Paritenin nedir, tanımı şu şekilde yapılabilir: Parite, çift yönlü para değişimidir. Euro’yu Dolar’a, Dolar’ı TL’ye çevirmek bir çeşit paritedir ve bu şekilde para kazanmayı mümkün kılmaktadır. Euro ve Dolar’ın birbirine dönüşümü ile elde edilecek parite, en yüksek hacimli parite türüdür. Parite, farklı türlere sahip olan bir tür para kazanma şeklidir. Para dönüşümleri ile para kazanma sanatına parite denir.

Majör Pariteler Nelerdir?

Majör pariteler şu şekilde sıralanabilir:

  • EUR/USD Paritesi
  • USD/JPY Paritesi
  • GBP/USD Paritesi
  • USD/CHF Paritesi
  • AUD/USD Paritesi
  • USD/CAD Paritesi
  • EUR/JPY Paritesi
  • EUR/GBP Paritesi

Minör Pariteler Nelerdir?

Minör pariteler, bir minör para biriminin bir majör para birimine dönüştürülmesi işlemidir. Çok fazla uygulanmayan, ancak küresel piyasada gelir elde etme imkanı sunan bir parite türüdür. Ancak yerelde işe yarayan bu sistemin dezavantajları, yapılan minör paritenin her piyasada işe yaramamasıdır. Minör paritenin işlem hacimleri oldukça küçüktür.

EUR/ USD Paritesi

Euro’nun Dolar üzerindeki paritesi, en yüksek getirili parite olması ile ün yapmıştır. Forex piyasası üzerinden  gerçekleştirilen işlemlerin %80’i bu iki tür arasında gerçekleşmektedir. Euro, baz dövizi oluşturur ve Dolar, dönüştürülen olarak hizmet verir. Bu sayede elde edilen miktar, iki katına çıkabilir. Yapılan alım- satım sırasında elde edilen durum kar da olsa, zarar da olsa sonuçta Amerikan Doları ile ödeme alınacaktır.

USD/ JPY Paritesi

Dolar’ın Japon yenine bölümü ile elde edilen parite, yüksek işlem hacmine sahiptir. Majör pariteler arasında yer alan bu tür, Amerikan Doları’nı baz döviz olarak kullanır. Alım- satım sonucu elde edilen kar ya da zararın cinsi Japon yenidir. Bu dönüşüm, daha çok seyir üzerinde etkilidir.

Japonya ekonomisinin ihracata bağlı çalışma sistemi nedeniyle Japon hükümeti, sıklıkla yenin değerine müdahale etmektedir. Bu nedenle 2013 yılı G20 zirvesinin ana temasını da bu müdahaleler oluşturmuştur. Bu bağlamda, Japon yeninin devlet destekli bir döviz olduğu söylenebilir. Bu nedenle bu döviz türü, oldukça dalgalanmalı bir seyir izlemektedir. Amerikan Doları’nın yüksek hacim birimine sahip olması, Japon yenini daha cazip hale getirmektedir. Amerika ile Asya arasındaki ilişkilerden Japonya’nın kendi ilişkilerine, Japon yenine devlet tarafından yapılacak bir müdahaleden Japonya ihracat gelirine kadar bu pariteyi her tülü siyasi ve ekonomik gelişme etkiler. Bu da pusuda bekleyen parite düşkünü piyasacıları kendine çekmektedir. Japon yeni ile çalışma sistemi, kullanıcısına oldukça büyük kar bırakmaktadır.

GBP/ USD Paritesi

İngiliz sterlini ile Amerikan Doları paritesi, İngiltere ekonomisi tarafından belirlenmektedir. Bu bağlamda baz döviz, İngiliz sterlini, karşıt döviz, dönüştürülen, Amerikan Dolarıdır. Amerika ile İngiltere arasındaki sürtüşmenin tüm izleri, paritede yer bulmaktadır. Bu kapsamda dolar-sterlin paritesinin oldukça dalgalı olduğu söylenebilir. Birbirine çevirmeler yapıldığı sırada para birimlerinin değerleri anlık olarak bile değişebilmektedir. İngiliz ekonomisinde meydana gelen olumlu ya da olumsuz tüm gelişmeler, paritenin yükselişini etkilemektedir. İngiliz ekonomisinin büyümesi, siyasal ve sosyal olaylar gibi pek çok etkenden etkilenen parite, bu nedenle tüm gelişmelerin dikkatli izlenmesini gerektirmektedir.

İngiltere ekonomisine ve siyasal gelişimine güveniyorsanız, paritede İngiliz sterlinini baz döviz olarak kullanabilirsiniz. parite ile para kazanmak için yapmanız gereken, yalnızca güvendiğiniz para birimini baz döviz olarak kullanmaktadır. Bir para biriminin diğer para birimi karşısındaki durağanlığına güvenmiyorsanız, bunu kesinlikle baz döviz olarak kullanmamalısınız. Bu bağlamda Dolar-TL paritesi mantıksız olacaktır. Çünkü TL, doların karşısında kesinlikle durağan kalamamaktadır. Bu nedenle bu şekilde yapacağınız bir pariteden para kaybı meydana gelebilir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz