Pasif Gelir Nedir?
Pasif Gelir Nedir?

Pasif Gelir Nedir? Pasif gelir elde etmenin sonucunda uzun süre bir iş için çabaladıktan sonra karşılığının alınmaya başlanma durumu meydana gelir. Pasif gelir elde etmek çalışmalar sonucunda gerçekleşir.

Pasif Gelirin Önemi

Pasif gelirin insanların hayatındaki yeri ileri ki yaşlarda daha da ön plana çıkar. Özellikle emeklilik dönemine gelindiği zaman pasif gelir elde etmek çalışmama açısından önemlidir. Yıllarca emek verilen işler sonucunda artık çaba harcamadan para kazanma dönemi başlar. Bunun yanı sıra pasif dönemde riskler de aktif döneme göre daha azdır. Artık belirli bir iş düzeni kurulduğu için riskler ortadan kalkar. Bu sebepten dolayı hem maddi hem de psikolojik anlamda pasif dönem insanlar için büyük bir rahatlama dönemidir.

Pasif Kaynak Türleri

Pasif kaynağı ile elde edilen işler hem gerçek hem de sanal ortamlarda mevcuttur. Somut kaynaklardan söz edilecek olunursa, ev kiraları buna örnek olarak gösterilebilir. Günümüzde yatırım kaynakları olarak güvence olarak görülen unsurlardan biri de ev kiralarıdır. Özellikle yatırım amacıyla ev alınıp kiraya verilme durumu pasif gelir elde etmeyi sağlar.

Ev alındıktan sonra herhangi bir çaba harcanmasına gerek kalmadan evin kiraya verilmesi ile birlikte aylık düzenli bir şekilde gelir elde edilebilir. Bunun dışında hisse senedi, fon, döviz, vb. gibi para değişimleri ile yapılan finansal işlemler sonucunda da pasif para elde edilebilir. Burada riskli durumlar söz konusu olabilir. Özellikle yabancı piyasaya bağlı olarak değişen işlemlerde kazanma ya da kaybetme yaşanır. Fakat yine de yatırımcıların düşünebileceği pasif gelir imkânlarına örnek teşkil eden bir durumdur.

Somut kaynakların yanında soyut kaynaklar da bulunur. Özellikle sanal oyunlar ile para kazanma durumu soyut pasif kaynaklarına örnektir. Günümüzde özellikle gençler arasında yaygın olan bilgisayar oyunları ile birlikte değişik miktarlarda gelir elde etme imkânı bulunur. Ayrıca yazılım alanında yeni bir program üretilerek sürekli bir gelir kazanma şansı da vardır. Teknoloji sayesinde pasif gelir kaynaklarına birçok alanda ulaşılabilir.

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

  • Mobil pasif gelir kaynağı
  • Blog yazarak pasif gelir sağlama
  • Resim ve video ile pasif gelir elde etme.

Mobil Pasif Gelir Kaynağı

Telefon günümüzde herkesin kullandığı araç olduğu için pasif gelirin elde edilebileceği bir araç olarak görülür. Bankacılık, alışveriş, seyahat, vb. gibi birçok konuda mobil uygulamalara başvurulur. Bu uygulamaların sahipleri her uygulama kullanışında maddi gelir elde eder.

“Play store” ya da “Apple store”  gibi uygulamalar ile birlikte her gün çeşitli sayıda uygulama satın alınıyor ya da indiriliyor. Yazılım şirketleri bu konuda yeni programlar ve uygulamalar elde etmek amacıyla çalışıyor.

Bir programın üretilip daha sonra kullanımıyla birlikte para kazandırması pasif bir gelirdir. Çünkü burada sadece programın üretilme kısmında emek harcanıp daha sonrasında para kazanılmaya devam edilir. Bu sebepten dolayı cep telefon uygulaması ile pasif gelir kaynağı elde etmek isteyenler, mobil uygulamalar ile ilgili çalışmalar yapma yoluna başvurabilir.

Blog Yazılarında Pasif Gelir Sağlama

Blog yazıları ile pasif gelir elde  etme günümüze internet kullanımının artması ile büyük ilgi görür. Blog yazarları kendilerinin ilgili duydukları ya da uzman oldukları alanlarda çeşitli yazılar ortaya koyar. Bu şekilde blog yazıları yazarak çoğu kişi para kazanır. Ünlü bloggerların tatmin edici bir şekilde para kazandıkları da görülür. Pasif gelir elde etmek isteyenler, kendilerine bir blog sayfası açarak küçük çaplı yazılar yazmaya başlayabilir. Bu şekilde gelecek dönemlerde de para kazanma imkânı bulunur.

Resim Ve Video İle Pasif Gelir Elde Etme

Resim ve video işleri ile pasif kazanç sağlama yabancı ülkelerden sonra ülkemizde de gittikçe artan bir durum haline gelmiştir. Doğa, portre, vb. gibi çeşitli objelerin ve insanların resimleri ve videoları çekilerek ciddi anlamda para kazanmak mümkündür. Özellikle yapılan çalışmaların beğenilmesi ve çeşitli sergilere çıkarılması sonucunda da bu alanda kazanılan parada artış sağlanabilir.Pasif gelir ile hayatlarını sürdürmek isteyenler için resim ve video uğraşları da bir seçenek olabilir

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz