Altın

220.7260

% -0.0027%

Dolar

5.3900

% 0.0000%

Euro

6.1200

% 0.0000%

Sterlin

6.9880

% 0.0000%

Frang

5.4090

% 0.0000%

Yen

0.0493

% 0.0000%

Ruble

0.0805

% 0.0000%

Riyal

1.4400

% 0.0000%

Mevduat Zaman Aşımı Nedir?

Bankacılık hizmetleri, artık hayatımızın dört bir yanındadır. Bu sayede hepimiz, bu hizmetlerden yararlanmak için kendimize en uygun bankayı seçeriz. Önemli olan; sadece bizim bankayı kullanmak istememiz değildir. Bankaların da bu hizmetleri vermek için bizlerden istedikleri özel koşullar vardır. Bunlardan en önemlisi ve en çok kullanılanı ise; mevduat hesabıdır. Bankalar, kendi bünyelerinde verecekleri hizmetlerin hepsi için…


Mevduat Zaman Aşımı Nedir?

Bankacılık hizmetleri, artık hayatımızın dört bir yanındadır. Bu sayede hepimiz, bu hizmetlerden yararlanmak için kendimize en uygun bankayı seçeriz. Önemli olan; sadece bizim bankayı kullanmak istememiz değildir. Bankaların da bu hizmetleri vermek için bizlerden istedikleri özel koşullar vardır. Bunlardan en önemlisi ve en çok kullanılanı ise; mevduat hesabıdır. Bankalar, kendi bünyelerinde verecekleri hizmetlerin hepsi için mevduat hesabı açmanızı isterler. Bu sayede ilgili işlemlerinizin hepsini, kendinize en uygun gördüğünüz bankadan yerine getirebileceksiniz. Tabi ki bu mevduat kullanımı, çok sık olabileceği gibi; bazen aradan yıllar geçse de kullanılmayacak bir hal alabilir. Böyle bir durumda ilgili süre içinde zamanaşımı işleyecektir. Bu yüzden bir değer kaybına uğramanız muhtemel. Önerimiz unutacak kadar çok sayıda mevduat hesabı açmamanız ve ilgili mevduat hesaplarının takibini iyi şekilde yapmanızdır. Bu sayede herhangi bir kayıp yaşamanıza ihtimal kalmayacaktır.

Mevduat Zaman Aşımı Nedir?

Yıllar önce açtığınız bir hesabınız, zamanaşımına uğramış olabilir. 10 sene boyunca herhangi bir işlem yapmadığınız takdirde, mevduatta bulunan bütün paralar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na aktarılmaktadır. İlgili Bankacılık Kanunu ile desteklenmiş olan bu zamanaşımı sayesinde, 10 yıl içerisinde işlem görmemiş mevduat hesapları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ye devredilecektir. Bu süre mevduat hesabınız ile ilgili olan en son finansal talimatınızdan sonra başlar. Eğer bu 10 yıl içerisinde herhangi bir talimat verirseniz ve hesaptan işlem yaparsanız, bu durumdan kurtulur ve zamanaşımını tekrardan başlatmış olursunuz. Bu durum çocuklarla ilgili açılan hesaplarda farklılık gösterecektir. Eğer 18 yaşından önce çocuklar için açılan bir hesap varsa, bu hesap zamanaşımına uğramaz. Ancak, çocuk 18 yaşına gelip yasal olarak mevduat hesabı kullanmaya başladığında; ilgili zamanaşımı artık onu da bağlar hale gelecektir. Bankalar 10 yıl dolunca bu paraları hemen TMSF’ye devretmez. Öncelikle size bir bildirim yapmak ve hatırlatmak zorundadır. Bu yüzden kullanılmayan ve zamanaşımına uğramış olan bütün mevduat hesapları Türkiye Bankalar Birliği’nin resmi sitesinden yayınlanır. 4 ay süreyle bu listeler asılı kalır. Böylece siz de bu konuyla ilgili kullanılmayan bir mevduat hesabınız varsa, işlem yaparak zamanaşımından kurtulabilirsiniz.


BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap