PTT gönderisini kapıda ödemek, gönderilen ürünün elinize ulaşmasının ardından mümkündür. Ürünün paketini açmadan, evinize ulaşır ulaşmaz ödemesini yapmanız gerekmektedir. Kapıda ödemeyi dilerseniz nakit olarak, dilerseniz kredi kartı ile yapabilirsiniz. PTT’nin özelleştirilmesinin ardından artan hizmetleri sayesinde sunulan kapıda ödeme olanağı, müşterilerin kredi kartı numaralarını vermek istemediği durumlarda kullanılabilmektedir.

PTT Kapıda Ödeme Ne Anlama Gelir?

Kapıda ödemenin anlamı şudur: Satışı gerçekleştirilen ürün kargo firması tarafından alıcıya ulaştırıldığında ürün bedeli, kargo firması tarafından elden tahsil edilir. Bu servis, PTT kargo tarafından da kullanılmakla birlikte, hem nakit hem de kredi kartı ile kapıda ödeme yapmak mümkündür. Bu şekilde yapılacak ödemelerde, ödeme durumu konusundaki bilgiler PTT self servis hizmetleri ve web entegrasyonundan görülebilmektedir.

PTT Nakit Kapıda Ödeme

Kapıda ödeme işlemini nakit olarak yapmak için ürünün teslimi şartı bulunmaktadır. Uzaktan yapılan alışverişlerde yada internet üzerinden alınan ürünlerde PTT kargo tarafından alıcıya gönderilen ürünün, alıcıdan alınan bedeli 3 iş günü içerisinde satıcının hesabına aktarılmaktadır. İade ya da değişim durumunda kargo, PTT tarafından geri alınabilmektedir. Ancak değişim durumunda kargo bedeli alıcı tarafından ödenecektir. Bunun yanında iade durumunda PTT tarafından satıcıdan ürün bedelini göndermesi istenmektedir.

PTT Kapıda Ödeme Hizmet Yasası

PTT kapıda ödeme yönetmeliği kapsamında, kapıda ödeme hizmetleri Ödeme Şartlı Özel Hizmet olarak isimlendirilmiştir. Bu hizmetten girişimcilik anlamında yararlanmak için PTT’nin taşıma hizmeti yapabileceği türden ürünlerin satışında bulunulmalıdır. PTT’nin kayıtlı gönderi türleri arasında yer alan ve taşınmasında mahsur bulunmayan kargolar, kapıda ödeme hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Kapıda ödeme yapılabilmesi için, satıcıların, satışını yaptıkları ürünün faturasını tüketiciye göndermeleri gerekmektedir.

Üreticinin vergi muafiyeti bulunmakta ise, Vergi Dairesi’nden muafiyet ile ilgili belge almalı ve bunu PTT’ye iletmelidir. PTT bölge müdürlüğü tarafından alınacak bu ileti ile tüketici tarafa fatura gönderilmesine gerek kalmayacaktır. Gönderilen her ticari ürün için Esnaf Muaflığı Sebebiyle Fatura Tanzim Edilememiştir yazılı bir belge, tüketiciye ulaştırılır. Bu sayede tüketiciye neden fatura ulaştırılmadığının açıklaması da yapılmış olur.

PTT Kapıda Ödeme Limitleri

PTT kapıda ödeme miktarları, gönderinin nereye ulaştırılacağı ile ilgilidir. En yüksek kapıda ödeme limiti 30.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda gönderi için PTT kuryesine ödenecek en yüksek tutar olarak belirlenen 30.000 TL, çek hesabı için yapılacak ödemelerde 60.000 TL’ye çıkmaktadır. Konuta teslim edilen gönderiler için ödenecek üst tutar 3.000 TL olarak belirlenmiştir. Gönderinin köye ulaştırılacağı durumlarda en fazla kapıda ödeme limiti 1.000 TL olabilir. 1.000 TL’lik kapıda ödeme tutarları için alıcının, ilçede bulunan PTT iş yerlerine gitmesi gerekecektir.

Firmaların PTT Kapıda Ödeme İmkanlarından Yararlanması

PTT kapıda ödeme olanaklarından şirketlerin yararlanması için, kişinin vergi mükellefi, tüzel bir kişilik olması gerekmektedir. Bu şartın sağlanması, yani şirketin resmi bir yapı halini alması durumunda PTT bölge müdürlüklerinden anlaşma imzalanabilmektedir. Ödeme şartı özel hizmetten yararlanmak için prosedürde belirtilen şartların karşılanması gerekmektedir. İmzalanacak belgeler yardımıyla sonlandırılacak prosedür işlemleri, gönderilecek ürünün niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda kitap satan bir firma ile kıyafet satan bir firmanın PTT kapıda ödeme işlemleri için uygulayacakları prosedürler ve dolduracakları evraklar aynı olmayacaktır. Evrakların doldurulmasının ardından kısa süre içinde satışa başlanabilmektedir. Bu kapsamda kişiler, geri dönen gönderilerin iletilme ve geri iade edilme masraflarını karşılayacaklarını ve alınmayan kargo gönderilerini iade kabul edeceklerini onaylamış bulunurlar. Bu sayede PTT kapıda ödeme imkanlarından da yararlanma hakkı elde ederler.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz