Lansmanın anlamı tanıtım, ilk izlenimdir. Ürünün ya da gayri menkulün tanıtımına özel olarak yapılan kampanyaları kapsar. Lansman fiyat ise; ürünün ilk defa görücüye çıktığı fiyattır. Lansmana özel fiyatlar, tanıtım amaçlı olduğundan avantajlı olmaktadır. Özellikle belirtilen ‘lansmana özel fiyat’ ibaresi, ürünün fiyatının kısa süre sonra yükseleceğine ve gerçekte satışa sunulması planlanan fiyatın bu olmadığına işaret eder.

Lansmanı Kullanan Sektörler

Lansman kampanyaları yapan şirketler, özellikle gayrimenkul ve otomotiv şirketleridir. Bunun yanında teknoloji devi Apple, Google gibi firmalar da ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için çeşitli lansmanlar düzenlemekte, bunu genellikle teknolojik anlamda bir yeniliği ya da ilk defa görücüye çıkacak bir hizmeti tanıtmak için yapmaktadır.

Lansmanın Müşteri Bazında Önemi

Lansmanın tüketici için önemi,  şöyle özetlenebilir:

  • Tüketici, bir daha bu fiyata tanıtılan hizmeti elde edemeyeceğini bilir. Bu nedenle daha uygun bir alışveriş yapmak için lansmandan yararlanır.
  • Lansman, bir nevi geleceği gösterir. Apple, Google gibi teknoloji devleri, lansmanda tanıttıkları ürünleri aylar sonra gerçek anlamda piyasaya sürer ve aylar sonra bu ürünlere herkesin ulaşma imkanı olur. Bu nedenle lansmanda yapılan alışveriş ve lansman takibi, aslen geleceği önden tahmin etmek gibidir. Gelecekte piyasaya çıkacak bir ürünü çok daha uygun fiyata almış ve teknolojiyi daha ilerden takip etmiş olursunuz.
  • Hem tüketici, hem de iş sahibi iseniz, lansmanlar yeni Pazar kapınız olabilir. Lansman, yüzlerce sektörden iş insanlarını bir araya getiren bir organizasyon olduğundan, hem uygun bir alışveriş yapabilir, hem de sektörün devleri ile tanışarak işiniz için yeni kapılar açabilirsiniz.

Lansmanın Firmalar Bazında Önemi

Lansmanın şirketler için önemi şöyle özetlenebilir:

  • Ürün tanıtımları daha sağlıklı ve daha ses getirici bir yoldan yapılmış olur.
  • Birden fazla sektörün bir araya gelmesini sağlayan lansman organizasyonunuz sayesinde insanlar için bir ortak alan oluşturmuş olursunuz.
  • Ürünlerinizin lansman fiyatları üzerinden gerçek fiyatları ile ilgili ayarları yapabilir, müşteri tepkisini yerinde görebilir.
  • Yalnızca fiyatlar konusunda değil, ürününüz ya da hizmetiniz konusundaki tepkileri de ilk defa yüz yüze tespit edersiniz. Bu sayede objektif olarak kendinizi değerlendirme imkanı bulursunuz.
  • Lansmanlar mükemmel reklam araçlarıdır. Tanınmamış bir firmaya da sahip olsanız bir hizmet ya da ürününüzün lansmanı ile oldukça fazla sayıda müşteriye kendinizi tanıtma olanağı bulursunuz.

Başarılı Bir Lansmanın Özellikleri

Başarılı lansman çalışması, pazarlama stratejisinin çok iyi düzeyde planlanmış olduğu lansmandır. Yalnızca ürünün ya da hizmetin özelliklerinden bahseden bir lansman, kesinlikle yetersiz kalacaktır. Başarılı bir lansman, tüketici açısından değerlendirilmeli, tüketicinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde adlandıran ve bu ihtiyaçların karşılanmasını vaat eden bir yapıda olmalıdır. Tüketici ihtiyaçlarına ürün ya da hizmetle karşılık veren lansman, en iyi lansmandır.

Yapılan lansmanda, katılımcılara tek seferlik ürün deneme odaları ya da tester ürünler sunulmalıdır. Örneğin Apple, lansmanlarında bir oda kurup bu odada akıllı telefon asistanı Siri’yi lansman katılımcılarına denetmiştir.

Lansmana katılanların tepkileri kaydedilmeli, saklanmalı, bu doğrultuda ürün ya da hizmet geliştirilmelidir. Katılımcılara verilen tester ürünlerin o an denenmesi ya da uygulama odasına o an giriş yapılması bu konuda önemlidir.

Basın etkisi unutulmamalıdır. Basının ilgisini çekecek lansmanlara imza atılmalı, yaratıcılığın sınırları zorlanarak yalnızca bir lansman değil, katılımcılara bir sanat gösterisi sunulmalıdır.

Lansman Nasıl Takip Edilir?

Lansman takibi firmaların web sitelerinden yapılabilmektedir. Bunun için sayfalarda bulunan alarm sistemleri aktive edilerek sayfanın her yeni gönderisinde bildirim alabilir, ya da takip etmekte olduğunuz markaların internet adreslerini takip edebilirsiniz. Bunun yanında markaların sosyal medya hesaplarında da lansman zamanları ve yerleri açıklanmaktadır. Sosyal medyadan da lansman takibi için yararlanabilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz