Moneygram kullanılabilecek bankalar, anlaşmalı bankalar arasından moneygram hesabınızı bulunduran bankalardır. Bu bankalar, hesap açma talebiniz karşısında herhangi bir beklentide bulunmadan moneygram kullanım hesabınızı açar, talepsiz bir şekilde açılan bu hesaptan uluslar arası para transferi yapılmasını mümkün hale getirmektedir. Ülkeler arası para gönderme ve alma işleminin güvenli bir yolu olarak bilinen moneygram, Avrupa’nın herhangi bir yerindeki bir kişinin, parasını bir şirket ya da firma aracılığı ile çekebilmesine olanak sağlamaktadır. Dünya genelinde en fazla kullanılan para transfer birimi olan bu sistem, Türkiye’de, Avrupa ülkelerinde olduğu kadar aktif bir şekilde kullanılamamaktadır.

Moneygram Olan Bankalar

Moneygram anlaşmalı bankalar şöyle sıralanabilir:

  • Denizbank
  • Kuveyt Türk
  • Bank Asya

Bank Asya, 2019 yılında aktif olarak kullanılamasa da, moneygram seçeneğini bulunduran bir bankadır. Ancak bu bankanın haricinde, diğer iki bankadan herhangi bir ücret ödemeden açılacak moneygram hesabı ile sistem kullanılmaya devam edilebilmektedir. Etkin kullanım için hesaplar üzerinden transfer işleminin yapılması gerekmektedir. Moneygram hesap açma işlemi için herhangi bir belge ya da ücret talep edilmemektedir. Bu kapsamda yalnızca Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi ile hesap açma işlemini yapabilirsiniz. Hesabınızı açtıktan sonra bankadan alacağınız moneygram kart ile transfer işlemlerinizi daha raht bir şekilde yürütebilirsiniz.

Moneygram Sistemi Kullanımı

Moneygram transfer sistemi ile yurt dışına para gönderebilmekte iken, yurt dışından para alabilme lüksüne de sahipsiniz. Hızlı ve güvenilir bir şekilde para transfer işlerinizi yapan kart, bireysel ve kurumsal olarak çalışmalar yürütebilmektedir. Hem para gönderme, her para çekme işlemlerinde kurumsal çalışma seçeneğini de beraberinde getiren moneygram kart, dünyanın dört bir yanında bulunan bankalarla aktif çalışmaktadır. Bu kapsamda ilk gönderim gerçekleştiğinde, veri tabanına bilgileriniz işlenir ve moneygram kartınızın alındığı banka da, bu bankanın anlaşmalı olduğu yurt dışı bankaları da sizi tanımaya başlar. Bu sayede ikinci ve daha sonraki işlemleriniz daha hızlı ilerler. İlk transfer haricindeki tüm para transferleriniz, tüm Avrupa ülkelerine ortalama 10 dakika süre ile iletilir.

Moneygram Karşı Bilgilendirme

Moneygram transfer bilgilendirme sistemi kapsamında para gönderdiğiniz kişi, parayı çektiğinde SMS ile bilgilendirilirsiniz. Bunun için hesabınızı, tıpkı standart hesaplar gibi bir cep telefonu numarasına tanımlı hale getirmeniz yeterli olacaktır. Bilgilendirme servisi kapsamında aynı zamanda sizin gönderdiğiniz paranın eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde alındığı bilgisine ulaşabilirken, mesaj almak istemezseniz, ilk gönderinizin hemen ardından sizinle iletişime geçecek banka yetkilisi ile bu durumu paylaşabilirsiniz.

Bankalar Harici Moneygram Kullanımı

Moneygramın bankalar harici kullanımı, çoğu acente tarafından mümkün kılınmıştır. Özellikle uluslar arası kargo şirketleri tarafından kullanılan sistem, kendi uygulamasında kullanım alanlarını sıralamaktadır. O an para göndermeniz gerekiyorsa, Moneygram mobil uygulamasını kullanarak En Yakın Moneygram menüsünden acente araştırması yapabilirsiniz. Bunun yanında moneygram transferi yapılabilen şirketler de menü içerisinde yer bulmaktadır.

Moneygram Komisyon Bilgileri

Moneygram transferlerinde komisyon, 240 TL limitinde alınmaktadır. 240 TL’den düşük transferler için ülke fark etmeksizin 29 TL  transfer ücreti alınır. 240 TL ile 410 TL arasındaki para transferlerinde ise komisyon ücreti 39 TL olarak belirlenmiştir. Belirtilen limitlerden çok uzak transferlerde ise, transferin durumuna göre ücret belirlenmektedir. Ücret belirlemelerinin hiçbirinde ülke faktörü göz önüne alınmaz. Tüm ülkeler için ödenecek komisyon sabittir. Gönderilercek tutar için ne kadar komisyon ödeneceği, moneygram uygulaması içerisinde bulunan ücret tahmin aracı kullanılarak öğrenilebilir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz