Senetle altın almak, altın fiyatlarının çok yüksek rakamlara ulaştığı bu dönemlerde kişilerin nakit sıkıntısı çekmesi durumunda başvurabilecekleri, hem kuyumcu hem de müşteri için karlı olan bir yöntemdir. İstanbul, Ankara, Adana, İzmir ve diğer pek çok şehirde bulunan senetle elden altın satan kuyumcular, sattıkları altın karşılığında bir senet verip ve bir vade belirleyip altının üzerine bir miktar kar payı koyarak satış yapmaktadırlar. Senetle altın alma sırasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunur.

Senetle Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senetle altın alırken bu satış yönteminin tefeciler tarafından da uygulanabildiğine dikkat edilmelidir. Vade ile faizli borç verme olarak bilinen tefecilik kimi kuyumcular tarafından altın üzerinden yapılabilmektedir. Kanunen suç sayılan tefeciliğe kişi fark etmeden girebilmektedir. Tefecilikte uygulanan yüksek faizlerden ve yasal durumlardan dolayı mağdur olan ailelere dair haberler her gün görülmektedir. Kişiyi karlı bir iş yapmaktan yasal bir suç işlemiş olmaya götüren bu durumdan kaçınmak için senetle altın alınacak kuyumcunun tanıdık ve güvenilir olmasına dikkat edilmelidir.

Bunun yanında alınan senedin üzerine ıslak imza atılacağı için borçların vade dolduktan sonra ödenmemesi durumunda senedin mahkemeye delil gösterir belge olarak verilebileceğine de dikkat edilmelidir. Bu durum yasal prosedürlerin daha sıkı takip edildiği büyük şehirlerde daha çok geçerlidir ve küçük yerleşim yerlerinde senetler yasal bir belge olmaktan çok kuyumcu ve müşteri arasındaki bir anlaşmadan ibarettir.

Senetle Altın Satan Kuyumcular Kimlerdir, Nerede Bulunur?

Senetle altın satan kuyumcular oturulan ilin kuyumcu esnafının toplandığı yere gidilerek 5-10 dakika içerisinde öğrenilebilmektedir. İstanbul gibi büyük bir şehirde oturuluyorsa gidilmesi gereken adres Kapalıçarşı’dır. Bunun yanında Mecidiyeköy’de bulunan kuyumcular çarşısında da senetle altın satışı yapan birçok kuyumcu bulunmaktadır. Bu kuyumcular aynı zamanda bir faktöring şirketi gibi çalışarak senetle borç para da verirler.

Gram Esaslı Senet Karşılığı Altın

Senet karşılığı altın verilirken göz önünde tutunla ölçüt altının gram fiyatıdır. Senetle altın alma sırasında belirlenen vadeye göre gram fiyatına ekleme yapılacağına da dikkat edilmelidir. Ayrıca üstüne ekleme yapılacak gram fiyat, kuyumcuya gidildiğinde geçerli olan fiyat olmayacaktır ve kuyumcu vade süresince gerçekleşecek altın zammını da fiyata dahil edecektir. Bütün bu durumlar göz önünde bulundurulmalıdır ve senetle altın verirken kuyumcunun da bir gelir elde etme ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Senetle Altın Alırken Sahip Olunması Gereken Belgeler

Senetle altın almak için gereken belgeler kişinin gelir durumunu gösteren belgelerdir. Kuyumcular, özellikle tanıdık kişilerden değillerse altın almak isteyen kişiye vade verirken ve altını teslim ederken paralarını geri alabileceklerinden emin olmak isterler. Kişi kuyumcuya giderken:

  • Vergi levhası veya maaş bordrosu,
  • C. kimlik kartı,
  • İkametgah belgesi gibi belgeleri götürürse hem senetle altın alması kolaylaşacak, hem de alabileceği vade süresi artacaktır.

Senetle altın almak, kredi almakta sıkıntı çektiği için borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için de bir seçenektir. Bu kişiler banka ve kredi kartı almadan aldıkları altını nakite çevirip borçlarını ödeyebilir ve banka yerine kuyumculara borçlanabilirler. Dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki çoğu kuyumcu müşteri kendisine senetle altın almak için geldiğinde Findeks gibi platformlar üzerinden müşteriinin kredi notunu sorgulayacaktır ve kredi notu düşükse senet vermeyi reddedecektir. Bu yüzden kişi kuyumcuya gitmeden önce kredi notunun yüksek olduğundan emin olmalıdır.

İnternet Üzerinden Senetle Altın Alışverişi

İnternet üzerinden senetle altın almak, güven açısından ve hukuksal açıdan getirdiği sınırlamalar sebebiyle tercih edilmemelidir. Ortada fiziksel olarak, ters giden bir durumda mahkemeye sunulabilecek bir senet olmayacağı ve işlem yapılacak kişinin kimliğinden emin olunamayacağı için internet üzerinden senetle altın alma işlemi yapılmamalıdır ve senetle altın vermeyi teklif edenlere itibar edilmemelidir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz