PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 2019 Taban Puanları

0
86

2019 yılında PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü; iyi bir üniversitede okunabilmesi için minimum 350 puan yapılması gereken bir bölümdür. İlgili bölüm, eğitim fakülteleri bünyesinde olan bir bölümdür. Türkiye’deki birçok üniversitede ve dolayısı ile birçok şehirde okunabilecek bir bölümdür. Ayrıca mezun olduktan sonra kişilerin geniş yelpazede iş alanı elde edebilecekleri bölümlerden bir tanesidir.

PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Taban Puanları Ne Kadardır?

PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünün taban puanları, okunmak istenen üniversiteye göre değişmekle birlikte; Boğaziçi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi (tam burslu), Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi isim yapmış üniversitelerde okunmak istenmesi durumunda; en az 406 puan ile 372 puan arasında bir puan yapılması gereklidir. En yüksek taban puanına sahip üniversite Boğaziçi Üniversitesi’dir ve en düşük 406.03065 puan ile alım yapmıştır. Önceki senelerdeki taban puanlar ile karşılaştırıldığında; Boğaziçi Üniversitesi’nin önceki sene taban puanı 441.70808 puandır.

PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Başarı Sıralaması Ne Kadardır?

PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık başarı sıralaması; Boğaziçi Üniversitesi için 14.368, Bahçeşehir Üniversitesi (tam burslu) için 32.077, Hacettepe Üniversitesi için 40.129 ve İstanbul Üniversitesi için ise 41.792’dir. Ancak kişilerin daha düşük sıralamalar ile özel üniversitelerde ücret vererek veya daha düşük sıralamalar ile yerleştiren devlet üniversiteleri ile 296.272 puan ile de bu bölüme yerleşebilme şansları bulunmaktadır. İlgili bölümün başarı sıralaması bir önceki sene ile kıyaslandığında; düşüş yaşanmıştır.

PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Kontenjanları Ne Kadardır?

PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık kontenjanları; özel üniversitelerin tam burslu seçenekleri için ortalama 5 ile 9 kişi arasında değişiklik göstermektedir. Devlet üniversitelerinin açtığı kontenjanlar ise; 40 kişi ile 100 kişi arasında değişebilmektedir. Üniversiteden üniversiteye göre ve tercih senesinden tercih senesine göre değişen bir durumdur. Örneğin; Boğaziçi Üniversitesi son 4 yıldır ilgili bölüm için 70+2 kontenjan açarken, İstanbul Üniversitesi önceki sene 70+2 kontenjan açmasına rağmen bu sene 60+2 kontenjan açmaktadır.

PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Puan Türü Nedir?

PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünün puan türü; TM 3’tür. Kişiler sınav sonuçlarındaki ilgili puan türü için hesaplanmış olan sıralamaları ve puanları ile ilgili üniversitelere yerleştirilmektedirler.

PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Okuyanların İş Alanları Nelerdir?

PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık okuyanların iş alanları şunlardır:

  • Bu bölümden mezun olan kişilerin; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan okullarda okul öncesi, ilkokul, ortaokul veya lise fark etmeksizin psikolojik danışman veya rehber öğretmeni olarak çalışabilmesi mümkündür.
  • Kişilerin özel eğitim kurumlarında psikolojik danışman veya rehber öğretmen olarak çalışabilmesi mümkündür.
  • Kişilerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde psikolojik danışman olarak çalışabilme imkanları bulunmaktadır.
  • Özel psikolojik danışma merkezlerinde veya psikoterapi merkezlerinde; psikolojik danışman olarak çalışmalarına izin verilmektedir. Kişiler yüksek lisans yaparak uzmanlık eğitimi alırlar ise; psikoterapist de olabilmektedirler.
  • Bu bölümden mezun olduktan sonra odyoloji alanında yüksek lisans yapan kişilerin; odyolog olarak çalışabilmelerine olanak tanınmaktadır.
  • Kişilerin etüt merkezlerinde psikolojik danışman veya rehber öğretmen olarak çalışabilmeleri mümkündür.
  • İlgili bölümden mezun olan kişiler; Aile ve Çocuk Mahkemeleri’nde kadrolu olarak çalışabilme imkanına sahiptirler. Pozisyonları ise; pedagog, sosyal hizmetler uzmanı ve bilirkişi olarak belirlenmiştir.
  • Denetimli serbestlik şubelerinde ve cezaevlerinde pedagog olarak çalışmalarına olanak tanınmaktadır.
  • Bu bölümden mezun olan kişiler; Aile Danışma Merkezleri bünyesinde aile danışmanı olunabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz