Sicil affı, son zamanlarda birçok kişinin araştırdığı konular arasında yer alıyor. Ilk olarak 2017 yılında yürürlüğe giren sicil affı yasası, birçok vatandaşın geçmişini temizlemesini olanak sağladı. Yasa tasarısı çıktığı andan itibaren 6 ay içerisinde borçlarını ödeyen kişilerin geçmişi sicilleri temizlenerek temize çıkartıldı. Bu konuda bazı bankaların saf dışı kaldığını görüyoruz. Bazı bankalar müşterilerinin sicillerini temizlerken, bazı bankalar yasaya uyumayarak borçlarını ödeyen kişilerin sicillerini temizlememiştir. Bu yazımız içerisinde sicil affına Uyan bankalar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Sicil Affını Kabul Eden Bankalar

Özellikle 2017 yılında çıkan sicil affı yasası sadece 3 banka tarafından kabul edilmiştir. Devlet bu konuda bankalara inisiyatif tanıdığını, sicil affını kabul edip etmemeleri durumunun kendilerinin belirleyeceğini açıkladı. Bu bağlamda sicil affına uyan bankalar sadece kamuya ait bankalar oldu. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 2017 yılı sicil affına uyan bankalar arasında yer alıyordu. Bu durum günümüz için de geçerlidir. Günümüzde halen bu bankaları sicil affına uygun hareketler gösterdiğini, diğer bankaların yasa tasarısını kabul etmedikleri görülmekte. Sicil affı dahilinde affedilen borçlar şunlardır;

  • Kredi kartı borcu
  • Kredi borcu
  • Çek ve senet borcu

Sicil affı ile tamamen kişilerin geçmişimden silindi. Zamanında borcunu ödemeyerek kara listeye düşen kişiler sicil affı ile beraber yukarıda belirttiğimiz kategorideki borçlarını ödeyerek sicillerini temize çıkarabilirler.

Kara Listede Olan Kişiler Bankalarda Çalışabilir mi?

Sicil affı gelmeden önce birçok kişi bu soruya yanıt arıyordu. Bankalara olan borcunu ödemeyen ya da kara listeye giren kişiler borçlarını ödeseler dahi 5 yıl boyunca herhangi bir bankacılık işleminden faydalanamıyor. Kredi sicilinin temizlenebilmesi için gerekli olan bu süre ancak sicil affı ile ortadan kaldırılıyor. Bu süre boyunca hiçbir bankadan kredi kartı alamıyor, kredi çekemiyor, bankanın fırsat ürünlerinden yararlanamıyorsunuz.

Kredi siciliniz temizlense bile bankalarda hala geçmişiniz ile ilgili verilerin tutulduğunu bilmeniz gerekiyor. 2019 yılı için geçtiğimiz aylarda sicil affı uygulanacağına dair haberler paylaşılmış, bu konuda resmi adamların birkaç ay içerisinde başlatılacağı dile getirilmişti. Bu yıl uygulanacak sicil affına yine kamu bankalarını uyum göstereceğini, özel bankaların kredi kartı borcu dışında diğer borç türleri için sicil affı uygulamayacağını tahmin ediyoruz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz