2020- 2021 dönemi PTT emeklilik promosyonu sisteminden yararlanmak isteyenler maaşlarını PTT’den çekme sözü vermeleri halinde ödemeden yararlanabilmektedir. SGK aracılığı ile bankalarla imzalanan anlaşma neticesinde belirli bankalar tarafından emeklilere promosyon imkanı tanınır. Yapılan protokol sonucu emeklilere promosyon imkanı veren 16 bankadan birisi PTT’dir. Yapılan ödemeler kişinin maaşına göre değişmektedir. PTT emekli promosyonu ödemeleri üç yıllık süreç içerisinde bir kereye mahsus olmak üzere yapılmaktadır. Promosyon sistemi 1 Mart 2017 tarihinden beri uygulanmaktadır. 2017 yılında başlayan ödemelerin taahhütleri 2020 yılında sona erecektir. Bu süreden sonra emekliler maaşlarını yeniden bankaya taşıdığı takdirde yeni promosyon ödemesi alabilecektir. 

PTT Emekli Promosyonu Koşulları

PTT emekliler için promosyon şartları şu şekilde belirtilmektedir:

 • Emekli kişi 3 yıl süresince maaşını PTT’den çekmelidir.
 • Banka ile sözleşme imzalanmalıdır.

Emekli maaşınızı PTT üzerinden çekeceğinizin garantisini verdiğiniz takdirde promosyondan yararlanabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda faturaların PTT aracılığı ile otomatik ödeme talimatı vererek ödeme  şartı bulunuyorken günümüzde bu koşul kaldırılmıştır. Banka ile anlaşmanızı 3 sene boyunca bozmama garantisi verebilirseniz başvurunuzu kolayca gerçekleştirebilir, emekli promosyonundan yararlanabilirsiniz. Emeklilik maaşı alan bütün T.C vatandaşları koşulu sağlaması halinde başvuru yapabilir. PTT şubelerini ziyaret ederek emekli protokolünü imzalamanız yeterlidir.

Maaşlarını PTT üzerinden alacak emekliler şu avantajlar sağlanmaktadır:

 • PTT kargo kullanımlarında %20 indirimden yararlanırlar.
 • PTT bankasından yapılan havalelerde %20 indirim bulunur.
 • Online ticaret işlemlerinde %10 indirim kullanabilirler.
 • ATM’lerden tek seferde ücretsiz şekilde maaş çekebilirler.
 • Hesap işletim ücreti bulunmamaktadır.

PTT Emekli Promosyonu Ne Kadar?

PTT emekli promosyonu tutarı aldığınız maaşa göre değişmektedir. Emekli promosyonu ortalama olarak 300 – 450 TL tutarında olmakla birlikte gelire göre değişen ödeme tutarları şu şekilde belirtilebilir:

 • 1000 TL maaş alıyorsanız 300 TL promosyon alırsınız.
 • 000 TL alıyorsanız 375 TL promosyon alırsınız.
 • 000 TL ve üzeri maaş için 450 TL promosyon alırsınız. 

PTT Emekli Promosyonu Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

PTT emekli promosyonunun ödenme şekli T.C kimlik numaranıza göre yapılmaktadır. Kimlik numaranızın son hanesindeki rakama göre promosyon alacağınız aylar belirlenmektedir.

PTT Emekli Promosyonu Ne Zaman Ödenir?

PTT emekli promosyonu ödenme zamanı kimlik numaranıza göre şu şekilde belirlenmiştir: 

 • Kimlik numaranızın son hanesi 0 – 2 ise Mart ayında
 • Son hanesi 4 – 6 olanlar Nisan ayında
 • Son hanesi 8 olanlar Mayıs ayında

PTT ile anlaşmanız doğrultusunda 3 senede bir ödemeden yararlanabilirsiniz. Anlaşma süresinin bitmesi halinde banka ile yeniden protokol imzalayabilirsiniz. 2021 yılı Mart ayından itibaren promosyon ödemeleri yapılacaktır. PTT ile anlaşması olan birkaç banka daha bulunmaktadır. Bu bankalara başvurarak da promosyondan yararlanabilirsiniz. PTT ile anlaşmalı bankalar şunlardır:

 • Aktifbank
 • TEB
 • Denizbank

Maaşınızı aldığınız bankayı değiştirme imkânınız da bulunmaktadır. Yeni çalışmak istediğiniz banka şubesine giderek değişim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet üzerinden SGK aracılığı ile dilekçe vererek de değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. Fakat bu gibi durumlarda önceki bankadan aldığınız ödemenin kalanını geri ödemeniz gerekmektedir. Daha sonra yeni anlaşmalı bankadan promosyon ödemenizi alabiliyorsunuz.

PTT Emekli Promosyonu İçin Fark Ödemesi

PTT emekli promosyonu fark ücreti güncel tutarlar incelendiğinde geçmiş dönemlerde alınan promosyon tutarı arasındaki fiyat farkını kapsamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda güncel tutarın altında ödeme almış olan emekliler için PTT tarafından fark ödemesi yapılmaktadır. Örneğin geçmiş emekli promosyonu ödemesinde 300 TL alan bir kişi şu anda 450 TL’lik promosyon alan grup içinde yer alıyorsa arada kalan farkın emekliye ödenmesi gerekir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz