Banka şube kodu, her bir bankanın şubelerine verilen kodlara denir. Her bankanın farklı il ve ilçelerde şubeleri vardır. Finansal işlem yapma da hangi il veya ilçede bulunan şubeyi seçmenin kolay olması ve karışıklık olmaması için şube kodu kullanılmaktadır. Çünkü bazı durumlarda il merkezlerinde ve ilçelerde birden fazla şube olabilir ya da var olan şubenin bulunduğu semtler bile aynı olabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcıların çalıştığı şubeyi tespit etmesi zor ve karmaşık olabilir. Örneğin Garanti Bankası İzmir Konak Şubesi yerine 410 kodlu şube şeklinde adlandırma hem kolay hem de doğru olacaktır. Karışıklıklar ve finansal işlemlerinin yapıldığı yerler bu şekilde daha sağlıklı bulunur.

Şube Kodu Nerede Yazar?

Şube kodu öğrenme kolay bir işlemdir ve birden fazla yolla yapılabilir. Şube kodunuzu öğrenmek için yapabileceğiniz işlemler şu şekildedir;

  • Çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerini arama
  • Herhangi bir şubeden çalıştığınız şube kodunu öğrenme
  • İnternet bankacılığınız veya mobil şubeden şube kodu öğrenme
  • İnternetten araştırma yaparak öğrenme (bankaların kendi internet sitelerinden öğrenmenizi tavsiye ederiz.)
  • IBAN numarasından şube kodu bulma (Aşağıda IBAN çözümleme ile ilgili başlık altında bu konuda bilgi bulabilirsiniz.)
  • Hesap numaranızdan şube kodu öğrenme

IBAN Çözümleme Nasıl Yapılır?

IBAN içerisinden şube kodu bulma son derece kolay bir işlemdir. IBAN açılım olarak International Bank Account Number yani uluslararası banka hesap numarası demektir. Bankaların belirlediği şube kodları da 1ila 4 hane arasındadır. 26 haneli IBAN numarasında son 16 hane hesap numarasını içerir. Hesap numarasının ilk 4 hanesi de şube kodunu içermektedir. Örneğin IBAN numaranızın son 16 hanesi 1234567891234567 şeklinde olsun. Bu durumda 1234 sizin şube kodunuzdur. Ayrıca IBAN çözümleme için çözümleme araçlarını kullanabilirsiniz.

Garanti Şube Kodumu Nasıl Öğrenebilirim?

Garanti banka kodu öğrenme işlemini Garanti BBVA internet sitesi üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Toplam 997 şubeyle hizmet veren Garanti BBVA şube kodunu öğrenmek için internet sitesinden öncelikle hakkımızda menüsüne gelmelisiniz. Daha sonra alt menülerden şube ve ATM’ler kısmına tıklayınız. Buradan yurtdışı şubeler dahil bütün şubeleri ve ATM’leri görüntüleyebilirsiniz. Burada şube veya ATM ara kısmına gelerek kodunu öğrenmek istediğiniz banka şubesinin bulunduğu ili, ilçeyi ya da şube adını girerek aradığınız şubeyi seçiniz. Burada karşınıza seçmiş olduğunuz bankanın telefon numarası, adresi, fax numarası, şube kodu, şubenin sahip olduğu özellikler ve yakınında yer alan diğer şubelerin nerede olduğuna ait bilgileri görebilirsiniz. Örneğin Düzce Şubesi için şube kodu:522, adresi İstanbul Caddesi No:3/A, telefon numarası 0380 529 12 00, fax numarası 0380 529 12 20 olup şube özellikleri de görme engelli, kiralık kasa, ortopedik engelli ve kiosk olarak belirtilmiştir.

Yapı Kredi Şube Kodu Öğrenme

Yapı Kredi banka kodu bulma işlemini bankanın internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için ana sayfada yer alan bankacılık hizmetleri menüsü altında yer alan sınırsız bankacılık seçeneğine tıklayınız. Ardından karşınıza çıkan seçenekler arasından ATM seçeneğine tıklayarak buradan şube ve ATM aramayı seçiniz. Buradan il, ilçe, mahalle ya da anahtar kelime kullanarak aradığınız şubenin kodunu bulabilirsiniz. Şube kodunun yanında adres, fax, telefon ve şube fonksiyon bilgilerini de bu ekrandan öğrenebilirsiniz.

Akbank Şube Kodu Öğrenme

Akbank banka kodu öğrenme işlemi de diğer bankalarda olduğu gibi internet sitesi aracılığı ile öğrenilebilmektedir. Bunun için Akbank internet sitesinin ana sayfasından alt kısımda yer alan ATM ve şubelerimiz kısmına geliniz. Burada karşınıza çıkan ekrandan dilerseniz mahalle, ilçe ya da il adı girerek veya karşınıza çıkan harita yardımıyla aradığınız şubenin şube kodunu öğrenebilirsiniz. Şube kodu yanında bankanın çalışma saatleri, telefon, fax ve adres bilgilerini de görüntüleyebilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz