Sosyal Güvenlik Kurumu müşteri hizmetleri, Türkiye’nin her noktasındaki vatandaşlara yedi gün yirmi dört saat boyunca hizmet veren özel bir departmandır. Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili olarak merak edilen tüm soruların yanıtları, emeklilik primleri ve genel sağlık sigortasına ilişkin kapsamlı bilgiler SGK Müşteri Hizmetleri Danışma Hattı’ndan öğrenilebilmektedir. SGK müşteri hizmetleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi tarafından kurulmuş bir bölümdür. Bu bölümde vatandaşlardan gelen; sorular, şikayetler, öneri ve dilekler ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak olan başvurular da yer almaktadır.

SGK Müşteri Hizmetleri İletişim

Sosyal Güvenlik Kurumu müşteri hizmetleri iletişim bilgileri, SGK ile işlemleri olan vatandaşların hakkında araştırma yaptığı konulardan biridir. SGK danışma hattı telefon numarası ile iletişim kurularak; sigortasız çalıştırma, sigorta ihbar gibi sıklıkla gündeme gelen konularda yaşanılan sorunlara anında yanıt alabilirsiniz. Haftanın her günü 24 saat boyunca hizmet veren SGK çağrı merkezi, her türlü şikayet başvurularına, öneri ve sorunlara hızlı bir şekilde çözümler üretmektedir.

Öte yandan SGK müşteri hizmetleri iletişim numarasının ücretli olup olmadığı da merak edilmektedir. Nitekim devlete ait bir kurumun iletişim numarasının ücretsiz olması gerektiği gibi bir algı olsa da Sosyal Güvenlik Kurumu danışma hattında yapılan telefon görüşmeleri ücretlendirilmektedir. Bu bağlamda ücret tarifesi de sabit hat ile görüşme yapılıyormuş gibi değerlendirilir. Ancak cep telefonunuzdan SGK müşteri hizmetlerini aradığınızda hediye dakikanız var ise görüşmenizin ücreti bu dakikalardan düşürülür.

SGK Telefon Numarası Öğrenme

Sosyal Güvenlik Kurumu telefon numarası öğrenme işlemleri internet üzerinden sıklıkla yapılan işlemler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda SGK danışma hattının numarasının yanında SGK Genel Müdürlüğü telefon numarası da internet üzerinden kolaylıkla görüntülenebilmektedir. SGK Genel Müdürlüğü’nün telefon numarası: (0312) 207 8000’dır.

Ancak emeklilik, genel sağlık sigortası ve işçi sigortası primleri gibi konularda soru, dilek ve şikayetleri kuruma ulaştırmak için Sosyal Güvenlik Kurumu Çağrı Merkezi telefon numarası kullanılmalıdır.

SGK Çağrı Merkezi

Sosyal Güvenlik Kurumu Çağrı Merkezi telefon numarası 170’dir. Alo 170 hattı, SGK Genel Müdürlüğü telefon numarasının aksine 7 gün 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Vatandaşlar Alo 170 SGK Çağrı Merkezi ve Danışma Hattı hizmetinden yararlanarak;

 • 4A, 4B ve 4C statülerine ilişkin tüm merak edilenler
 • Emekli olma süreleri ve işlemleri
 • Sigortasız işçi çalıştırma ihbarları
 • İş göremezlik raporu hakkında soruların yanıtları

gibi pek çok konuda aradıkları cevaplara ulaşabilirler.

SGK Danışma Hattının Hizmetleri

Sosyal Güvenlik Kurumu danışma hattının hizmetleri arasında;

 • İş Kanunu ile ilgili tüm yasal ve hukuki prosedürler
 • İşçilerin hakları hakkında bilinmesi gerekenler
 • 4A, 4B ve 4C sigortalılarının bireysel emeklilik ve genel sağlık sigortası işlemleri
 • İşe giriş tarihi ve prim gün sayısı
 • Emeklilik şartlarına ilişkin tüm detaylar
 • Emekli aylıkları ile ilgili bilinmesi gerekenler yer almaktadır.

SGK Müşteri Hizmetleri İnternet Sitesi

Sosyal Güvenlik Kurumu müşteri hizmetleri internet sitesi, alo170.gov.tr’dir. Bu internet sitesi üzerinde vatandaşlara;

 • Online işlemler
 • Haberler ve duyurular
 • Pratik bilgiler
 • SGK TV
 • Sık sorulan sorular

gibi hizmetler verilmektedir. Öte yandan ALO 170 SGK danışma hattının yanında vatandaşlar bu platform üzerinden de ihbar ve şikayet işlemlerini yerine getirebilmektedir. Öte yandan Canlı Destek ve Görüntülü Destek hizmetleri ile 7 gün 24 saat hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumu müşteri ilişkilerine ulaşabilmek mümkündür. SGK Müşteri hizmetleri resmi internet sitesinde ayrıca bildirim sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir. Bu işlemler için ana sayfa üzerinde yer alan boşluklara; T.C kimlik numaranızı, bildirim numaranızı ve ekranda yer alan güvenlik kodunu yazmanız yeterlidir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz