NAFTA yani (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) genel olarak ABD, Kanada ve Meksika arasında gerçekleştirilen gümrük vergilerini düzenleyen bir anlaşmadır. Amerika Bileşik Devletleri, Kanada ve Meksika devletleri arasında gümrük vergilerini ve diğer mevzu bahis bariyerleri yavaş yavaş bir aşama halinde kaldırmak amacıyla 12 Ağustos 1992 yılında imzalanmış bulunan bir anlaşmadır. NAFTA 1 Ocak 1994 yılında yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Anlaşmayı imzalayan devlet başkanları ise George Bush (ABD), Brian Mulroney (Kanada) ve Carlos Salinas (Meksika) imzalamış bulunmaktadır.

NAFTA Kuruluş Amacı

NAFTA anlaşmasının misyonu bazı tarım ürünlerini bir müddet daha korumacılık kapsamında bırakmak amacıyla üye ülkeler arasındaki ticarete uygulanmış bulunan gümrük vergileri içerisinde sınıflandırılacaktır. Tabi bazı istisnalar bulunmaktadır. NAFTA’nın bir diğer amacı ise üye ülkeler arasındaki ekonomik uçurumların giderilme yönündeki adımlardır. Böylece Kuzey Amerika kıtası toplu bir şekilde ekonomik ve toplumsal olarak bir istikrar içerisinde bulunacaktır. Bu durumda ABD ve Kanada’nın Meksika üzerindeki yatırımları arttırarak bu iki ülke arasındaki ucuz işgücünden yararlanılacaktır. Böylece Meksika’daki işsizlik oranı azaltılacaktır.

NAFTA’Ya Üye Ülkeler

NAFTA’ya üye bulunan ülkeler genel itibariyle Meksika, Kanada ve ABD’dir. Bu ülkeler arasında 10 trilyon dolarlık büyük bir pazar payı bulunmaktadır. Kanada dolarının, ABD dolarından daha düşük seyretmesi, Kanada’nın işçilik maliyetinin düşük olması gibi durumlar neticesinde ABD pazarın içerisinde bulunmak isteyen firmalar ABD yerine Kanada’da yatırım yapmaktadır. NAFTA aracılığıyla da kolay bir şekilde ABD pazarına erişim sağlanmaktadır.

NAFTA’nın Gelişim Süreci

NAFTA’nın gelişim sürecinde, yalnızca gümrük vergilerinin kaldırılması değil, ABD, Kanada ve Meksika’nın bu ülkelerden gelen yatırımcıları aracılığıyla yerli firmalara da aynı hakları tanımışlardır. Ayrıca NAFTA uyarınca bir devletin hükümeti tarafından gerçekleştirilen politika değişikliğinin çalışma ve karlılık oranlarında bir düşüş yaşatması halinde ilgili hükümetin mahkemeye verilmesi durumu da bulunmaktadır. bu nedenle firmalar genel itibariyle kendilerini           güvence altında hissetmektedirler.2000 ile 2001 yılları arasında yapılmış olunan yabancı yatırımların pek çoğu enerji sektörü üzerinden gerçekleştirilmiştir.

NAFTA’nın Getirileri

Nafta’nın olumlu yanları ile birlikte üye ülkelerin tarifelerinin, gümrük vergilerinin ve tüm ticaret engellerinin kaldırılması yönünde önemli adımlar gerçekleştirilmiştir. NAFTA uyarınca 15 yıl içerisinde tüm tarifelerin bu üye ülkeler arasından kaldırılması hükmü bulunmaktadır. Anlaşma ile birlikte işlem görmüş olan çeşitli ürünlerin ve emtialara nihai olarak gümrük vergisi uygulanmaksızın erişim olanağı sağlanmaktadır. Bu gümrüksüz mallara “ulusal” mallar statüsü verilmektedir. Katılan ülkeler arasında fikri mülkiyeti korumaya ve endüstriyel hırsızlığa karşı katı önlemler alınacağının kesin hükümleri bulunmaktadır. NAFTA uyarınca taraflar hükümlere sadık kalmıştır ve bu anlaşmanın içeriğinde bulunmayan ülkelerin de gelmesiyle önemli bir gelişme yaşanmıştır. Bu yeni üye devletler ise ; El Salvador, Guetamala, Honduras, Kosta Rika ve Nikaragua.

Trump ve Sonrası NAFTA

NAFTA, Trump ve sonrasında birtakım değişiklikler yaşamıştır. ABD başkanı Donald Trump’ın istemesi üzerine 2017 yılının ağustos ayında tekrardan müzakere edilmesi için bir toplantı gerçekleştirilmiştir. 1,5 yıl süren pazarlıklar sonucunda önemli değişiklikler yaşanmıştır. Bu yaşanan değişikliklerin imzalanması süreci ise Arjantin’de yapılacak olan G20 zirvesinde gerçekleşmiştir. Üye olan ülkelerin de parlamentoları aracılığıyla yapılacak olan oylamaların sonucunda kabul edilmesi halinde yürürlüğe girecek olan yeni anlaşma ve maddeleri gereğince NAFTA’da tarihe karışacak gibi görünmektedir. Yapılan yeni anlaşma ile birlikte mevcut NAFTA’nın isminde dahi değişiklikler yaşanmıştır. Artık Kanada başkanı ve birçok insan tarafından “Yeni NAFTA” ya da “NAFTA 2.0” olarak adlandırılmaktadır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz