Kredi çekme tutarı kişinin finansal durumuna göre değişiklik gösteriyor. Kredi çekme olayı bankalar için bir risk teşkil ettiğinden, kişinin finansal durumunun yeterli görülmemesi halinde ek teminat ve kefil istenebiliyor. Kredi çekme limiti belirlenirken, bankalar müşterinin kredi notunu değerlendirmeye alıyor. Kredi notu riskli aralıkta bulunan kişilerin kredi çekme başvurularının reddedilmesi olasılığı yüksek. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce bu notu yükseltmeye bakmakta fayda var. Kredi çekmek isteyen kişilerin adının kara listede bulunmaması ve sicilinin bozuk olmaması gerekiyor.

Maşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim?

Ne kadar kredi çekebilirim sorusu maaşınız ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin 2,000 TL asgari ücret ile çalışan bir kişi olduğunuzu düşünelim. İhtiyaç ve taşıt kredisi başvurusunda bulunursanız aylık taksitler maaşınızın yarısını geçmeyecek şekilde oluşturulur. 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekecek bir çalışan, aylık maksimum 1,000 TL ödeme şartı ile 36,000 TL kredi çekebilir. Bankalar, ek gelir beyan edilmediği sürece maaşın %50’sini geçecek ödeme planı oluşturamamaktadır. Bu durum konut kredisi için oldukça değişkenlik göstermektedir. Konut kredisinde oldukça uzun vade sınırı bulunmasından dolayı çekilecek kredi tutarı yapılacak araştırmaya göre değişiklik gösterebilir.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Türkiye bulunan tüm kamu ve özel bankaları, kredi esasını ortak kararlar doğrultusunda uygulamaktadır. 9 büyük banka tarafından ortaklaşa kurulan Kredi Kayıt Bürosu, kredi başvurularının tek bir pencere üzerinden görüntülenmesini sağlayarak başvuruda bulunan kişilerin geçmiş bankacılık işlemleri hakkında bilgi vermekte. İhtiyaç ya da taşı kredisi çekerken maaşınızın yarısı kadar tutar ile beraber maksimum vade sayısını çarparak ne kadar kredi çekebilirim sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Ancak; vade sayısı arttıkça geri ödeyeceğiniz para tutarında da değişiklik meydana geleceğini bilmeniz gerekiyor. Aylık düzenli bir gelire sahip olsanız bile bazı durumlarda kredi başvurusunun olumsuz değerlendirildiğini görebilirsiniz. Bu durumun temel nedeni kredi sicilinizin gerekli şartları taşıyamıyor oluşudur. Sicile dayalı kredi sisteminde ise;

Kredi Sicil Puanına Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Sahip olduğunuz kredi notu ne kadar kredi çekebileceğinize de etki etmektedir. Daha önce bankalar ile yaptığınız çalışmalarda kredi, kredi kartı borcunuzu ödemedi ya da sürekli geç ödediyseniz çekebileceğiniz kredi tutarının oldukça az olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber ödemelerini zamanında yapan, aksatmayan kişilerin ise kredi başvuruları anında onaylandığı gibi yüksek limitler ile kredi çekmelerini sağlar. Kredi sicili yüksek olan kişiler, alabilecekleri maksimum kredi tutarının daha da üstünde kredi çekebileceklerini bilmelidirler.

Maaş gelirlerinin yanı sıra konut ve işyeri kira geliri olan kişiler, bu gelirleri bankaya sunmaları durumunda yüksek limitli krediler çekebilir. Ancak bazı durumlarda oldukça yüksek kredi başvurusu yapan kişilerin bu mülkleri kredi başvurusu sırasında bankaya ipotek ettirilmesi istenir. Bu şartlar da sizler için uygunsa kredi çekmeniz için önünüzde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Kredi Çekme Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi çekmek için faydalanabileceğiniz maksimum miktar aylık toplam hane geliri üzerinden hesaplanmaktadır. Bu tutar ikiye bölündüğü zaman aylık ödeyebileceğinizi maksimum taksit tutarı bulunmuş olur. Örnek vermek gerekirse 100 TL geliriniz varsa, aylık taksit miktarınız 50 TL’nin üzerinde olamaz. Hesaplanan tutar üzerinden vade süresi belirlenir ve buna bankanın güncel faiz oranı  üstünden işlem yapılır.

Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi nasıl çekilir diye merak edenler, kredi çekmek için ilk önce en uygu faiz oranını veren bankayı bulmalıdırlar. Bu karşılaştırmayı internet üzerinde yer alan karşılaştırma araçlarını kullanarak yapabilirsiniz. Sizin için en uygun bankayı bulduktan sonra bankanın internet sitesini ziyaret ederek, kredi çekmek için gerekli şarların neler olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Başvuruyu yapmak için her banka farklı şartların yerine getirilmesini isteyebiliyor ve farklı evrak talebinde bulunabiliyor. Bütün bankaların şubelerine TC kimlik belgeniz ile giderek kredi çekebilirsiniz. Kredi miktarlarına örnek olarak:

100 bin TL değerinde krediyi 120 ay vade ile çekerseniz yüzde 1,55 faiz oranı ile, aylık bin 841 taksit öderseniz.

Kredi Çekmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi için belgeler eksiksiz şekilde tamamlanmadan, kredi çekmek mümkün değildir. Kredi için gerekli belgeler her banka için değişiklik gösterebilmekle beraber kaba taslak şu belgeler istenecektir:

 • TC kimlik belgeniz,
 • Gelir belgeniz,
 • Bankaya gösterilmesi gerekirse teminat belgeleri,
 • Kefil istenecekse kefil için de yukarıdaki belgeler.

Özel sektör çalışanı için maaş bordrosu, SGK dökümü, varsa ek gelir belgesi, iş yeri imza sirküsü ve ikametgah belgesi istenir.

Kamu çalışanı için maaş bordrosu, ikamet belgesi ve ek gelir varsa gelir belgesi göstermek gerekiyor.

Emekliler için emekli aylık dökümü, vergi levhalı kişiler için imza sirküleri, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi ve güncel vergi levhası teslim edilmesi gerekiyor.

Gelir belgesi için resmi geçerliliği bulunan evrakları kullanmanız gerekiyor. Resmi geçerliliği olması için evrakların kaşeli, mühürlü ya da imzalı olması gerekiyor. Bazı durumlarda banka sunulan gelir belgesini kabul etmeyebilir.

Kredi Çekmek için Şartlar Nelerdir?

Bankalar müşterilerine kredi verdikleri zaman bir riske girmiş olurlar Bu nedenle bankalar belli şartların yerine getirilmesini ister. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • 18 yaşında olmak gerekiyor,
 • TC sınırları içinde yaşamak gerekiyor,
 • Düzenli ve sabit gelire sahip olmak gerekiyor,
 • Kredi notunun riskli aralıkta yer almaması gerekiyor,
 • SGK’lı çalışanlar için toplamda 12 ay sigortalı olmak gerekiyor,
 • Vergi levhalı başvuru yapan kişilerin vergi levhasında kar görünmesi gerekiyor,
 • Emekli olanlar emeklilik belgesini göstermeleri gerekiyor,
 • Eğer bankaya teminat verilecekse eş rızasının yazılı olarak sunulması gerekiyor,
 • İhtiyaç ya da taşıt kredisi çekilecekse, en fazla 60 ay vade yapabilirsiniz,
 • Konut kredisi kullanılacaksa ailenin geliri kişinin gelirine dahil edilmez.
Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz