Salep üretimi yapmak, son dönemlerde devletin sağladığı desteklerden de güç olarak ortaya çıkan meslek kollarından birisi haline gelmiştir. 2019 yılında salep yetiştirmek isteyen girişimcilere devlet tarafından sağlanan finansal destekler ile koruma altında olan salep bitkisinin zarar görmesinin önüne geçilmek istenmektedir. Salep yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız Tarım Bakanlığı İl Müdürlüğü’nden salep tohumu ya da yumrusu talep etmeniz gerekmektedir.

Tohum, kış aylarında ekildiği zaman nisan veya mayıs aylarında hasada hazır hale gelir. Bir tohumdan 4 ya da 5 adet salep tohumu daha elde edilebilirken; toz haline gelebilmesi için de yıkama, kaynatma, kurutma gibi aşamalardan geçmesi gerekir. Girişimciler için büyük önem taşıyan salep tohumlarının piyasada 150 TL’den satışı gerçekleşmektedir. Yetiştiricilik için önerilen alan büyüklüğü ise 500 metrekaredir. Bu işi yapabileceğiniz küçük bir araziye sahipseniz ilk hasat zamanında 40.000-50.000 TL arasında değişen bir gelir elde etmeniz mümkün olabilir.

Salep Bitkisi Üretimi

Orkide ailesine mensup, otsu ve köklü bitkilerden olan salep içeriğinde bulunan ‘glikomannan’ nedeniyle dondurma üretiminde oldukça sık kullanılan bir kaynaktır. Dağlık ve çayırlık alanlarda yaklaşık 1000-15000 metre yüksekliklerde yetişen bu endemik bitki, doğada mor ve kırmızı olarak görülebilmektedir. Bitkinin yumru kısmından ise süt ve suda kaynatılma işleminden geçerek kurutulan salep elde edilmektedir. Salebin elde edildiği orkide türleri üzerindeki tehdidi azaltmak adına sürdürülebilir teknikler kullanılarak üretim gerçekleştirilmelidir. Türkiye’de üretim amaçlı olarak orkide yumrularının toplanması ile içecek, dondurma gibi sektörlere kaynak sağlamaktadır.

Salep Faydaları

Salep tüketmenin yararları incelendiğinde enerji vermesi, göğsü yumuşatarak öksürüğe iyi gelmesi, bağışıklık ve sindirim sistemini düzenleyici etki yaptığı görülmektedir. Özellikle kış aylarında bolca tüketilen salep, vücudun ısısını arttırarak soğuğa karşı koruyucu etki oluşturmaktadır. Grip, nezle gibi durumlarda öksürüğün azalmasını ve boğaz ağrısını azalttığı gibi kabızlık ve şişkinlik gibi şikâyetlerin giderilmesinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.

Salep Fiyatı 2019

Salep ücreti, Mayıs 2019 ‘da ilk hasatın alınmasıyla kilosu 1000 TL olarak belirlenmiştir. Yalova’da üretimine başlanan salep, çiftçiler için önemli bir gelir kapısı oluşturmaktadır. Aktarlarda yüksek fiyata bulabileceğiniz salep, Türkiye’de yılda 200 ton üretilebilmektedir. Ülkenin 150 tonluk salep üretimi Burdur’un Bucak ilçesinden sağlanmakta; dünyanın en iyi salepleri de Toroslar’da yetiştirilmektedir. 8 kilo salep kökü kaynatılarak 1 kilo salep elde etmek mümkün olmaktadır.

Salep Tozu

Salep bitkisinin tozu, temelde salep yumrularının kaynatılmasından elde edilmektedir. İlkbaharda orkidelerin çiçek açmasıyla topraktan alınan bitkinin köklerindeki yumrular alınmakta; çiçek kısımları ise gelecek sene yeniden hasat vermesi için yeniden toprağa dikilmektedir. Yumrular tohum halinde kullanılacaksa eylül-ekim ayına kadar bekletilmesi gerekmektedir. Eğer salep tozu elde edilmek isteniyorsa ilk aşamada 10-15 dakika süreyle salep yumrularının kaynatılması gerekmektedir. Kaynatılan yumrular daha sonra yayılarak 10-15 gün civarı kuruması beklenir. Kurutma işlemi gerçekleştikten sonra ise taş değirmen veya el değirmenlerde öğütülerek piyasaya sunulmakta, kışların vazgeçilmezlerinden olan salep içeceğini oluşturmaktadır.

Salep Soğanı Neden Yasak?

Salep soğanının yasaklanmasının sebebi bitki türünün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olması ve devlet tarafından kontrolsüz ihracatın denetim altına alınmak istenmesidir. Özellikle dondurma üretiminde kıvam verici olarak yoğun bir şekilde kullanılmakta olan salep, doğada yok olma tehdidi bulunan orkidelerden elde edilmektedir. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Doğal Çiçek Soğanlarının 2018 Yılı İhracat Listesi Hakkında Tebliği’ 30 Aralık 2017 tarihiyle resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu karar doğrultusunda doğadan toplanan, ihracatı serbest ya da yasak olan çiçek soğanlarının familyaları ile ilgili ihracat izni için kontenjanlar bulunmaktadır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz