Kadınlara özel mikro krediler adı altında bankalar, ev kadınlarına ve girişimci olmak isteyen kadınlara kredi imkanları sunmaktadır. Bu fırsatlar kapsamında ev hanımlarının üretim faaliyetlerinde bulunması amacıyla bankalarca düşük faiz oranlı, uzun vadeli mikro krediler verilmektedir. Bu krediler sayesinde işletmeler kurulabilmekte, o işletme için ihtiyaç duyulan malzeme satın alınabilmektedir.

Mikro Kredi Alınabilen İş Kolları

Mikro kredi verilen meslekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Tuhafiye açılabilir.
 • Zücaciye ve cam eşya satışı mağazaları açılabilir.
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapılabilir.
 • Kuaför açılabilir.
 • Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri satışı yapılabilir.
 • Hazır giyim ürünleri satışını içeren mağazalar açılabilir.
 • Terzi açılabilir.
 • El boyaması ürün satışı yapılan mağazalar açılabilir.

Bu meslekler haricinde kadınlara mikro kredi veren kurumlar, farklı meslek kurumlarından gelen talepleri de değerlendirmektedir.

Mikro Kredi İçin Nerelere Başvurulur?

Mikro kredi başvuru noktaları bankaların haricinde şu 3 yetkili noktadır:

 • Türkiye Grameen Mikro Finans Programı
 • KADEV: Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı
 • Türkiye İsrafı Önleme Derneği
 • KOSGEB Kadın Girişimci Destek Uygulamaları
 • Kaymakamlık Kadın Girişimci Destekleri

Bankalar harici kadın girişimcilere destek veren kurumlar bunlardır. Bunların dışında başlanmak istenen iş veya açılmak istenen işletmenin dahil olduğu vakıf ve derneklerden de yardım alınabilmekte, bakanlıklara başvurulabilmektedir. Örneğin tarımla uğraşmak isteyen ev hanımları için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na başvuru yapılabilmektedir. Bu kurumlar 70.000 TL’ye kadar hibe desteği sağlamaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı Ev Hanımları Hibesi

Ev hanımlarına Sosyal Yardımlaşma Vakfı hibesi kapsamında işletme kurmak isteyen kadınlar, yeterli birikimleri yoksa bu hibeden yararlanabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı, kredinin geri ödemesini 2 yıl sonra almaktadır. Bu iki yılda ev hanımının işletmesinin düzeninin oturmasını ve hibe harici aldığı krediyi geri ödeyebilecek duruma gelmesini bekler. Hibe harici alınan kredi, sonraki 6 yıl için faizsiz bir şekilde geri ödenebilmektedir. Bu sayede kadınlara iş hayatında var olma desteği sağlanmaktadır. Sosyal Yardımlaşma Vakfı, en önemli icraatlarını kadının iş hayatında var olması amacıyla gerçekleştirmektedir. Bu sebeple alınan kredi ve hibelerde büyük destekler sağlanmaktadır.

KOSGEB Kadınlara 50.000 TL Hibesi

Kadınlar için KOSGEB hibesi kapsamında devlet destekli olarak verilen hibe, girişimci kadınları teşvik edebilmeyi hedefler. 50.000 TL tutarındaki hibeye ek olarak faizsiz krediler de ev hanımlarının iş hayatına atılması amacıyla kullanılmaktadır. KOSGEB desteklerinden yararlanmak için KOSGEB girişimcilik eğitimleri alma şartı bulunmaktadır. Eğitimlerin sonunda alınacak başarı belgesi ile hibe destek kredilerine sahip olunabilmektedir. KOSGEB, kadınlar için işletme kurma ve işletme için gerekli malzemeleri bulma konusunda yardımcı olmaktadır.

Mikro Kredi Alma Şartları

Mikro kredi verilme koşulları, kredinin alınacağı kuma göre değişiklik gösterse de tüm kurumlar için geçerli bazı şartları da bulundurmaktadır. En önemli şart iyi bir iş fikrinin ortaya atılmış olması ve projelendirilmesidir. Bu projelendirme işlemi detayları ile yapılmalı, ham madde, Pazar, ürün satış alanı gibi tüm detaylar kararlaştırılmalıdır. İkna edici bir plan ve iyi bir ürün satış dili kullanmadığınız takdirde mikro kredi alma şansınız düşük olacaktır.bu yüzden görüşmeye gitmeden önce elinizde düzenli bir şekilde kağıda dökülmüş bir proje olmalıdır.

Mikro kredi veren işletme, kurum ve bankalar, açılacak işletmenin kar getiren türden olup olmadığına bakarlar. Bu yüzden yapacağınız işte kar analizi ile hareket etmeniz önem kazanmaktadır. Ayrıca daha önce mikro kredi başvurusu yapılıp reddedilmişse, yapılan yeni başvuruya karşı da ön yargı oluşacaktır. Bu nedenle yalnız 1 kez başvuru hakkınız varmış gibi bir hazırlık içinde olmanız gereklidir. Ayrıca mikro krediyi alabilmek için en az 5 kadının bir araya gelmesi ve aynı işi, aynı proje içinde kurmaya karar vermiş olması gerekmektedir.

Mikro Kredi Alırken İstenen Belgeler

Mikro kredi için istenen evraklar şöyle sıralanabilir:

 • Aile nüfus belgesi
 • Mikro kredi almak isteyen ev hanımının herhangi bir sosyal güvencesi olmadığına dair belge
 • Başvurulan kurumdan alınacak başvuru belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Nüfus belgesi

Başvurulan kuruma göre belgelerde ufak değişiklikler olabileceğinden, öncelikle kurum aranmalıdır. Başvuru belgesinin kuruma başvuru yapıldıktan sonra alınması ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

Akbank’tan Ev Hanımlarına Mikro Kredi

Akbank mikro kredi kampanyası için Akbank Direkt uygulamasının indirilmesi gerekmektedir. Bu uygulamanın indirilmesinin ardından uygulama içerisinde bulunan kredi çeşitlerinden mikro krediler seçilebilmektedir. Banka, bu kredi türünde herhangi bir belge talep etmez. Ayrıca bu kredi türünde gelir belgesi de talep edilmemektedir. 40.000 TL’ye kadar limit verilen bu kredinin başvurusu  7 gün 24 saat yapılabilmektedir. Kredi için yapılacak online başvurunun sonrasında yazılan T.C. kimlik numarası sayesinde kişilerin kredi alımına hak kazanıp kazanmadığı sms bilgilendirmesi yoluyla gönderilir. Ardından şubelere başvurularak detaylar konuşulur ve işletme açılışı için gerekirse daha fazla destek alınır.

Aktifbank N Kolay Kredi ile Mikro Kredi Almak

Aktifbank mikro kredileri kapsamında verilen N Kolay kadın girişimci kredisi, maaş bordrosuna gerek kalmaksızın verilmektedir. Bu yüzden iş fikrini detaylandıran, ancak herhangi bir geliri olmayan kadınlar da bu kredi türünden yararlanabilmektedir. KOSGEB gibi girişimcilik desteklerinin bir dönem iş yerini açık görmeden kredi ve hibe desteği vermemesi gibi bir durum banka kredileri ve banka tarafından sağlanan kadın girişimci destekleri konusunda geçerli değildir. Sadece aklınızda fikirle ve bu fikrin projeye dökülmüş haliyle banka tarafından verilen mikro kredilerden yararlanabilirsiniz.

N Kolay mikro kredi başvuruları, internet üzerinden yapılmaktadır. İnternet üzerinden yalnızca miktarı belirlenen bu kredi türünde, onay verilmesi halinde PTT şubelerinden detaylı başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca çıkan krediler de PTT şubelerinden alınabilmektedir.

Garanti Bankası Mikro Kredileri

Garanti Bankası’ndan mikro kredi almak için 36 aya kadar vade imkanı sunulmaktadır. İş kurmak isteyen ancak herhangi bir geliri olmayan ev hanımları için verilen bu krediler, yalnızca Garanti Bankası şubelerinden talep edilmektedir. Bu krediden yararlanmak için bazı şartlar şöyle sıralanabilir:

 • Genel operasyon sorumlusunun kadın olması ve kadınların tekelinde bir işletme açılacak olması
 • Yıllık cironun 10 milyon Euro’yu geçmemesi
 • Çalışan sayısının en fazla 50 kişi olması

Bu mikro kredi, iş kuranlara olduğu kadar işini büyütmek isteyenlere de yardımcı olmayı hedeflemektedir. Düşük faiz oranları ile kadınlara verilen bu kredide, alınan kredinin miktarı Garanti Bankası bireysel müşteri hizmetleri tarafından detaylandırılır. Bu nedenle en detaylı projelendirilmesi gereken işler, Garanti Bankası’ndan kredi almak istenen işlerdir.

CEPTETEB Mikro Kredi Alternatifi

CEPTETEB İhtiyaç Kredisi, kadınlara sağladığı kolaylıklarla mikro kredi benzeri özellikler göstermektedir. Tıpkı mikro kredilerde olduğu gibi ev hanımlarından herhangi bir belge ve maaş bordrosu istemeyen bu ihtiyaç kredisi, CEPTETEB uygulaması ile alınabilmektedir. İşyeri açmak için ihtiyaç duyulan miktarın detaylandırılması ve proje halinde kağıda dökülmesi ile alınabilen kredi, internet başvurusunun ardından kadınları şubelerine davet etmektedir. Bu sayede detaylar konuşularak mikro kredi ile birebir aynı özellikleri gösteren ihtiyaç kredisi alınabilmektedir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz