Kültür mantarı yetiştiriciliği, Türkiye’ de 1960’lı yıllardan itibaren başlamış ve önem kazanmaya da devam etmektedir. Kültür mantarı, yüksek besin değeri ve lezzeti sebebiyle yetiştiriciliği yapılan mantar türüdür. Günümüzde beyaz şapkalı mantar olarak bilinen bu mantar türü, özel olarak yetiştirilmektedir. Misel olarak da adlandırılan kök kısmı toprağın altında kalırken; toprağın üstünde ise şapkalı beyaz kısmı bulunur.

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

İki kısmını da besin olarak tüketmek mümkündür. Mantar yetiştirebilmek için öncelikle bodrum, kiler vb. kapalı ve ısı yalıtımı sağlanmış bir alana ihtiyaç vardır. Güneş bulunmayan bir ortam olması ve sıcaklığın 16-23 derece arasında bulunması gerekmektedir. Mantar yetiştirebilmek için ısı ve nem koşullarının çok dengeli ayarlanması gerekmektedir. %80-%90 aralığındaki nem oranının sağlanması, üretim yapabilmek için büyük öneme sahiptir.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Maliyeti

Kültür mantarı üretimi için gerekli sermaye, ekeceğiniz mantar türüne ve üretimi gerçekleştirmek istediğiniz yere göre değişiklik gösterecektir. İşletme kurmak ve yetiştiricilik yapabilmek için mantar yetiştiriciliği kurslarına katılarak sertifika alabilir; KOSGEB’ten sermaye desteği alabilirsiniz. Bu şekilde hem üretim süreçleri için gereken bilgiye sahip olup hem de finansal destek alarak işinizi kurabilirsiniz. KOSGEB tarafından beyaz şapkalı mantar üretimi yapanlara 30.000 TL maddi destek sağlanabilmektedir.

Kültür Mantarı Besin Değeri

Kültür mantarı kalori değeri incelendiğinde 100 gramında 15 kcal kalori olduğu tespit edilmiştir. Mantar; protein, B grubu vitaminler, potasyum, fosfor, demi ve çinko içermesi sebebiyle besleyici değere sahiptir. Düşük kalori yüksek proteine sahip olan mantar, içindeki lifler ve enzimler sayesinde kolesterolü de kontrol altında tutmaya yardımcı olmaktadır. Kültür mantarı; protein, vitamin ve mineraller bakımından zengin bir besin olması mantar tüketimini; dolayısıyla mantara olan talebi arttırmıştır.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İstiridye mantar yetiştiriciliği, maliyeti en yüksek olan mantar çeşitlerindendir. Kavak ağaçlarında yetişen mantar türü olan istiridye mantarın şekli şapka şeklinde ve istiridye kabuğunu andırmaktadır. Genellikle serin ve gölgelik alanlarda yetişmektedir. Üretiminin ülkemizde yaygınlaşması ve faydalarının vatandaşlar tarafından öğrenilmesi sonucunda ekonomik yatırım yapılacak iş kollarından biri haline gelişmiştir. Mantarların zehirli olma durumuna karşın bu konuda yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. İstiridye mantar yetiştirmek istiyorsanız kapalı izolasyona sahip veya mantar üretimine elverişli seralarda üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada üretim için klima, havalandırma, nemlendirme ve aydınlatma gibi yetiştirmeyi doğrudan etkileyecek doğal koşulları sağlamak gerekecektir.

Mantar Yetiştiriciliği Kursu

Mantar üretimi için eğitim programı oluşturularak sadece üretimin nasıl yapıldığını öğretmekten ziyade ürün paketlemesi, pazarlama şekilleri gibi konularda da bilgiler vermektedir. Bu konularda eğitim alabileceğiniz devlet destekli ve ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz kurslar bulunmaktadır.

İSMEK Mantar Yetiştiriciliği Eğitimi

İSMEK; mantar yetiştiriciliği, üretim teknikleri, toprak hazırlığı gibi konularda verdiği eğitim ile mantar üretimi yapmak isteyen bireylerin üretim tekniklerine ve şartlarına hâkim bir şekilde çalışabilmesini amaçlamaktadır. Eğitim programını tamamlayan kişiler sebze bahçeleri ve serada çalışabilmektedir.

Mantar yetiştiriciliği eğitimi veren devlet destekli diğer kurumlar:

  • Türkiye genelinde Halk Eğitim Merkezleri
  • KO-MEK (Kocaeli)
  • ASMEK (Antalya)
  • Türkiye genelinde İŞKUR

Mantar Yetiştiriciliği Kazanç

Mantar yetiştirerek elde edilecek kar, doğru üretim teknikleri kullanıldığında uzun vadeli olabilmektedir. Mantar çeşitlerinin çok olması, küçük alanlarda üretim yapma imkanı vermesi ve pazarlama konusunda zorluk çıkarmaması sebebiyle diğer iş kollarına göre daha az efor harcayarak kazanç elde etmeye olanak sağlamaktadır. Türkiye topraklarının verimli olması, kültür mantarı veya diğer mantar çeşitlerinin tüketiminde meydana gelen artışlar ise işe yeni girecekler için kolaylık sağlayan önemli unsurlardandır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz