Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için kredi alabileceğiniz bankalar, ülkemizde sağladığı hizmetlerle çiftçiye yönelik cazip fırsatlı kredi imkânları sunmaktadır. Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren çiftçilere destek vermek amaçlı birçok kredi imkânı oluşturan bankalar; koyun, kuzu, inek, düve, manda, arılı kovan, büyükbaş ve küçükbaş hayvan almak isteyen çiftçilere finansman sağlamaktadır. Küçükbaş hayvancılık için kredisi almak istiyorsanız günümüzde devlet bankaları ve özel bankalar tarafından hayvancılık sektörünü geliştirmeye yönelik kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Türkiye’de bankalar tarafından küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara yönelik çiftçilere kredi veren bankalar;

 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • Odeabank
 • HSBC 

En Uygun Hayvan Kredisi Veren Bankalar 2020

Uygun koşullarla hayvancılık desteği alabileceğiniz bankalar, çiftçiye finansal yardım kampanyaları oluşturarak kredi yardımı sağlamaktadır. Oluşturulan ekonomik desteklerle hayvan yetiştiricilerine avantajlı olanaklar sunulmaktadır. Ülkemizde özellikle Ziraat Bankası olmak üzere birçok banka hayvancılıkla uğraşanlara maddi destek sağlamaktadır.

Hayvancılık Kredisi İçin Gereken Belgeler

Hayvancılık kredisi almak istiyorsanız istenen şartları sağlayan bir çiftçi olmalı, gereken evrakları temin etmelisiniz.

 • Çiftçi Kayıt Belgesi-ÇKS
 • Başvuru Formu (Banka vermektedir.)
 • Tapu belgeleri, kira kontratları
 • Bankaya sunduğunuz ipotek belgeleri
 • Son 3 yıla ait bilanço ve gelir belgeleri
 • Kredi durumuna göre değişmek üzere bankanın isteyeceği ek evraklar

Devlet Destekli Hayvancılık Kredileri

Devlet, Hibe Destekli Hayvancılık hizmeti dâhilinde kırsal kesimde hayvancılığı desteklemeye yönelik programlar oluşturmaktadır. Verilen destekler, en baştan iş kuracaklar için de avantajlar sunmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi’nden Hayvancılık İçin Destek Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifi, çiftçilere 48 ay vade ile düşük faizli destek kredileri sağlamaktadır. Kredi başvurularından yararlanabilecek olanlar her yıl Bakanlar Kurulu’na göre belirlenmektedir. Hayvancılık destek kredileriyle özellikle hasat dönemine uygun ödeme avantajları bulunmaktadır. Başvurunuz incelendikten sonra kefil veya ek belgeler istenebilmektedir.

300 Koyun Hibe Desteği

Hibe Desteği 2020 yılında genç çiftçilere verilmeye başlanmıştır ve 2020 yılında da verilmesi beklenmektedir. Başvuru yapacaksanız cinsiyetiniz ve yaşınız önemli olacaktır. Aynı zamanda hayvan yetiştiriciliği için belirlenen alanın otlak alan olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası küçükbaş hayvan kredisi, çiftçilere destek vererek süt, damızlık ve besi hayvancılığı için maddi olanaklar sağlamaktadır. Ziraat Bankası günümüzde çiftçileri ve üretimi destekleyen kolaylıkla kredi alabileceğiniz bankalar arasında yer almaktadır. Hayvan almak için kredi, ilaç, yem gibi masraflar için de Ziraat Bankası kredilerinden yararlanmanız mümkündür. Aynı zamanda yatırım odaklı olarak düşünen kişiler de kredilere de başvuru yapabilir.

Ziraat Bankası küçükbaş hayvancılık kredisinden yararlandığınızda koyun için en az 50, keçi için ise 25 adet hayvan kapasiteli işletme kurma şartı bulunmaktadır. Barınak yapımı, süt sağım üniteleri ve işletme giderleri için sağlanacak finansmanlar da bu kredi rahatlıkla kullanılabilmektedir.

TEB Süt Hayvancılığı Kredisi

TEB küçükbaş hayvancılık kredisi kullanarak 60 aya kadar varan vade seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Hayvan alımı veya işletme kuracak olanlar da TEB kampanyalarından faydalanabilmektedir. Kredi aldığınız takdirde ödeme planınız taksitli olarak oluşturulmaktadır. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yılda 1 kez gibi ödeme seçenekleri mevcuttur. TEB’in sunduğu bir diğer avantaj da kredi aldığınız takdirde hayvanlarınız hayat sigortasına sahip olacaktır.

QNB Finansbank Küçükbaş Hayvan Kredisi

Finansbank küçükbaş hayvancılık kredisi, hayvancılık işi ile uğraşanlara hizmet vererek 120 aya kadar vade seçenekleri sunmaktadır. Hayvan alımları, yem makinesi, koyun besi alımları gibi ihtiyaçlarınızda Finansbank küçükbaş hayvancılık için kredi imkânlarından uygun şartlarla faydalanabilirsiniz. 120 ay vadeli krediye başvuruyorsanız banka teminat şartı istemektedir.  Banka ödeme planında 1 ya da 2 kere ödeme yapma seçeneğiniz bulunmaktadır.

QNB Finansbank, Besicilik Yatırım Kredisi hizmeti sunarak hayvan yatırımlarını destekler. Kredi yatırım maliyetlerinin %75’ini karşılamakta teminatlı kredilerde en fazla 120 ay vade imkânı sunmaktadır. Ödemeler 6 ya da 12 ayda bir olarak yapılabilmektedir.

Başvuru için gereken belgeler arasında;

 • Çiftçilik belgesi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İşletme tescil belgesi ve hayvan alımı yapılıyorsa hayvan pasaportu,
 • Yer seçim için rapor,
 • Kuruluş izni ve çalışma izni bulunmaktadır.

Şekerbank Küçükbaş Süt Hayvancılığı ve Besicilik Kredisi

Şekerbank küçükbaş hayvancılık kredisi, çiftçi ihtiyaçlarına yönelik olarak uygun vadeli krediler sunmaktadır. Süt sığırcılığı besicilik kredisi, küçükbaş süt hayvancılığı ve besicilik kredisi, tavukçuluk kredisi, su ürünler kredisi ve arıcılık kredisi Şekerbank tarafından sağlanan imkânlar arasındadır. Ziraat Bankası’ndan sonra Şekerbank en çok tercih edilen bankalardandır. 12 aya varan vadelerle küçükbaş besi hayvancılığı kredisi alabilirsiniz. Hayvan alımı yapıyorsanız ya da işletme giderleriniz varsa toplam faturanızın %75’ine kadar kredi imkânına sahipsiniz. Bir diğer şart ise kredi ile hayvan alımı yapacaksanız hayvanların Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri’nde Koyun/Keçi kayıt sistemine kayıt olmalarıdır. Farklı ihtiyaçlarınız için kredilerden parça parça yararlanmak yerine birleştirebilir, 60 aya varan vadelerle ödeme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Vakıfbank Küçükbaş Hayvan Kredisi

Vakıfbank küçükbaş hayvancılık kredisi ile çiftçilikle uğraşanlar, düşük faiz oranlı hayvan kredilerinden 60 aya varan vade seçenekleri ile yararlanabilmektedir. Vakıfbank küçükbaş hayvancılık ile uğraşan vatandaşların her ihtiyacına yönelik kampanyalar oluşturmaya çalışmaktadır. 2020 yılına göre hayvancılık kredisi için faiz oranı %0.98 olarak belirlenmiştir. Vakıfbank İşletme ve Yatırım Kredisi hizmeti adı altında;

 • Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi
 • Süt Hayvancılığı Borçlu Cari Hesap Kredisi,
 • Süt Hayvancılığı İşletme Kredileri,
 • Makine ve ekipman kredisi
 • Tarım arazisi alım hizmeti sunmaktadır.

Denizbank’tan Küçükbaş Hayvancılık Desteği

Denizbank küçükbaş hayvancılık kredisi ile çiftçilere özel kampanyalardan yararlanma imkânına sahipsiniz. Hayvan alımı ya da hayvan bakım ürünlerinizi Denizbank desteği ile karşılayabilirsiniz. Çiftçilerin yanında olan Denizbank, hayvan alımı yapıyorsanız fatura bedelinizin %75’ine kadar kredi alma imkanı sağlamaktadır. Destek kapsamında 60 aya varan vadeler ile krediler kullanabilirsiniz. Besi hayvanı alımı yapıyorsanız yaptığınız harcamaları 6 ayda bir ya da en fazla 12 ay olarak belirleyebilirsiniz. Alacağınız kredi ile kredi tutarının proforma fatura bedeli üzerinden %75’i kadar yararlanabilmeniz mümkündür.

İş Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi

İş Bankası küçükbaş hayvancılık kredisi ile çiftçilere özel ayrıcalıklar oluşturulmaktadır. Hayvancılık kredileri, işletme kredileri, yatırım kredileri ve traktör kredisi olmak üzere sağladığı hizmetler bulunmaktadır.

İş Bankası Küçükbaş Damızlık Koyun İşletme Kredisi ile hayvancılık sektörü ile ilgilenen müşterilere kredi imkânları sağlamaktadır. Banka üreticilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak 24 ay vadeli kredi seçenekleri sunmaktadır.

İş Bankası hayvancılık kredilerin kullanmak istiyorsanız 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda kredi çekmenize engel olacak bir durum da olmamalıdır. Kredi imkânından hayvancılık konusunda deneyimli ve çiftçilik belgesi bulunanlar yararlanabilmektedir. İş Bankası çiftçilik kredilerden yararlanmak istiyorsanız size en yakın banka şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Garanti Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi

Garanti küçükbaş hayvancılık kredisi ile süt hayvanı ve besicilik sektöründe kredi imkânına sahip olursunuz. Garanti Bankası IPARD programı kapsamında alınabilecek küçükbaş hayvancılık için kredi olanakları 60 ay vade seçeneklerine sahiptir. Kredi ödemelerinizi yıldan yıla yapma imkânı bulabilirsiniz. Başvuru yapabilmek için size en yakın Garanti Bankası şubesine başvurabilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz