Sigortası Olan Öğrenci Kredi Alabilir mi?
Sigortası Olan Öğrenci Kredi Alabilir mi?

Sigortalı öğrencilere kredi hizmeti nakit ihtiyacı olan ve eğitimi devam eden öğrencilerin yararlandığı bir hizmet türüdür. Normal şartlarda geliri olmayan öğrencilere kredi imkânı sağlanamazken, sigorta girişi başlamış ve devam eden öğrencilere bankalar kredi verebilmektedirler. Sigortası olan öğrenciye kredi fırsatı diğer kredilerden farklı olmaktadır. Bundan farklı olarak öğrencilere eğitim sürecinde destek olmak için kredi veren bazı kurumlar da bulunur.

Sigortası Olan Öğrenci KYK’dan Kredi Alabilir Mi?

Sigorta girişi olan öğrencilere KYK kredisi bursu çıkma ihtimali çok düşük seyreder. Öğrencinin sigorta girişinin mevcut olması düzenli bir gelire sahip olduğunu anlamına gelmez ve eğitim hayatında karşılaştığı masrafları gidermek amaçlı KYK kredisinden de faydalanmak isteyebilir. KYK bursu kısıtlanmış olsa da KYK kredisi her halükarda geri ödemeli olarak öğrencilere sağlandığından sigortalı öğrenciler KYK kredisinden faydalanabilirler. Sigortası olan ve bunun üstüne çalışan öğrenciler bile Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi çekebilirler.

Öğrencilere Hangi Durumlarda KYK Kredisi Verilmez?

Öğrencilerin KYK kredisinden yararlanamama durumu da vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sigorta girişi mevcut olan öğrenciler kredi alabilirler, fakat söz konusu öğrencinin aylık geliri asgari ücretin üzerinde olduğu takdirde ya da çok daha yüksek maaşlı bir geliri olduğunda KYK tarafından kredi verilememe ihtimali yüksek olacaktır.
 • Kredi imkânından yararlanmaya devam etmek için mutlaka eğitim sürecinin aktif olarak devam etmesi gereklidir. Okulu aksatmak, ara vermek ya da tamamen bırakmak kredinin iptal olacağı anlamına gelir.
 • Eğitim hayatı başarısız olan öğrencilerin de kredisi kesilebilir.
 • Herhangi bir sebepte dolayı okuldan disiplin yoluyla uzaklaştırılmak ya da atılmak da krediyi iptal edecektir.

KYK Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi ve burs alma şartı olarak öncelikle ülkenin herhangi bir üniversitesinde eğitim alıyor olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekli kılınmıştır. Üniversitede lisans öğrencileri, ön lisans öğrencileri ve yüksek lisans yapan öğrenciler bu kredi ve burslardan yararlanabileceklerdir.

Üniversite öğrencisi burs alıyorsa aynı anda kredi alamayacaktır. Ayrıca eğitimi devam eden öğrencinin birden fazla kurum tarafından burs desteği alması da mümkün değildir. Kredi ve burslar eğitim süresi devam ettikçe öğrenciye geri ödemesiz olarak verilecektir. Yani öğrenci okul hayatı devam ederken ödeme yapmaz. Ancak okul bittikten sonra öğrenciye tanınacak süre içerisinde geri ödeme yapılması şarttır.

Geri ödemleri peşin olarak yapmanın yanında aylık olarak taksitler şeklinde de ödemek mümkündür. Ayrıca sigortası olan öğrenciye kredi verilmesinde de herhangi bir sakınca yoktur.

Sigortası Olan Öğrencilere Diğer Kredi Önerileri Nelerdir?

Sigorta girişi olan ve çalışan öğrencilere kredi veren bankalar da bulunur. Bankaların gelir belgesi istemesi durumunda öğrencinin sigortasının olması bir avantaj sayılır. Geliri olmayan öğrencilerin bankalar tarafından kredi alması çok düşük bir ihtimalken sigorta belgeleriyle bankalara müracaat edilip kredi çekilebilir. Sigortası olan öğrencilere kredi fırsatı sunan bankalar listesi şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Halk Bankası
 • Denizbank
 • Aktif Bank
 • com
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Türkiye İş Bankası

Sigortalı Öğrencilerin Bankalardan Kredi Alması İçin Başvuru Koşulları Nelerdir?

Sigortalı öğrencilerin bankalardan kredi alabilmesi için bankaların talep ettiği koşulları yerine getirmeleri beklenir. Genel anlamda her bankanın istediği belgeler şu şekilde olmalıdır:

 • Bankaya kredi başvurusu yapacak öğrencinin öncelikle 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Öğrencinin sigorta belgelerini ve çalışıyorsa gelir belgesini bankaya teslim etmeleri gerekir.
 • Eğitime ilişkin belgelerin ve faturaların da bankaya teslim edilmesi gereklidir.

Yukarıda belirtilen sigortası olan öğrenciye kredi veren bankalara istenilen belge ve evraklarla gidildiği takdirde öğrencilerin kredi kullanabilmesi mümkün kılınmıştır.

Bizi Takip Edin !