Son Kullanma Tarihi Geçmiş Banka Kartı Kullanılır mı? / Süresi dolan banka kartı yenileme, birçok insan tarafından merak edilen konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği gibi her banka kartının bir kullanım süresi bulunmakta, bu sürenin geçmesi halinde eğer herhangi bir işlem yapılmamışsa banka kartı iptal olmakta ve kişi bu kartı bir daha kullanamamaktadır. Günümüz dünyasında birçok işlemini banka kartı ile yapan kişiler, sürenin dolması nedeni ile sahip oldukları banka kartı ile işlem yapamamaktan tedirgin olmaktadır.

Son kullanma tarihi geçmiş kredi kartı kullanır mı insanların sordukları sorulardan bir diğeridir. Nakit paranın değil de kartların ön plana çıktığı son yıllarda, insanların hem banka hem de kredi kartları ile ilgili bu şekilde sorgulama içerisinde olması oldukça normaldir. Bu sorulara cevap verilebilmesi için ilk önce banka kartının süresinin dolmasının ne demek olduğunu bilmek gerekmektedir. Aslında birçok kişi, kullandıkları kartlar üzerinde son kullanma tarihi adı altında bir ibare görmektedir. Bunun ne olduğu ve neden önemsendiğine dair verilecek olan bilgi, son kullanma tarihi geçmiş banka kartının kullanılıp kullanılmayacağını da açıklayacaktır. Peki süresi dolan banka kartı nedir? Bu konuda bilinmesi gerekenler nelerdir?

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Banka Kartı Kullanılır mı?

Süresi Dolan Banka Kartı Nedir?

Kartın kullanım süresi doldu ne demek konusu ile ilgili araştırma yapan kişiler, kartın kullanım süresinin neden önemli olduğunu da merak etmektedir. Kişiler kart çıkardıklarında, bu kartların üzerinde kullanım tarihi ile ilgili bir kısım bulunmaktadır. Bu kısımda yer alan gün / ay / yıl cinsinden tarih, aslında kartın kullanılabileceği son tarihi ifade etmektedir. Kartların belli bir süre sonra yıpranacağı ve tahrip olunacağı bilindiğinden her kartın bir kullanım süresi bulunmaktadır. Bu sürenin dolması halinde kart geçersiz hale gelmekte ve işlemler için kullanılamamaktadır. Örneğin kullanım tarihi dolmuş olan banka kartı ile internet üzerinden alışveriş yapılmak istenirse, bu alışveriş için geçersiz kart uyarısı alınmaktadır. Bazı bankalar kullanıcının banka kartının kullanım süresinin dolması halinde kullanıcıya yeni bir kart göndermektedir. Peki süresi dolan banka kartlar ile ilgili yapılması gereken işlemler nelerdir?

3 Banka Bağlamında Son Kullanma Tarihi Geçmiş Banka Kartı Kullanımı

İş Bankası kart kullanım süresi doldu ne yapmalıyım ve buna benzer sorular, kartlarının kullanım süresi dolmuş insanlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Çünkü birçok insan, özellikle son zamanlarda işlemlerini banka kartları üzerinden gerçekleştirmektedir. Çoğu insan yanında çok az miktarda nakit para bulundurur. Bu ise kişinin banka ya da kredi kartları üzerinden işlem yapmasına neden olur. Bankalar, kullanım süresi dolan banka kartlarına sahip olan insanlara çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Kullanım süresi dolmuş olan kart yerine yeni bir kart gönderilmekte, böylelikle kullanıcının sorun yaşamaması sağlanmaktadır. Peki Vakıfbank, Ziraat Bankası ve İş Bankası özelinde, kullanım süreleri dolmuş olan banka kartları ile ilgili neler yapılabilir?

Vakıfbank

Vakıfbank banko kartı son kullanma tarihi geçti bu konuda yapılması gerekenler nelerdir? Bu soru, son zamanlarda birçok insan tarafından sorulmaktadır. Her banka, kullanıcılarına bana ya da kredi kartı verdiklerinde, bu kartlar ile ilgili bir kullanım süresi belirlemekte, bu sürenin dolması ile birlikte kartın geçersiz hale gelmesi sağlanmaktadır. Birçok insan, banka kartının süresinin dolması halinde banka kartını kullanıp kullanamayacağını merak etmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki banka kartının kullanım süresi dolduğunda o banka kartı artık geçersiz kart statüsüne geçmekte ve kartın kullanımı dolmuş bulunmaktadır. Bu nedenle kişi artık o banka kartını kullanamaz. Kullanım süresi dolan kartın yenilenmesi gerekmektedir. Yenileme işlemleri için kişi müşteri hizmetlerine bağlanabilir ya da kendisine en yakın Vakıfbank şubesine giderek işlemlerini şube üzerinden gerçekleştirebilir. Bu sayede kullanım süresi dolmuş olan banka kartı yenilenmiş olacaktır.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası son kullanım süresi uzatma, Ziraat Bankası banka kartı kullanım süresi dolmuş olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ziraat Bankası, banka kartının kullanım süresinin dolması halinde kartın işlem yapmasını engellemektedir. Bu durumda kişi kart üzerinden herhangi bir işlem yapamamakta ve kartı geçersiz sayılmaktadır. Kullanım süresi dolmuş olan banka kartının geçersiz sayılması halinde Ziraat Bankası kullanıcıya posta yolu ile yeni bir banka kartı göndermektedir. Yeni kartına erişemeyen kişilerin kendisine en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmesi ve burada işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Çünkü banka kartının süresi dolması halinde ATM üzerinden kart ile işlem yapılması durumunda ATM banka kartını yutabilmekte, bu ise kişinin çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olacaktır. Bu sıkıntıları yaşamak istemeyen kişinin banka kartının ön yüzünde yazan ve gün / ay / yıl şeklinde bulunan son kullanma tarihine bakması gerekmektedir.

İş Bankası

İş Bankası bankamatik kartı son kullanma tarihi geçerse şeklinde ifadede bulunan ve bu konuda oldukça tedirgin olan insanlar, İş Bankası banka kartının süresi dolması halinde ne yapacaklarını merak etmektedir. İş Bankası banka kartının süresinin dolması o kart üzerinden işlem yapılamayacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle kişilerin sorun yaşamaması adına çeşitli işlemleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere birçok banka, kullanıcıların banka ve kredi kartlarının süresinin dolması halinde onlara yeni bir kart göndermekte, böylelikle kullanıcılarının mağdur olmasını önlemeye çalışmaktadır.

İş Bankası bankamatik kartı son kullanma tarihi geçerse konusunda müşterilerine yardımcı olan İş Bankası da banka kartının kullanım süresi dolması halinde müşterilerine yeni bir banka kartı göndermektedir. Bu gönderim posta yolu ile gerçekleştirilmekte olup yeni kart, kişinin adresine ulaştırılmaktadır. Yeni banka kartlarına ulaşamayan kişilerin müşteri hizmetleri ile ya da en yakın İş Bankası şubesine giderek durumu anlatması ve yeni kartlarını temin etmesi gerekmektedir. Daha önce de söylediğimiz gibi banka ya da kredi kartların kullanım sürelerinin dolması halinde kişi o kartlar üzerinden işlem gerçekleştirememekte, bu ise kişinin mağdur olmasına neden olmaktadır. Son kullanım tarihi geçen kartlarının yerine yeni banka kartını alan kişiler, herhangi bir sorun ile karşılaşmayacakları için işlemlerine eskisi gibi devam edebilmektedir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz