Taşıt kredisi sağlayan bankalar sayesinde vatandaşların sıfır ve ikinci el araba alım işlemleri oldukça kolay bir hale gelmektedir. Taşıt kredisi veren bankalar sayesinde tüm vatandaşlar taşıt alımları esnasında ihtiyaçları olan finansal desteği elde edebilmektedirler. Bu kredi türüne sahip olmak isteyen vatandaşların kredi vadeleri boyunca taşıtlarını banka teminatına bırakacakları unutulmamalıdır.

Taşıt Kredisi Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Taşıt kredisi alınırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlardır:

 • Vatandaşların kendi bütçelerine uygun bir ödeme planı oluşturmaları önemlidir.
 • Taşıt kredisi almak isteyen vatandaşların birçok bankadan bilgi alarak farklı kampanya ve avantajlardan kendilerine en çok uyanı seçmeleri tavsiye edilmektedir.
 • Ödeme aşamasında bankaların uygulamakta olduğu faiz oranları mutlaka dikkatli bir şekilde incelenmek zorundadır.
 • Taşıt kredisi almak için bankalar tarafından zorunlu tutulmakta olan tüm dosya masrafları ve ek ücretler göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Bankalara sadece bilgi almak maksatlı başvuruda bulunmak olumsuz kredi skoru ile sonuçlanabileceği için bu konuda dikkatli olunması gerekmektedir.

En Uygun İkinci El Taşıt Kredisi Veren Bankalar

En uygun ikinci el taşıt kredileri sahibi olmak için bankalar tarafından çeşitli fırsatlar hazırlanmaktadır. İkinci el taşıt kredisine başvuracak vatandaşların sadece faiz oranları değil kredi için istenen birçok şart konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. İkinci el taşıt kredisi türü ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendirildiği için 36 aylık vadelerden değil 48 aylık vadelerden oluşmaktadır. Bankalar tarafından sağlanan kredi miktarı ise araç türüne göre değişiklik göstermektedir.

En uygun seçenekler ile taşıt kredisi veren bankalar şu şekildedir:

 • Halk Bankası,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • TEB,
 • Şeker Bankası,
 • Fibabanka,
 • Burgan Bank,
 • Garanti Bankası.

Taşıt Kredisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşıt kredilerinde dikkat edilecek en önemli nokta kredi türünü verecek bankanın sağladığı avantajlar konusunda bilgi sahibi olmaktadır. Günümüzde birçok banka taşıt kredileri ile vatandaşlara çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Aynı zamanda, banka türlerinin faiz oranlarının iyi incelenmesi de vatandaşların borç ödeme aşamasında yaşayacakları sıkıntıların önüne geçebilmektedir. Vatandaşların vade sayıları ve ödeme koşulları konusunda bütçelerine uygun seçimler yapmaları gerekmektedir.

Taşıt Kredisi Aylık Taksit Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Taşıt kredilerinin aylık vade tutarları hesaplanırken ilk olarak vatandaşların gelir durumlarına bakılmaktadır. Tüm vatandaşlar kredi başvuruları sırasında gelir durumlarını belgelemek zorundadır. Bunun yanı sıra kredi notu ve alınmak istenen aracın ücreti kredi tutarı belirlemelerinde büyük bir öneme sahiptir. Tüm bankalar vatandaşların belgeleyecekleri aylık maaşlarının yarısını vade tutarı hesaplamaktadırlar. Yaklaşık 6.000 TL ödeme alan bir vatandaşın aylık ödeyeceği taksit tutarı 3000 TL’den fazla olamamaktadır.

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır?

İkinci El Taşıt kredisi hesaplamalarında aracın satış bedelinin tamamını kredi olarak kullanabilmek mümkün değildir. Bu açıdan başvuruda bulunacak vatandaşların bütçe hesaplaması yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Taşıt kredisi ile araba ücretinin tamamını ödemek mümkün olmamaktadır. Tüm vatandaşların peşinat sahibi olmaları tavsiye edilmektedir. Taşıt kredisi başvurularında vatandaşların alabilecekleri miktar hesaplanırken aracın kasko bedeli dikkate alınmaktadır. Aynı zamanda yüksek bir kredi skoruna sahip olan bir vatandaşın yüksek miktarda kredi alma ihtimali her zaman daha yüksektir. Taşıt kredisi veren bankaların hemen hemen hepsi ikinci el taşıt kredisi seçeneğine de sahiptir.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi

Ziraat Bankası taşıt kredileri ile 48 ay vadeden oluşan uygun faiz oranlarına sahip olmak oldukça kolaydır.     Ziraat Bankası tarafından hazırlanan kredi türleri hem sıfır hem de ikinci el araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar için uygun çözüm önerileri sunmaktadır. Ziraat Bankası ile ikinci el taşıtlar için kredi başvurusunda bulunacak vatandaşların dikkat etmeleri gereken birkaç husus bulunmaktadır. İkinci el taşıt kredilerinin onaylanabilmesi için araçların 5 yaşından eski olmaması şartı aranmaktadır.  Ziraat Bankası tüm kredi sahiplerini hayat sigortası ve kasko hizmetleri ile güvence altına almaktadır. Ziraat Bankası taşıt kredisi hafif ticari araç türleri için de kullanılabilmektedir. Ziraat Bankası faiz oranları %1,8 veya %1,9 oranında hesaplanmaktadır. Taşıt kredisi sahibi olmak için araçlar teminat olarak rehin alınabilmektedir. Bu yüzden aracın rehin testi sonrası kredi başvurusunun durumu kısa bir süre içerisinde sonuçlanabilmektedir.

Yapı Kredi Taşıt Kredisi

Yapı Kredi taşıt kredileri ile birçok bankaya göre çok daha avantajlı durumdadır. Hem sıfır hem de ikinci el araçlar için verilebilmektedir. Yapı Kredi tarafından hazırlanan ikinci el taşıt kredisi sahibi olmak isteyen vatandaşların satın almak istedikleri aracın yaşının ondan büyük olmaması istenmektedir. Yapı Kredi bankası tüm taşıt kredileri için 48 aya kadar vade imkanı sağlamaktadır. Yapı Kredi ile 24 aylık vadeye %2,27; 36 ay vadeye %2,38; 48 ay vadeye ise %2,45 faiz alınabilmektedir. Yapı Kredi aracılığı ile taşıt kredisi başvurusu yapacak vatandaşların Yapı Kredi şubeleri ve Yapı Kredi Müşteri Destek Hizmetleri ile iletişime geçmesi beklenmektedir.

TEB Taşıt Kredisi

TEB Taşıt kredileri diğer bankalar tarafından sağlanan kredi türlerine kıyasla çok daha hızlı bir şekilde onaylanabilmektedir. TEB taşıt kredilerinin onaylanma süresi en fazla 24 saat sürmektedir. Kredisi onaylanan vatandaşların ise kredilerini anında kullanabilme şansı doğmaktadır. TEB ile tüm araç türleri için 48 aya kadar vade seçeneklerine sahip olunabilmektedir. 48 aylık vade seçeneklerinden yararlanacak bir vatandaştan %2,65 oranında faiz alınabilmektedir. TEB ile taşıt kredisi başvurularında ikinci el araçlar için aracın kasko değeri üzerinden bir hesaplandırma yapılmaktadır. Sıfır araçlar için ise aracın anahtar teslim fiyatı değerlendirilmektedir. TEB kredi türlerine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların TEB şubeleri ya da TEB internet sitesi ile iletişime geçmesi beklenmektedir.

N Kolay Taşıt Kredisi

N Kolay taşıt kredileri Aktifbank tarafından taşıt sahibi olmak isteyen vatandaşlar için hazırlanmaktadır. Aktifbank araç kredilerinden hem ikinci el hem de sıfır araç sahibi olmak isteyen tüm vatandaşlar yararlanabilmektedirler. N Kolay Taşıt Kredisi 48 aya kadar vade seçeneğine sahiptir. Ancak, ikinci el araç satın almak için başvuruda bulunacak vatandaşların aracın yaşı konusunda dikkatli olması beklenmektedir. 7 yaşını geçen araçlar için taşıt kredisi sağlanamamaktadır. 24 aylık vade olanağından yararlanacak vatandaşlar %2,69; daha uzun vade olanağından yararlanacak vatandaşların ise %2,74 oranında faiz sahibi olmaları beklenmektedir. N Kolay taşıt kredilerinin başvuruları Aktifbank şubeleri ve 0850 724 30 50 numaralı telefonlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

ING Bank Taşıt Kredisi

ING Bank taşıt kredileri 48 aya varan ödeme seçenekleri ile vatandaşlar için çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. ING Bank taşıt kredilerinin faiz oranları 2019 yılı itibarı ile %2,69 olarak belirlenmiştir. ING Bank ile ikinci el araç sahibi olmak için satın alınacak aracın sekiz yaşını aşmamış olması gerekmektedir. İkinci el araç sahibi olmak isteyen vatandaşların sahip olacakları miktar kasko bilgisi üzerinden hesaplanmaktadır. ING Bank ile taşıt kredisi başvurusu yapmak isteyen ya da ING Bank taşıt kredileri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşların ING Bank şubeleri ya da ING Bank müşteri destek hattından bilgi almaları gerekmektedir. ING Bank taşıt kredileri çok hızlı bir şekilde onaylanmakta ve başvuru sonucu SMS yolu ile müşteriye iletilebilmektedir. ING Bank taşıt kredisi veren bankalar arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz