SGK Hizmet Birleştirme
SGK Hizmet Birleştirme

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmetlerini birleştirme Kuruma dilekçe verilerek kolayca tamamlanabilecek bir işlemdir. Bu işlem esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Örneğin SGK hizmet birleştirme işlemi için dilekçe verecek erkeklerin askerlik, kadınlar için ise yapılmış üniversite stajları ve doğum bu hizmet kapsamında dâhil edilmelidir.

SGK Hizmet Birleştirme Yapmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

SGK hizmet birleştirme için yerine getirilmesi gereken koşullar aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) birleştirme hizmeti için verilecek başvuru dilekçesini, kişi emekli olmadan önceki en az 6 aylık süre zarfında kuruma teslim etmiş olmalıdır.
 • Hizmet birleştirme başvurusunda her bir çalışma yılı 65 değil de 360 gün ve her bir çalışma ayı 30 gün olarak değerlendirilmeye alınır.
 • SGK hizmet birleştirme başvurusu bizzat emekli olacak çalışanın kendisi tarafından yapılmalıdır.
 • İstisnai durumlarda hizmet birleştirme başvurusu yapacak emekli kişinin, fiziksel olarak sağlık durumu elverişli olmadığı takdirde yasal varisi sayılan yakınları başvuru işlemlerini başlatabilirler.
 • Birleştirme yapmak isteyen kişinin eğer mevcutsa önceki dönemlere ait sigorta prim borçlarını kapatması gerekir.
 • Emekli olmuş ve emekli maaşını aylık ödemeler şeklinde almaya başlamış bir kişi geriye dönük SGK hizmet birleştirme işlemine başvuru yapmayı talep edemez.
 • Hizmet birleştirmesi kapsamında kişi gerek duyarsa diğer kurumlardan verilen hizmetlere ait bilgi ve belgeleri teslim etmesi tamamen çalışanın sorumluluğu altındadır.

SGK Hizmet Birleştirme İşlemini Kimler Yapabilir?

Hizmet birleştirme işlemini yapacak çalışanların kimler olduğu tamamen yasal olarak belirlenmiştir. Bu kişiler; SGK, emekli sandığı ve Bağ-Kur kapsamında faaliyet göstermiş kişilerdir. Belirtilen bu kişiler ister Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ister emekli sandığından isterse de Bağ-Kur’dan emekli olmuş olsunlar, kurumlarda verdikleri hizmetleri emekli olarak ayrılacakları kuruma saydırarak bunu doldurmaları gereken prim günü sayısına ekletme hakların da sahiptirler.

Hangi Kurum Hizmetleri SGK Hizmet Birleştirme Yolu İle Birleştirilebilir?

SGK hizmet birleştirme işlemi sayesinde tek çatı altında toplanacak hizmet kurumları aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

 • Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK)
 • Bağ-Kur
 • Emekli Sandığı
 • Sosyal Sigortalar Kanununa göre faaliyet gösteren özel sandıklar tek bir hizmet çatısı altında birleştirilebilir.

SGK hizmet birleştirme kapsamında yalnızca kamu kurumlarında hizmet vermiş kişiler değil özel sektöre bağlı emekli sandıklarında çalışmış kişiler de birleştirme yapabilirler. Örneğin özel bankaların emekli sandığına bağlı olarak hizmet vermiş kişiler bu hizmetten yararlanabileceklerdir.

SGK Hizmet Birleştirme Hangi Şekilde Yapılır?

SGK hizmet birleştirme yolları olarak öncelikle kurumların bizzat kendisi bu işle mükellef olmaktadırlar. Çalışan, bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna ve emekli sandığına başvuru yaparak saydırma yaptırabilirler. Öte yandan online olarak da hızlıca halledilecek bu işlemi e devlet portalı üzerinden kısa sürede tamamlamak mümkündür. Çalışan ve emekli olan kişiler T.C. kimlik numaraları ve e devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak SGK ana sayfasına erişim sağlayabilirler. Ardından hizmet birleştirme sonuçlarını öğrenebilir ve sorgulama yapabilirler.

SGK Hizmet Birleştirme İşlemi Nasıl Sorgulanır?

SGK hizmet birleştirme işlemi sonuçlarının sorgulanması günümüzde online olarak kısa sürede yapılmaktadır. Kişilerin T.C. kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme erişim sağlandıktan sonra SGK hizmet birleştirme sorgulaması E devlet portalı üzerinden yapılabilir. Ayrıca bundan farklı olarak hizmet sorgulama işlemini SGK’ya veya bağlı olunan emekli sandığına şahsen başvurarak da yapmak mümkündür. SGK hizmet birleştirmesi için teslim edilen dilekçelerin sonuçlanabilmesi için belli bir süre gerekmektedir. Başvuru dilekçeleri tahmini olarak en geç 1 ay içerisinde sonuçlanacaktır. İşleme alınan dilekçenin hangi aşamada olduğu ise https://uyg.sgk.gov.tr/evrakarama/ adresinden sorgulanabilir.

Bizi Takip Edin !