Solucan gübresi imalatı çok fazla maliyet gerektirmeyen ve şartlar doğru sağlandığı takdirde alınacak olan bir eğitimin ardından herkes tarafından yapılabilecek bir iştir. Solucan gübresi üretiminin nasıl yapılacağı konusunda eğitim programları bulunmaktadır. Türkiye’de solucan gübresi üretmek için Kaliforniya solucanı en çok tercih edilen türlerden biridir.

Organik madde içeriğini arttırarak toprağı iyileştiren solucan gübresinin üretimine başlarken 8.000-10.000 arasında kırmızı Kaliforniya solucanı alınırsa maliyeti ortalama olarak 2.000-2.500 TL arasında değişecektir. Doğru şartlar altında gerçekleştirilen üretim ile solucanlardaki artış 15-20 kat olabilmektedir. 10.000 solucana sahip üreticinin eline ortalama 300-400 kg gübre geçmekte ve elde ettiği gübreden yararlanabilmesi için 2-3 ay kadar dinlendirerek beklemesi gerekmektedir.

Solucan Gübresi Üretimi Tesisi Maliyeti

Solucan gübresi tesisi, kurulacak tesisin büyüklüğüne ne kadar solucan alınacağına göre değişmektedir. Bir girişimci başlangıç aşamasında 100.000-150.000 adet solucan aldığında adet fiyatı 4-15 kuruş arasında değişebilir. Alacağınız solucanın nitelikleri ve sayısı önem taşımaktadır. İlk aşama için suyu bulunan 500 metrekare arazi temin ederek üretim sürecine girebilmek mümkündür.

Solucan Gübresi Alıcıları

Solucan gübresi satın alanlar, büyük firmalar olabileceği gibi fideciler, seracılar, peyzaj şirketleri ya da meyve sebze üreticileri olabilir. Bitkinin kök ve organ gelişimini arttırarak güçlenmesini sağlayan Kırmızı Kaliforniya solucan gübresi, kaliteli bir şekilde üretildiğinde pazarlama süreci de kolay işleyecektir. Alım yapan kişiler ya da büyük firmalar tarafından analiz için numune istenebilir ve sonuçlar olumlu çıkarsa yüklü bir alım gerçekleşebilir. 

Solucan Gübresi Üretim İzni

Solucan gübresi üretim belgesi almak, ülkemizde solucan gübresi üretiminin yaygınlaşması ve ticarileşmesinden sonra zorunlu hale gelmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliğe göre gübre tesislerinin belge alması için 10 aylık geçiş süresi bulunmaktadır. Süre sonunda belgesiz olan firmalar, piyasaya solucan gübresi sunamayacağı gibi faaliyete devam etmesi halinde de hakkında cezai işlem başlatılacaktır. Getirilen düzenlemede katı ve sıvı solucan gübrelerinin piyasaya sunulabilmesi için birtakım belgeler istenmektedir.

  • Resmi Gazete tarafından yayımlanan İnsan Tüketimi Amacıyla Kullanılmayan Hayvansal Yan Ürünler Yönetmeliği’ne göre GKGM’nden veya ilk müdürlükleri Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesi’nden İşletme Onay veya İşletme Kayıt belgesi gerekmektedir.
  • “Tarımda Kullanılan Organik, Mineral ve Mikrobiyal Kaynaklı Gübrelere Dair Yönetmelik” kapsamında ise Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nden üretim izni, lisans ve tescil belgeleri alınması gerekmektedir.

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği

 Solucan gübresi üretimine hibe KOSGEB tarafından çiftçilere sağlanmaktadır. 2019 yılında bu yardımdan yararlanmak isteyenler iş planlarını oluşturarak KOSGEB’e sunmalıdır. Kurum tarafından işletmeleri 2 yılı tamamlamış olanlara faizsiz olarak 100.000 TL kredi verilebilmektedir. Solucan gübresi üretenlerin alabileceği maksimum kredi tutarı 150.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu destekten yararlanmak isteyenlerin takip etmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • İlk olarak başvuran kişinin girişimcilik belgesine sahip olması gerekir.
  • Girişimcilik belgesini alabilmek için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmalıdır.
  • Başvurular e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir.
  • E-devlet ile sistem girişi sağlandıktan sonra arama motoruna ‘ Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu’ yazarak işleme devam edilmelidir.
  • Başvuru sayfası açıldığı zaman sağ üst köşedeki ‘Yeni Başvuru’ butonundan başvuru işlemi gerçekleştirilir.
  • Bu aşamada başvuran kişinin hangi ilde eğitim alacağı, girişimciliğe dair fikirlerinin neler olduğu gibi bilgileri yazması istenmektedir. Daha sonra kayıt butonuna basarak bilgiler kaydedilmiş olur.
  • Daha sonraki süreçte ise kurumun iletişime geçmesi beklenecektir.
  • İletişim sağlandıktan sonra size ön eleme testi için tarih verilecektir. Test sonucu olumlu olursa girişimcilik eğitimlerine başlanır.
Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz