru kurulan Albaraka Türk Bankası, 1985 yılında ilk kez faaliyet göstermeye başlamıştır. Türkiye’de faizsiz katılım bankası imajını ilk kez ortaya atan banka, 2013 yılından bu yana katılım bankası adıyla yoluna devam etmektedir. Türkiye’de 167 şubesi bulunan bankanın yurt dışında bulunan şubelerinin sayısı birdir. Katar merkezli bir şirket üzerinden kurulan banka, bu kapsamda oldukça yüklü bir sermaye ile bankacılık dünyasına atılmıştır.

Asya Katılım Bankası

Bank Asya Katılım Bankası olarak da bilinen banka, yurt içi ve yurt dışında pek çok ödüle layık görülmüştür. 24 Ekim 1996 yılında bankacılık sektörüne giriş yapan banka, Türkiye’de 255 adet şubeye sahiptir. 806 adet ATM’si ile müşterilerine hizmet vermekte olan banka, bireysel ve ticari alanlarda faaliyetlerini sürdürmektedir. Bankanın birikim hesabı ve kredi kartı hizmetleri bulunmaktadır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Katılım bankaları arasından Kuveyt Türk, finansman ürünlerinde yaptığı özel kampanyalarla adını duyurmuştur. Banka, 1989 yılında hizmet anlayışına başlarken kullandığı ‘Sağlam Bankacılık’ sloganını halen kullanmaktadır. Adından anlaşılacağı üzere Kuveyt merkezli olan banka, ticari ve bireysel bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Banka, adını faizsiz Altın Günleri kampanyası ile duyurmuş, bu vesileyle pek çok banka müşterisinin aklında yer etmiştir.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Katılım bankaları arasından Türkiye Finans, Anadolu Finans ve Family Finans şirketlerinin birleşmesi ile kurulmuştur. Ülkemizde 250’den fazla şubesi bulunan banka, bireysel kredilerdeki kampanyaları ile bilinmektedir. Bunun yanında banka, bireysel, ticari ve uluslar arası bankacılık hizmetlerini sürdürmektedir. Kobi kredileri, bireysel finansman desteği ve diğer ürünleri ile müşterileri tarafından sevilen bir banka olma özelliği taşımaktadır.

Ziraat Katılım Bankası

Katılım bankalarından biri olarak Ziraat, Türkiye’de en eski bankalar arasında yer almaktadır. ancak katılım bankacılığı ilerlemelerini geriden takip eden banka, diğer bankalardan sonra katılım basamağına ulaşmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından gelen onayla birlikte 300 milyon dolar tutarında bir sermaye ile Ziraat Bankası’nın Ziraat Katılım Bankası olarak işlevini sürdürmesine karar verilmiştir. Ziraat Bankası, 1863 yılında Osmanlı döneminde kurulmuştur. 2015’in ilk çeyreğinde ise Ziraat Katılım Bankası olarak işlevine devam etmiştir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz