Bekleyen provizyon bankaların, yapılan işlemlerde kredi kartının limitinin yeterli olup olmadığını, kredi kartının çalıntı olarak kullanılıyor olup olmadığını, çek işlemlerinde çekin geçerli olup olmadığını öğrenmek için yaptıkları bir süreçtir. Ön onay olarak süreci olarak da ifade edilebilen bekleyen provizyon süreci, müşterinin karşılayamayacağı hizmetlerin satıcının elinden çıkmasını ve iki tarafın da mağdur olmasını önlemektedir.

Online bankacılığın gelişmemiş olduğu dönemlerde her işlemden sonra bankayı aramayı, kimlik bilgilerini vermeyi, güvenlik sorularını cevaplamayı gerektiren provizyon süreci günümüzde banka müşterisinin hiç bir müdahalesini gerektirmeden banka tarafından yapılmaktadır.

Provizyon bazen otel rezervasyonları sırasında da ortaya çıkabilmektedir. Burada ortaya çıkan provizyon, rezervasyon ücretinin bloke edilmesi şeklindedir. Kartta istenen tutar kadar para yoksa kartın 1 gün içerisinde güncellenmesi gerekir ve bu işlem yapıldıktan sonra provizyon kesintisi yapılarak işlem gerçekleştirilir.

Provizyon veya ön onay süreci şu şekilde işlemektedir:

  • İnternet alışverişinde müşteri satıcı firmaya kart bilgilerini, mağazadan yapılan alışverişlerde kartını verir.
  • POS cihazı müşteriye ait kart numarası, işyeri kimlik numarası ve çekilecek tutarı bankaya bildirir. Bu bildirim aynı zamanda bir onay isteğidir.
  • Bildirimi alan banka müşterinin limitinin yeterli olup olmadığını kontrol eder.
  • Limitin yeterli olması ve kredi kartının geçerli olması durumunda banka, müşteriye bir yetkinlik kodu gönderir.
  • İşlem onaylanır ve satıcı müşteriye hizmeti sunar.

Yapılan işlemin çok büyük meblağlara ulaştığı bazı durumlarda işyerleri, bankanın satıcıya gönderdiği bu onay kodunu istemektedirler. Bankanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçilerek bu bilgi öğrenilebilir.

Yapılan İşlemlerin Provizyonda Bekleme Nedenleri

Yapılan işlemlerin provizyona girme nedeni, çekim yapılan POS cihazının alışveriş yapılmış olan mağaza tarafından kapatılmamış olmasıdır. Kapama mesajları POS cihazlarından akşam vakitlerinde bankalara gönderilir ve kredi kartı limitlerine yapılan işlemler işler. Yapılan işlemler limitten düşülene kadar işlem açık provizyondadır. Açık provizyon, POS cihazından işlem slipinin düzgün çıkmaması veya internet alışverişlerinde işlemin başarıyla tamamlanamaması durumunda da gerçekleşir.

Provizyon Süreci Ne Kadar Sürer?

Provizyon süreci, bankanın bütün bilgileri eyit etmesi ve satıcıya onay kodu göndermesinin ardından sona ermektedir. Kart işlemi yapılan POS’un bağlı olduğu ve kartın alındığı banka aynı ise provizyon 1 gün sürmektedir. Eğer bu ikisi farklı bankalara bağlıysa bekleyen provizyon 2 gün içerisinde kapanır. Yabancı sitelerden yapılan alışverişler sonucunda oluşan provizyon süreçleri daha uzun sürmekle beraber 7 günü hiçbir zaman geçmemektedir.

Provizyonda Bekleyen İşlemler İptal Edilebilir Mi?

Provizyon iptali yapmak için görüşülmesi gereken kurumlar bankalar değil, alışveriş yapılan kurumlar olmaktadır. Provizyonda bekleyen işlemler ve bu işlemlerin tutarına ait belgeler bankaların şubelerinden alınabilmekte veya internet bankacılığına girilerek hesap işlemleri menüsünden çıktı alınabilmektedir. Bu belgelerle gidilen kurumlarda provizyon iptali yapıldıktan sonra (öncelikle kurumun bunu kabul etmesinin kesin olmadığını hatırlatmak gerekir) işlem yapılan tutar kişinin hesabına geri yatırılır. Hesapta yapılmayan işlemlere ait provizyon durumu görülürse işlem hemen iptal edilmeli ve bankanın müşteri hizmetleri numarası aranarak şüpheli işleme ihbarında bulunulmalıdır.

İnternet Sitelerinde Ön Provizyon

Ön provizyon, bazı internet sitelerinin uyguladığı bir kart doğrulama sistemine verilen isimdir. Kimi internet siteleri, kredi kartını siteye kayıt ettirdikten sonra bir ön provizyon ücreti alarak banka hesabına bir şifre göndermektedir. Bu şifre siteye girildikten sonra işlemler güvenli şekilde yapılabilmektedir.

Bekleyen Provizyon Banka Hesaplarını Nasıl Etkiler?

Bekleyen provizyon etkileri banka ve kredi kartları üzerinde farklı şekillerdedir. Kredi kartlarındaki provizyon sürecinde kart limiti anında düşer ve harcanan miktar anında ekstre üzerinde görülebilir. Banka kartının bağlı olduğu hesaplarda ise bakiyede anında bir düşüş gerçekleşmez ama provizyon süreci bittiğinde harcanan miktar bakiyeden düşer ve hesap bilgileri güncellenir. Provizyon süreci arka planda yürütüldüğü ve müdahale gerektirmediği için harcanan miktarın hesaba işlenmesi ve bekleyen provizyon durumunun sonlanması sürecinde müşterinin yapması gereken bir işlem bulunmamaktadır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz