Paramara Nedir, Nasıl Kullanılır?
Paramara Nedir, Nasıl Kullanılır?

ParaMara Nedir ? ParaMara uygulaması, Ing Bank tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Paramara uygulaması ile ING Bank, uygulama kullanıcılarına diğer banka kartları da dahil olmak üzere bu kartlarla yapılacak işlemlerin tek bir uygulama ile kullanılması hizmeti sağlamaktadır. ING Bank, Paramara mobil uygulaması ile cüzdan taşıma zorunluluğuna alternatifler üretmeyi hedeflemektedir. Ayrıca ING Bank bu uygulamayı kullanan kullanıcılara çeşitli avantajlar da sunmaktadır.

Paramara Nasıl İndirilir?

Paramara uygulaması indirme işlemi bu uygulamayı destekleyen cihazlarda gündeme gelmektedir. Paramara uygulamasını indirmek isteyen kimseler bunu ING Bank sitesi üzerinden, SMS yolu ile ve kullandıkları cihazların uygulama mağazaları ile indirebilmektedir. Paramara uygulaması indirme yöntemleri ve ayrıntıları ise şu şekildedir:

 • Paramara uygulamasını uygulama mağazalarından yani App Store ya da Google Play Store mağazalarından indirmek isteyen kimseler, bu mağazalarda Paramara yazarak arama yapmalıdır. Daha sonra uygulama cihaza indirerek kullanıma başlanabilmektedir.
 • Paramara uygulamasını ING Bank web sitesi üzerinden indirmek isteyen kimseler ise https://www.ING.com.tr/tr/INGbank/7-24-bankacilik/paramara adresine tıklayarak Paramara indir butonuna basarak uygulamayı indirebilmektedir.

SMS ile Paramara İndirme

Paramara uygulamasını SMS yolu ile indirmek isteyen kimselerin PARAMARA yazıp 2205’e mesaj göndererek uygulamanın linkini talep etmesi gerekmektedir. Daha sonra gelecek mesajda bulunan indirme linkine tıklanarak uygulama indirilebilmektedir.

Paramara ile Yapılabilecekler

Paramara uygulaması ile yapılabilecekler, ING Bank’ın bu uygulamanın kullanıcı sayısını artırmak için sunduğu hizmetlerdir. Paramara uygulaması ile yapılabilecekler ise şu şekildedir:

 • Uygulama kullanıcıları bu uygulama ile ING Bank kartlarına ve cep telefonlarına ücretsiz bir şekilde 7/24 para gönderebilmektedir.
 • Faturasız GSM hatlarına cep lira yüklenebilmektedir.
 • Uygulama kullanıcılarına temassız ödeme imkanı sağlanmaktadır. Ancak bu imkanı kullanabilmek için ING kredi kartına sahip olmak gerekmektedir.
 • “FırsatMırsat” menüsüne tıklayarak uygulama kullanıcılarına sunulan fırsatlar görüntüleyebilmekte ve bu fırsatlar kullanılabilmektedir.
 • Uygulama kullanıcılarına para gelmesi ya da kullanıcının hesabından para gönderilmesi halinde uygulama bildirim ile kullanıcısını haberdar etmektedir.
 • ING Bank bankamatiklerden kartsız bir şekilde uygulama aracılığı ile para çekilebilmektedir.
 • Uygulama kullanıcıları daha önce yaptıkları işlemleri uygulama aracılığı ile görüntüleyebilmektedir.
 • Uygulama kullanıcıları uygulama ile para isteyebilmektedir. Aynı şekilde başka kişilerde kullanıcıdan bu uygulama ile para talep edebilmektedir.
 • Kullanıcılar bu uygulama ile kartların kalan bakiyesini görüntüleyebilmektedir.
 • Uygulama kullanıcıları bu uygulama ile kart başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Paramara uygulaması her cihazda çalışmamaktadır. Paramara uygulamasının Android cihazlarda kullanılabilmesi için cihazların Android 4.4 ve üzeri işletim sistemine ve NFC özelliklerine sahip olması gerekmektedir.

Paramara Temassız Ödeme Limiti Ne Kadar?

Paramara uygulaması temassız ödeme limiti uygulama kullanıcılarını kötü niyetli kişilere karşı korumak amacı ile geliştirilmiş bir güvenlik önlemidir. ING Bank bu önlem ile kart kullanıcılarının belli bir miktarın üzerindeki para çekimlerinde şifre talep edilmesini sağlamaktadır. Paramara uygulaması temassız para çekme ya da ödeme yapma özelliği, pos cihazı bulunan her yerde kullanılabilecek bir özelliktir. Bu özelliğin kullanılması için ING Bank’ın belirlediği tutar ise 50 TL ve altıdır. Yani 50 TL ve üstü ödemelerde işlemin yapılabilmesi için müşterilerden kart şifresi talep edilmektedir.

Paramara Uygulamasına Diğer Bankalara Ait Kartlarımı Nasıl Tanımlatabilirim?

Paramara uygulaması ile başka bankaların kartını kullanma, Paramara uygulamasının tercih edilmesinin bir diğer nedenidir. Başka bankalara ait kartlarını Paramara uygulaması ile kullanmak isteyen kimselerin kart ekle seçeneğine tıkladıktan sonra kart bilgilerini girmeleri gerekmektedir. Daha sonra telefona gelen şifreyi girilerek kartlar uygulamaya tanımlanmakta ve bu uygulama üzerinden kullanılabilir hale gelmektedir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz