Kuyumcular Çek Bozuyor mu? Çek Bozan Yerler / Çek kıran kuyumcular konusu, son dönemlerde birçok kişi tarafından araştırılan konulardan bir tanesidir. Ellerinde çek bulunan pek çok kişi bu çekleri nerede bozduracaklarını merak etmekte ve bu konuda detaylı bir şekilde araştırma yapmaktadır. Çek bozdurmak, bu işlemleri yerine getiren kişi ya da kurumların müşterilerine verdiği hizmetlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilindiği üzere bazı kişiler ödemelerini çek ya da senet olarak almakta ve bunları bozdurarak nakit paraya ulaşmaktadır. Kişiler, çeklerini güvenilir bir şekilde bozdurabilmek için kurum arayışında bulunduğu için konu oldukça mühimdir. Çek veya senetlerini bozdurmak isteyen kişiler, kurumlar aracılığı ile bunu yaptıklarında komisyon ücreti ödemek durumunda kalmaktadır. Kişilerin işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmesi için konu ile ilgili çok daha detaylı bilgiye sahip olması gerekmektedir. Peki faturasız çeki nakite çevirmeyle ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Kişiler hangi kurumlar üzerinden çek bozdurma işlemlerini gerçekleştirebilmektedir?

Kuyumcular Çek Bozuyor mu? Çek Bozan Yerler

Faturasız Çeki Nakite Çevirme Nedir?

Faturasız çeki nakite çevirme, genel olarak çek ile ödeme alan şirketlerin merak ettikleri ve araştırdıkları konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çek kırdırma olarak adlandırılan işlem, acil nakit paraya ihtiyacı olan kişilerin, ellerinde var olan çekin kesim tarihini beklemeden çeki bozdurmak istemeleri ile ortaya çıkmaktadır. Bilindiği üzere çek bozdurulmadan çekteki paraya sahip olmak mümkün değildir. Bu nedenle çek bozdurma işlemlerinin güvenilir kurumlar aracılığı ile yaptırılması gerekmektedir. Çekin günü gelmeden bozdurulması, faktoring firmaları aracılığı ile yasal olarak yapılabilmektedir. Faktoring firmalar, gerçekleştirdikleri işlem karşılığında belirli bir hizmet bedeli almaktadır. Kişiler bu beden karşılığında çeklerini yasal bir şekilde bozdurabilmektedir.

Faturasız çek kırdırma işlemleri, çekte bulunan tarihi beklemeden çekteki parayı nakit paraya çevirmek isteyen kişilerin kullandığı işlemlerdir. Kişiler, belirli faktoring firmalar aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi, çekin bozdurulacağı firmanın güvenilir olmasıdır. İşlemler, yasal olarak faaliyette bulunan firmalar tarafından yaptırılmak durumundadır. Belirlenmiş firmalar dışında kalan yerlerin faaliyetleri yasal değildir. Kişinin dolandırıcıların tuzağına düşmemesi adına çekini nerede bozduracağını detaylı bir şekilde araştırması, daha sonra çek bozdurma işlemlerini yapması gerekmektedir. Birçok kişi hangi kurumlar aracılığı ile çeklerini bozdurabileceklerini merak etmektedir. Çek sahibi kişiler tarafından sorulan sorulardan bir diğeri de kuyumcuların çek bozdurup bozdurmadığına dairdir. Peki kuyumcular tarafından çek bozdurulabilir mi?

Kuyumcular Çek Bozdurur mu?

Çek kıran kuyumcular, çek sahibi olan ve çekleri üzerinde yer alan tarihten önce çeklerini bozdurmak isteyen kişilerin sorguladıkları konulardan bir tanesidir. Çek kıran kuyumculara ilişkin açıklama yapmadan önce kuyumcuların çek bozdurup bozdurmadığını açıklamak gerekmektedir. Belirlenmiş olan faktoring firmalar ve bankalar haricindeki yerler de çek bozdurmaktadır. Fakat bunun yasal olmadığını ifade etmek gerekmektedir. Çek bozduran kuyumcuların varlığı da bilinmekte olup çek bozdurma işlemleri öncesinde başvurulan yerin yasal izne tabi olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Peki hangi illerde kuyumcular tarafından çek bozdurma işlemleri gerçekleştirilmektedir? Bu illerden bazılarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • İstanbul
 • Mersin
 • Kayseri
 • Sivas
 • Uşak
 • Mardin
 • Afyon
 • Bingöl
 • Hatay
 • Balıkesir
 • Eskişehir
 • Muğla
 • Trabzon
 • Diyarbakır
 • Batman
 • İzmir
 • Bursa

Bu ve bunun gibi pek çok ilde bulunan bazı kuyumcular çek bozdurma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu kuyumcuların yanı sıra bazı bankalar da çek bozdurma işlemleri ile ilgili müşterilerine hizmet vermektedir. Peki bu bankalar hangileridir? Kişiler bankalarda çek bozdururken nelere dikkat etmelidir?

Bankalar Üzerinden Çek Bozdurma Nedir?

Hangi bankalar çek kırıyor sorusu, çek bozdurmak isteyen kişiler tarafından merak edilen sorulardan bir tanesidir. Bilindiği üzere bazı bankalar, çek risk raporu hazırlayarak müşterilerinin ellerinde bulunan çekleri yasal yoldan kırabilmektedir. Çek bozdurmak isteyen kişiler, işlemlerin yasal bir şekilde gerçekleştirip gerçekleştirilmediğine dair bir araştırma yapmalıdır. Bu işi yasal yollardan yapan kurumlar güvenilir olduğundan ötürü kişiler çek bozdurma işlemleri sırasında bir problem yaşamayacaktır. Fakat yasal izne tabi olmayan aracılar tarafından bozdurulan çeklerde kişiler çeşitli sıkıntılar yaşayabilir.

Hangi bankalar çek kırıyor sorusu bağlamında kişilerin faydalanabileceği pek çok banka bulunmaktadır. Bu bankalar çeşitli işlemler sonrasında çekleri bozdurmaktadır. Birçok kişi çek kırdırma hesaplama yöntemlerine dair detaylı ilgi almak istese de bu yöntemler bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Çek bozdurmak isteyen kişilerin belirlenmiş olan bankalar ile görüşmesi ve işlemlerini görüşme sonrasında gerçekleştirmesi gerekmektedir. Banka ve yasal izne sahip faktoring şirketler dışındaki yerlerde çek bozdurma, kişinin pek çok problem yaşamasına neden olacağı için kişinin herhangi bir sorun yaşamaması adına çeklerini ya bankalardan ya da yasal izne sahip faktoring firmalar aracılığı ile bozdurması oldukça önemlidir. Peki çek bozduran bankalar hangileridir?

Çek Bozduran Bankalar Hangileridir?

Hangi bankalar çek kırıyor sorusuna yönelik karşımıza çeşitli bankalar çıkmaktadır. Bu bankaların her biri farklı işlemler dahilinde müşterilerinin çeklerini, çek üzerinde bulunan tarihten önce bozdurabilmektedir. Birçok kişi bu bankaların hangileri olduğunu oldukça merak etmektedir. Çek bozdurmak isteyen kişilerin, mutlaka yasal izne sahip yerlerden bu işlemi yaptırması gerekmektedir. Bankalar çek bozdurma işlemlerini güvenilir bir şekilde yapan kurumlardan bir tanesidir. Peki çek bozduran bankalar hangileridir? Bu bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Halk Bankası
 • VakıfBank
 • ING Bank
 • HCBC
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Garanti Bankası

Bu bankalar aracılığı ile kişiler çeklerini bozdurabilmektedir. Her bir bankanın çek bozdurma işlemleri birbirinden farklı olduğu için kişilerin bankalar ile iletişim kurarak detaylı bir şekilde bilgi alması gerekmektedir. Çek bozduracağı bankayı belirleyen kişinin, kendisine en yakın banka şubesine gitmesi ve banka personelleri aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Faturasız çek kırdırma, son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilmekte olup kişilerin çeklerini bozduracakları firmaları araştırması ve güvenilir firmalar ya da bankalar üzerinden çeklerini bozdurması gerekmektedir. Çek bozdurma konusunda yasal izne sahip olmayan yerler, kişileri dolandırabildiği için bu konuya dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

 

 

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz