Temettü genel itibari ile herhangi bir işletme ortaklarının dönem içersinde elde etmiş oldukları kardan pay alma hakları bulunmaktadır. İşte bu hakka temettü denmektedir. Şirketlerin ortaya çıkarmış olduğu hisse senetleri ortaklara sağlanmış olunan haklardan bir tanesidir. Bu şekilde hakka sahip olan ortaklar dönem içerisinde elde edilen kardan kendi paylarını almaktadırlar. Ortakların kardan ne kadar pay alacağı ise hisse senedinin miktarına göre belirlenmektedir. Temettü genellikle hisse senedi yoluyla dağıtılmaktadır. Bunun sebebi ise işletmelerin bedelsiz olarak sermaye artırımı gerçekleştirmelerinden kaynaklıdır. Hisse senetlerine yatırım yapılması sürecinde de bu mevcut kardan kar payı alma hakkına sahip olunmaktadır.

Temettü Dağıtımı Nedir?

Temettü dağıtımı genel itibarı ile şirketlerin senelik olarak net dönem karından elde edilen vergiler ve gerçekleştirilen diğer ödemelerin çıkarılması neticesinde kalan kısmın en az %20’sinin dağıtımının gerçekleşmesi temettü dağıtımı olarak tanımlanabilmektedir. Yatırımcıların temettü dağıtımı yapan şirketlere daha fazla güven duyması sebebiyle temettü dağıtımı önem arz etmektedir. Temettü verimliliğinin yüksek olduğu şirketler yatırımcılar nezdinde tercih edilmektedir. Uzun vadeli olarak gerçekleşen hisse senedi alımı yapan yatırımcılar temettü verimliliği fazla olan şirketler dahilinde hem sermaye hem de temettü kazancı elde etmiş olmaktadır.

Temettü Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Temettü dağıtımı yapabilmek için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Yatırımcılar ellerinde bulundurdukları hisse senedi sayısına karşılık gelen kar hisse senedi yoluyla verilebilir. Bir diğer yol ise elden nakit olarak verilebilir. Üçüncü yöntem itibari ile bu ikisinin karışımı şeklinde gerçekleşmektedir. Bu karlar yıl sonu bilançoları dahilinde gündeme gelmektedir. Sürekli kar elde eden ve karını istikrarlı bir düzeyde yatırımcılar ile paylaşan şirketler genellikle tercih edilmektedir. Uzun vadede kazanılmış olunan hisseler bu mevcut özelliklere sahip olan şirket hisseleridir.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü alabilmek için genel olarak bir yatırım yöntemi tercih edilmelidir. Herhangi bir şirketin temettü ödemelerinden faydalanabilmek için hisse senetlerini temettü ödemeleri başlamamışken almak bile yeterli olacaktır. Halka açık bulunan şirketlerin sermaye artırımlarından yararlanabilmek için de aynı koşulları sağlamış olmak gerekir. Borsa da işlem görmekte olan şirketlerin temettü dağıtım şartları bulunmamaktadır. Bu durum şirketlerin politikalarından kaynaklanmaktadır. Temettü dağıtımının genel kurulun onayından geçmesi akabinde temettüünün dağıtımının yapılacağı tarih hissedarlara iletilmektedir. Bu dağıtıma katılabilmesi için yapılması gereken tek şey temettü dağıtılacak günün sabahına kadar mevzu bahis şirketin hisse senedine sahip olmaktır.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Temettü hesaplaması yönteminin bir örnekle açıklamak yerinde olacaktır. Bir şirketin karının yaklaşık %40’ını dağıtacağını açıkladığı zaman 1 TL’ye karşılık gelecek olan 40 kuruş temettü ödemesi alınmaktadır. Şayet şirketten 200 tane hisseye sahip olunmaktaysa 80 lira temettü ödemesi alınmış olacaktır. Temettü hesaplaması yapmak için şirket karının açıklanmasının ardından geçmişte bulunan mevcut kar payı oranlarına göre tahmin yapabilmek mümkün olmaktadır. Hisse senetleri genel olarak nominal değerle ölçümü gerçekleştirilmektedir. Borsada bu durumun 1 TL olarak belirtilmesi ile hesaplamalarda da bunun göz önüne alınmış olması gerekmektedir.

Temettü Sonrası Hisse Fiyatı

Temettüünün ardından hisse bedeli bir şirketin payı dağıtmasından sonra hisse fiyatı aynı şekilde düşüş gösterecektir. Kısacası hisseler değer kaybetmiş olacaktır. Fakat kar payı paylaşımı yatırımcıya güven teşkil ettiği için bu tam olarak bir değer kaybı olarak nitelendirilmemektedir. Kar payı dağıtımı gerçekleştiren şirkete güveni artmış olan yatırımcılar, dağıtılan nakit temettü sayesinde tekrardan aynı şirketin hissesini alırlar. Bu şekilde hissenin fiyatı da tekrardan yükselişe geçmiş olacaktır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz