Firmaların isimleri, birbirinden farklı hikâyelere ve anlamlara sahiptir. Dünyaca ünlü dev firmalar, ülke içerisinde büyük zincirlere sahip olan marka ve mağazaların her birisi için belirlenen isimler, farklı şekillerde ortaya çıkmıştır. Bazı mazağa ve firmaların isimleri tamamen dikkat çekmek için hazırlanmış olsa da genel olarak tüm markaların isimlerinin bir hikâyesi bulunmaktadır.

Nike İsminin Hikayesi

Nike markasının özelliği, ismini Yunan zafer tanrıçasından almasıdır. İnanışa göre, tanrıçanın uçma şekli bir tiki hatırlatmaktadır. Bu sebeple Nike logosundaki yuvarlak hatlı tik işareti de tanrıçanın uçma şekline benzetilmiştir.

Skype Uygulamasının İsim Anlamı Ve Özellikleri

Skype isminin anlamı, orijinal konseptin kısaltmasını temsil etmektedir. Skype isminin uzun versiyonu “sky – peer – to – peer” yani “gökyüzünde – kişiden – kişiye” anlamını taşımaktadır. Skype isminin ilk tasarımı “Skyper” olarak belirlenmiştir. Zaman içerisindeki çalışmalar sonucunda da “Skype” adı ortaya çıkmıştır.

Adidas Markasının İsim Hikâyesi Nedir?

Adidas firmasının ismi, markanın kurucusu olan Adolf (Adil) Dassler’in tüm adının kısaltmasından meydana gelmektedir. Kişinin adının ilk harfleri olan “Adi” ve soy isminin ilk 3 harfi olan “Das” metninin birleşmesi sonucunda “Adidas” ismi ortaya çıkmıştır.

Adobe Uygulamasının İsminin Anlamı

Adobe şirketinin kurucusu olan John Warnock, şirketin ismini evinin arkasında yer alan bir dereden almıştır. John Warnock’un evinin tam arkasında yer alan Adobe Deresi, markanın kuruluş aşamasında var olan isim arayışının son bulmasını sağlamış ve ismini markaya vermiştir.

3m Şirketinin İsim Özellikleri

3M firmasının ismi, orijinal ismin kısaltmalarını temsil etmektedir. Şirketin orijinal ismi “Minnesota Minin gang Manufacturing” yani “Minnesota Madencilik ve İmalat” anlamına gelen cümleden oluşmaktadır. İngilizce yazılışında toplamda üç adet “M” harfi bulunduğundan, şirketin logosu aynı zamanda ismi halini almıştır. Şirket, ürün inovasyonları için kendisini geliştirme arayışlarını girdiği süre içerisinde, uzun ismin getiri sağlamadığını fark etmiş ve şirkete “3M” adını uygun görmüştür.

Canon Markasının İsim Hikâyesi

Canon firmasının ismi, şirket tarafından üretilen ilk fotoğraf makinesini temsil etmektedir. Üretilen ilk fotoğraf makinesine verilen isim Budist merhamet tanrısının adından yansımıştır. Bu makinenin ismi “Kwanon” olarak belirlenmiştir. Canon markası bir Japon firmasına ait olduğundan, ilk makinelerine tanrılarının ismini vermeyi uygun görmüşler. Kwanon ismi, yurtdışındaki pazarlamalarda kolay anlaşılmadığı için, Canon ismi belirlenmiş ve dış piyasada bu isim kullanılmaya başlanmıştır. Şirketin ismi, 1935 yılında “Canon” olarak değiştirilmiştir.

İKEA İsminin Anlamı Ve Hikâyesi

İKEA şirketinin isminin ilk iki harfi, şirketin kurucusu olan Igvar Kamprad’ın isim ve soy isminin baş harflerinden meydana gelmektedir. İKEA ismine ait son iki harf ise, İsveçli kurucunun doğup büyüdüğü kasabanın adından gelmektedir. “Elmtaryd Agunnaryd” olarak bilinen kasabanın isminin ilk iki harfi olan “E – A” harfleri, İKEA isminin tamamlanmasını sağlamıştır. Belirtilen tüm harfler sıralanarak, İKEA ismi ortaya çıkmıştır.

Amazon Firmasının İsmi Nereden Gelir?

Amazon şirketinin isminin oluşma hikâyesi, biraz daha ticari amaçlara dayanmaktadır. Şirketlerin alfabetik sıralamasında her zaman en üstte yer alınması amacıyla, “A” harfiyle başlayan bir isim kullanılmak istenmiştir. Şirketin kurucusu Jeff Bezos tarafından istenen bu uygulama, şirketin isminin “Cadabora.com” halinden, dünyanın en büyük nehrinin ismi olan “Amazon” adına çevrilmesine sebep olmuştur.

Apple Şirketinin İsminin Oluşma Hikâyesi

Apple markasının ismi bir meyveyi yani elmayı temsil etmektedir. Şirketin logosunda da bir elma resminin yer alması, akıllarda farklı soruların oluşmasına sebep olmuştur. Şirketin kurucusu olan Steve Jobs, sadece elmayı (Apple) çok sevdiği için değil, aynı zamanda gençliğinde elma bahçesinde çalıştığı için bu ismi tercih etmiştir. Apple isminin seçilmesindeki en büyük nedenlerden bir tanesi de şirketin diğer rakiplerinden ayrılmasını sağlamaktır. Basit, samimi ve sıcak bir isim tercih edilmek istendiğinden “Aplle” ismi uygun görülmüş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Arby’s Markasının İsim Geçmişi

Arby’s markasının ismi R ve B harflerinden ortaya çıkmıştır. Bu iki harfin İngilizce okunuşları, markanın ismini meydana getirmiştir. İngilizcede R harfinin okunuşu “Ar” olarak, B harfinin okunuşu ise “Bi” olarak yansıtılmaktadır. Bu iki harfin yan yana gelmesi “Arbi” ismini oluşturmuştur. R ve B harflerinin kullanılma amacı, Arby’s firmasının kurucusu olan Raffel Brothers yani Raffel kardeşleri temsil etmesidir. İsmin sonundaki “S” takısı da “Arbiler’in” anlamını oluşturmaktadır.

Blackberry Markasının İsminin Özellikleri

Blackberry firması tarafından üretilen ilk telefonların klavye stili, bir blackberry yani böğürtleni andırmaktadır. Klavye ve böğürtlen arasındaki bu benzerlik dikkat çekerek, şirketin isminin “BlackBerry” halini almasını sağlamıştır.

eBAY Firmasının İsminin Anlamı Ve Ortaya Çıkma Hikayesi

eBAY şirketinin ismi, şirketin kurucusunun eski firmasından gelmektedir. Firmanın kurucusu olan Pierre Omidyar, eski zamanlarda sahip olduğu web danışmanlık şirketinin adının kısaltmasını, yeni şirkete uygun bulmuştur. “Echo Bay Technolohy Group” adındaki şirketine internet sitesi hazırlarken, domain olarak “EchoBay.com” ismini almak istemiştir. Ancak bu domain, daha önce bir altın madeni tarafından satın alınmış. Bu ismin alınma ihtimali olmadığı için, belirtilen isme en yakın olan “eBay.com” domain adresini satın almak zorunda kalmıştır. Pierre Omidyar, yeni kurduğu firmada da aynı ismi kullanmayı tercih etmiş ve firmanın ismi eBAY olarak belirlemiştir.

Facebook İsminin Anlamı

Facebook uygulamasının ismi, Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite okuyan öğrencilerin kitaplarından alınmıştır. Öğrencilerin birbirlerini daha iyi tanımaları ve yakın zamanda kaynaşmaları amacıyla verilen ve içerisinde öğrencilerin resimleri bulunan yüz kitabı yani “face book”, Mark Zuckhemberg’in kurmuş olduğu uygulamaya adını vermiştir.

Google Uygulamasının Ve Şirketinin İsmi Nereden Gelir?

Google firmasının ismi, yanlış yazım sonucunda ortaya çıkmıştır. Şirket için belirlenen asıl isim “Googol” yani 10 üzeri 100 sayısının temsilidir. Googol sayısının içerisinde, 1 rakamının peşinden 100 adet “0” gelmektedir. Googol isminin tercih edilme amacı, şirketin her alanda online bilgi toplamayı amaçlaması ve bu bilgilerle yeni bir sistem düzenlemek istemesini temsil etmektedir. Ancak “Googol.com” domain ismi alınamadığı için bu isme en yakın olan “Google.com” domain adresi satın alınmış ve şirketin ismi “Google” olarak belirlenmiştir.

Hotmail İsminin Anlamı Ve Özellikleri

Hotmail ismi, Sabeer Bhatia’nın şirketin iş planını oluşturması anında ortaya çıkmıştır. İş planı içerisinde, sonu “Mail” ile biten pek çok alternatif üretilmiştir. Sonunda, “Hotmail” isminde karar kılınmıştır. Bu ismin tercih edilme sebebi, web sitesi kurmak ve yazmak için kullanılan HTML isminin ilk harflerini içerisinde barındırmasıdır. “HTML” ve “mail” kavramlarının birleşmesi sonucunda “Hotmail” ismi ortaya çıkmış ve kullanılmaya başlanmıştır.

Intel Şirketinin İsmi Nereden Gelir?

Intel firmasının kurucuları olan Robert Noyce ve Gordon Moore, firmanın ismini “N ve M Electronics” olarak belirlemek istemiştir. Daha sonra “Integrated Electronics” isminde anlaşılmıştır. Ancak belirtilen isim başka bir firma tarafından satın alınmıştır. “Integrated Electronics” isminin ilk heceler kullanılarak Intel adı oluşturulmaya karar verilmiştir. Intel adının da başka firmalar tarafından satın alınmasını engellemek amacıyla, hızlı davranılmış ve Intel ismine benzerolan “Intelco” ismi dahi satın alınmıştır. Böylece ismin başka firma tarafından kullanılmamış ve Intel şirketi ortaya çıkmıştır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz