Emzirme ödeneği miktarı 180 TL olarak belirlenmiştir. Süt parası yalnız 1 defalığına ödenir. Doğumdan itibaren 5 yıl içinde bu paranın bankalardan alınabilmesi mümkündür.

Süt Parası İçin Nereye Başvurulur?

Süt parası başvuru yeri normal şartlarda hastanenin kendisidir. Yapılan doğumun sonrasında hastane, sisteme doğumun ayrıntılarını işler. Annenin özellikle 4A sigortasının olması durumunda sistemden işlem yapılmasına gerek yoktur. Sisteme doğumun canlı olarak gerçekleştiği bilgisi sisteme işlediğinde Ziraat Bankası hesabına otomatik olarak yatırılır. Ancak sistemde hata olması ya da annenin sigortası ile ilgili bir aksama meydana gelmesi halinde bu para yatırılmayabilir. Bu durumda Sosyal Sigortalar İl Müdürlüğü’ne dilekçe verilmesi gereklidir. Verilecek dilekçe sonunda kişi için değerlendirme yapılır ve ücret hesabına aktarılır.

Süt Parasının Yatırılmaması Durumunda İtiraz

Süt parasında zaman aşımı 5 yıldır. Doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren 5 yıl içinde süt parası için (eğer yatırılmamışsa) müracaatta bulunulması gereklidir. 5 yılı aşan sürelerde bu hak kaybedilir.

Emzirme Ödeneğinin Yattığı Hesap

Süt parasının yatırılacağı hesap Ziraat Bankası’na ait hesaplardır. Bu hesapların yokluğu ya da aktif olmaması halinde para PTT üzerinden gönderilir ya da PTT hesabı varsa buraya yatırılır.

Bunun yanında süt parasının yatırılması için e-devlet üzerinden farklı bankalara yönlendirme de yapılabilir. Bunun için e- devlete giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeleri düğmesi kullanılabilir. Ancak bu ücretin yönlendirmesi ancak Ziraat, Akbank, Halk Bankası ve Vakıfbank’a yapılabilmektedir. Bu yönlendirme yapıldığında Sosyal Güvenlik Kurumu ödemelerinin tamamı belirtilen hesaba yapılır.

Süt Parası Sorgulama

Emzirme ödeneği sorgusu e- devlet üzerinden yapılabilir. Hastanede meydana gelen doğumlarda herhangi bir izin ya da bilgilendirme olmaksızın sisteme geçen doğumla birlikte bu para verilmektedir. Bu kapsamda kişiler, bazen kendilerine yatan bu emzirme ücretlerinden haberdar olmayabilir. Böyle bir olayın meydana gelmemesi için doğumdan sonraki 1 hafta içinde e- devlet ve banka hesapları kontrol edilmelidir.

E-devlet üzerinden yapılan sorgulamalarda, e- devlet Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeleri, oradan da Şahıs Ödemesi butonuna tıklanmalıdır. İlgili bölüm Emzirme Ödeneği adı altında karşınıza çıkacaktır. Bunun yanında e- devlet arama butonundan E-devlet Emzirme Ödeneği Sorgulama yazısı ile de ilgili alana kısa yoldan süt parasına ulaşılabilmektedir.

Süt Parası Alma Şartları

Süt parası almak için sağlanması gereken koşullar anneler için şöyle sıralanabilir:

  • Annenin doğum yapmış olması gereklidir.
  • SSK ödeneklerine borcunun olmaması gereklidir.
  • Doğumdan önceki 1 yıl içinde toplam 120 günlük sigorta priminin yatırılmış olması gereklidir.
  • Eşin çalışıp çalışmaması, emzirme parasını etkilemez.
  • Emzirme parasının erkekler için koşulları şöyle açıklanabilir:
  • Eşin doğum yapmış olması gereklidir.
  • Sosyal Sigortalar Kurumu’na herhangi bir borç olmamalı, primlerin ödenmiş olması gereklidir.
  • Doğumdan sonraki 1 yıla ait en az 120 günlük prim yatırılmış olmalıdır.
  • Eşin ev hanımı olması gereklidir.

Bu şekilde alınan emzirme paraları, erkek üzerine alınır. Bunun nedeni eşin çalışmıyor oluşudur. Ancak primlerde meydana gelen eksiklik, emzirme parasının yatırılmasını engeller.

Süt Parası ve Doğum Yardımı

Süt parasının doğum yardımından farkı; doğum yardımının tüm kadınlara, süt parasının ise yalnız Sosyal Sigortalar Kurumu’na prim borcu olmayanlara verilmesidir. Bu kapsamda doğum yardımının iş göremezlik durumuna bağlı olarak verildiği söylenebilir. Doğumdan sonra kadının iş göremez olarak geçireceği süre baz alındığında doğum yardımı buna göre şekillenir. Ancak süt parası standarttır. 180 TL’lik miktar hiçbir koşulda değişmez. Süt parası bu nedenle, miktar bakımından da doğum parasından ayrılır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz