İş kurmak veya yeni iş arayışlarına girmek isteyen kişiler, seçtikleri işlerin yüksek oranda kar getirisine sahip olmasına önem vermelidir. Hizmet sektörü, ticaret sektörü, yemek sektörü ya da turizm sektörü gibi birçok alanda iş yapılabilirken, bu alanların tamamında kazanç elde etmek mümkün olmayabilir. Girişim yapılacak işler arasında tercih yaparken, bu işlerin gelecekleri ve piyasadaki değerleri de incelenmek zorundadır. Tercih edilecek iş kolları ve girişim yapılacak iş alanları hakkında bilinmesi gereken tüm bilgiler, bu yazıda detaylıca açıklanmıştır.

İkinci El Sektöründe İş Kurmak Getiri Sağlayacaktır

İkinci el araç, gayrimenkul ve eşya satışı yapmak, perakende sektörünün garanti iş kollarından bir tanesidir. Ürün için yatırım yaparak ya da konsiye sistemi kullanılarak, ikinci el sektörüne giriş yapılabilir. Konsiye işletme sistemi, mal için ödeme yapılmadan yani ürünlerin asıl sahibi olmadan, aracı şekilde ürün satışı gerçekleştirmektedir. Ürünlerin asıl sahibinden alınarak, alıcılara ulaşmasını sağlamak, ikinci el sektöründe büyük kazanç elde edilmesini sağlayabilir. İkinci el sektöründe yatırım yapılmak istendiği zaman, kazanç oranı daha da artacaktır. Ürünlerin mal sahibinden müşteriye iletilmesini sağlayan konsiye sisteminde, sadece komisyon alınmaktadır. Ancak ürünlere yatırım yapıldığı zaman, elde edilen kazancın oranında da artış görülecektir.

Sandviç Dükkânı Açarak Girişimci Olmak

Restoran alanında iş kurmak isteyen ancak büyük sermayeye sahip olmayan kişiler, hızlı yoldan gelir elde etmek için sandviç dükkânı açabilir. Sandviç dükkânının geliştirilme olasılığı oldukça yüksektir. Atıştırmalık türünde fast food sandviçler hazırlanabileceği gibi, tamamen organik ürünlerden meydana gelen lezzetli sandviçler de satışa sunulabilir. Açılan işletmenin teması, hitap edilen müşteriye göre değişiklik göstermektedir. İşyeri ağırlıklı bir semtte açılan sandviç dükkânlarında, daha çok sağlıklı ürünlere yer verilmelidir. Sandviç dükkânı işinde başarı elde edebilmek için, yüksek kalitede bir konsepte ihtiyaç duyulmaktadır. Düşük kalitedeki dükkânlara, pek fazla rağbet gösterilmeyecektir. Sandviç dükkânlarında başarı sağlamak için, tamamen bireysel girişimlere ve yeni fikirlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Danışmanlık Hizmetleri Geleceğin Meslekleri Arasında Yer Almaktadır

Şirketlere danışmanlık vermek, iş ve ticaret konusunda bilgi sahibi olan kişilerin ilk olarak tercih etmesi gereken iş kolları arasında yer almaktadır. Danışmanlık sektörü, zaman ilerledikçe daha da yaygınlaşan ve şirketler nezdinde kıymet gören bir iş alanıdır. İş hayatında ya da reklam ve pazarlama alanında yeterli deneyime sahip olan kişiler, danışmanlık alanında güzel işlere imza atabilir. Özellikle sosyal çevresi bulunan ve geniş kitlede tanınan kişiler, danışmanlık sektöründe büyük başarılar elde edebilir. Bu sektörde fazla tecrübesi olmayan kişilerin de ilerleme şansı bulunmaktadır. Şirketlerin sayısı arttıkça, şirketler arasındaki rekabet seviyesi de artmaktadır. Şirketler, kendilerini geliştirmeyi ve rakiplerinin önüne geçmeyi başarmak için danışmanlık hizmetlerine önem vermeye başlamıştır. İşini layıkıyla yapan danışmanlar, standartların daha da üzerinde gelirlere sahip olabilirler.

Kiralama İşletmesi Kurarak Girişimci Olmak

Araç kiralama acentesi kurmak ya da ev ve oda kiralama şirketleri kurmak, ilk defa iş deneyimi edinecek insanların gelir elde edeceği garanti iş fikirlerinden bir tanesidir. Başkalarına ait ev, ofis, dükkân, araç ya da odaları müşterilere kiralayarak, müşteri ve mal sahibinden komisyon alınmaktadır. Bu komisyonlarla iyi bir gelir elde edilebilir. Ancak kiralama işletmelerinin kendisini kanıtlaması ve sabit bir müşteri kitlesine erişim sağlaması biraz zaman alabilir. Çevresi geniş olanlar ya da kendisine ve azmine güvenen insanlar, kısa süre içerisinde sabit müşteri kitlesine ulaşmayı başarabilir. Bu alanda başarı sağlamak için, aynı anda birden fazla ürün ve hizmetin kiralanabilmesi gerekir. Bunun için de kitlesi büyük müşterilere ulaşılmalıdır. Başkalarına ait ürünleri kiralamak yerine, bu alanda yatırım yapıp kendi ürünlerine sahip olmak isteyen kişilerin gelirleri daha yüksek olacaktır. Ev, otomobil, tekne ya da farklı bir hizmetin kiralanması, aynı zamanda bu hizmetlerin masraflarının da karşılanmak zorunda olduğunu göstermektedir. Ürünlerin bakımları, onarımları, sigortaları ve temizlikleri, elde edilen kazancın büyük bir kısmının bu masraflara gideceğini göstermektedir. Ne kadar çok müşteri kitlesine erişilirse, o kadar fazla gelir elde edilir ve hizmet masraflarının haricinde kazanç sağlanır.

Özel Dağıtım Sektörü Yüksek Getiri Sağlamaktadır

Bireysel dağıtım hizmetleri, toptancılık gibi bir meslek kolu değildir. Özel dağıtım şirketlerinin görevleri, ülke içinde üretilen ya da yurt dışından gelen ürünleri, kendilerine özgü kar marjını da ekleyerek toptancılara satmalarıdır. İlk defa iş kurmak isteyen kişiler, bu mesleğe adım atabilir toptancılıkta, hem düşük kar koyulmak zorundadır hem de aynı hizmeti veren birçok rakiple yarışılması gerekmektedir. Aynı hizmeti veren pek çok kişinin bulunması, satış potansiyelinin azalmasına ve düşük oranlarda kar elde edilmesine sebep olur. Özel dağıtım sektöründe en az %27’lik kar elde edilirken, toptancılık sektöründe en fazla %10’luk bir kar getirisi sağlanmaktadır. Özellikle yurt dışından gelen ürünlerin dağıtımını yapmak, bu alanda en fazla kar getirisi sağlayan yöntemdir.

Hizmet Sektöründe Çalışmak Garanti Getiri Sağlamaktadır

Yeni iş kurmak isteyen ya da ilk defa kendi işine sahip olmak isteyen kişilerin tercih edeceği en iyi sektör, hizmet sektörüdür. Hizmet sektörü, insanlık var olduğu sürece varlığını sürdürecek temel iş kollarından bir tanesidir. Henüz ne iş yapacağına karar vermeyen kişiler ya da hangi alanda iş kurmaları gerektiği hakkında bilgisi bulunmayan kişiler, hizmet sektörünü tercih etmelidir. Hizmet sektöründe çalışan firmalar, genel olarak yerel çaplı çalışmalar yürütmektedir. Kendi çevrelerinde ve sosyal ağlar üzerinde etki alanları bulunur. Diğer sektörlerde, ulusal boyuttaki şirketler hizmet verdiği için, rakiplerle başa çıkmak zorlaşmaktadır. Hizmet sektöründe iş kurmak istendiği zaman, diğer sektörlerden daha az sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. Herhangi bir ürüne yatırım yapma gereği olmadığından ya da stoklarda ürün bulunması gerekmediğinden, hizmet sektöründe iş kurmanın maliyeti oldukça düşüktür. Hizmet sektöründe iş kurduktan hemen sonra, rakiplerle aynı seviyeye çıkılabilir. Yapılması gereken tek şey, sosyal ortamda ve online sitelerde reklam oluşturmak ve içeriği geniş bir web sitesi tasarlamak. Müşterilerle online şekilde irtibata geçtikten sonra, müşterilerin istekleri doğrultusunda hizmetler oluşturulmaktadır. İlk defa iş deneyimi yaşayan kişiler, hizmet sektöründe hatırı sayılır derecede gelir elde edebilir.

Hazır İşletmeleri Devralarak Girişimci Olmak

İşletmeleri devralmak, yeterli miktarda sermayesi bulunan kişilerin yapacağı en akıllıca yatırımlardan bir tanesidir. Daha önce kurulan ve sektörde yer edinmiş bir işletmeyi devraldıktan sonra, işletmenin eski sahibinin yaptığı hataları yapmadan çalışılması gerekir. Hazır bir işin satın alınması, girişim alanında başarı sağlama oranını arttırmaktadır.

Sektörler Ve İş Kolları Hakkında Genel Bir Değerlendirme

Sektörlerin durumları hakkında aşağıda kısa bir inceleme yapılmıştır:

  • İnternet ortamında içerik hazırlama ya içerik yönetimi yapılabilir. Sosyal ağlar devam ettikçe, internet üzerinden bilgi alışverişi de devam eder ve kişiler bu alanda başarıya ulaşabilir.
  • Perakende işlerde gelir elde edilmesi oldukça zordur.
  • E-ticaret alanında hizmet veren birçok kişi vardır bu sebeple rekabet fazladır ve başarı sağlamak zorlaşır.
  • Kiralama ve danışmanlık hizmetlerinde, garanti gelirler elde edilebilir.
  • Hizmet sektörü her zaman kazanç sağlamaktadır.
  • Ürün odaklı işlerde başarı şansı, oldukça azalmaktadır.
Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz