PTT İpç uygulaması PTT’den para yatırma veya para çekme işlemlerinin internet üzerinden online bir şekilde yapılabilmesi olarak bilinmektedir. PTT İpç şifresi ile uygulamaya girerek müşteriler para yatırma işlemlerini rahat bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. PTT İpç şifresi olmayan vatandaşlar en yakın PTT şubelerine giderek PTT İpç şifresine sahip olabilmektedir.

PTT’den İpç Şifresi Alma

Aşağıda müşterilerin PTT’den İpç şifresi almaları için izlemeleri gereken adımlar sırasıyla verilmektedir:

 • PTT’den İpç şifresi almak isteyen vatandaşların eğer Posta Çeki Hesabı yok ise ilk olarak en yakın PTT şubelerine gidip Posta Çeki Hesabı açtırmaları için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
 • Daha sonra Posta Çeki Hesabı açmak için istenen belgeler temin edilerek PTT şubesine teslim edilmelidir.
 • PTT görevlileri tarafından bütün işlemler incelenip kontrol edildikten sonra hesap açılmakta ve PTT İpç şifresini almak için yapılan başvuru işlemleri onaylanmaktadır.
 • En son olarak PTT İpç kodu SMS ile cep telefonlarına iletilerek PTT İpç şifresi kolay bir şekilde alınabilinmektedir.
 • PTT İpç kodu sayesinde vatandaşlar PTT ile ilgili bütün işlemlerini internet üzerinden giriş yaparak online bir şekilde tamamlayabilme imkanına sahip olmaktadır.

İnternet Üzerinden İpç Şifresi Alma

Posta Çeki Hesabı olan vatandaşlar PTT şubelerine gitmeden de PTTbank bankacılığı ile işlemlerini online bir şekilde gerçekleştirebilmek için PTT İpç şifrelerini internet üzerinden alabilme fırsatına sahiptir. Aşağıda vatandaşların internet üzerinden nasıl PTT İpç şifresi alabilecekleri açıklanmaktadır:

 • Müşteriler öncelikle “https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet” internet adresine giriş yapmaları gerekmektedir.
 • Ekranda karşılaşılan sayfada “Yeni Şifre Al/Şifremi Unuttum” sekmesine tıklanarak PTT İpç şifre alma kısmına gelinmelidir.
 • Daha sonra ekranda istenen T.C. kimlik numara ve cep telefon bilgileri ya da müşteri ve GSM numara bilgileri yazılarak bir sonraki adıma geçilmelidir.
 • Bütün işlemler tamamlandıktan sonra müşteriler PTT İpç şifresini kolay bir şekilde elde edebilmektedir.

İpç Şifre Değiştirme

PTT internet bankacılığına giriş esnasında sorun yaşayan, PTT İpç şifresini unutmuş olan veya PTT İpç şifresini değiştirmek isteyen müşteriler en yakın PTT şubelerine giderek PTT’de çalışan görevlilerin talimatlarıyla beraber yeni bir şifre alabilme imkânına sahiptir. Ayrıca müşteriler şubeye gitmeye ihtiyaç duymadan da 444 1 788 numaralı Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün çağrı hattını arayarak PTT İpç şifresini değiştirme işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

İpç Şifre Ücreti Ne Kadar

PTT İpç şifresini almak için müşterilerin PTT şubelerine belli bir miktar şifre ücreti ödemeleri gerekmektedir. Müşterilerin PTTbank veya PTT online işlemlerini yapabilmeleri için aldıkları PTT İpç şifrelerine ödeyecekleri tutar 5 TL olarak belirlenmektedir. Fakat bu PTT İpç şifre ücreti yıllar içerisinde artan enflasyon oranlarına göre farklılık göstererek 6-8 TL olarak değişebilmektedir.

İpç Hesabı Açtırma

PTT İpç şifresini müşteriler PTTbank veya PTT online işlemlerinde kullanabilmeleri için müşterilerin öncelikle PTT şubelerine gidip Posta Çeki Hesabı açtırmaları gerekmektedir. Aşağıda müşterilerin Posta Çeki Hesabı açmaları için izlemeleri gereken adımlar verilmektedir:

 • Müşteriler ilk olarak en yakın PTT şubelerine giderek PTT’deki görevlilere Posta Çeki Hesabı açtırmak için başvuruda bulunacaklarını iletmelidir.
 • Daha sonra PTT görevlilerine Posta Çeki Hesabı açtırmak için istenen belgeler teslim edilmelidir.
 • PTT görevlileri tarafından teslim edilen evraklar kontrol edildikten sonra müşterilerin Posta Çeki Hesabı açtırma talepleri kabul edilerek hesap PTT görevlileri tarafından açılmaktadır.
 • Müşteriler Posta Çeki Hesabı açılmasında 5 TL ücret ödemektedir. Fakat müşteriler hesaplarını kapattıkları takdirde ödedikleri Posta Çeki Hesabı açma ücretini geri alabilme imkânına sahiptir.
Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz