Kredi Notu Kaç Ayda, Nasıl Yükseltilir? / Günümüzde çoğu birey kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartları bankalardan yaptığınız kredi başvurusu sonrasında belli limitler tanımlanarak kullanımız için sizlere verilmektedir. Kredi kartı kullanımı özellikle nakit sorunu yaşayan veya ek gelire sahip olmak isteyen bireylerin çoğunlukla tercih ettiği bir durumdur. Kredi başvurusu ve kredi kartı kullanımı ise en çok etkileyen faktörlerden bir tanesi de kredi notu durumudur. Kredi notu, kredi kartı ve kredili mevduat hesabınıza ait borç, güncel borçlarınızı ödeme sıklığınız ve kredi kullanım bilgileriniz kapsamında şekillenen bir profildir.

Kredi kartı kullanan bireyler tarafından kredi notu ile alakalı kredi notu kaç ayda ve nasıl yükseltilir sorusu incelenmektedir. Kredi başvurularınızı en çok etkileyen kredi notu, başvurularınızın sürecini ve belirlenecek limiti de oldukça etkilemektedir. Kredi notunu yükseltmek isteyen kişiler aldıkları kredinin aylık asgari ödemelerini geciktirmemelidir. Özellikle kredi notunun düşmesini sağlayan bu duruma dikkat etmenizde yarar vardır. Banka ile ilişkinizde olumsuz davranmanız ve düzensiz ödeme alışkanlığınız sebebiyle düşen kredi notunuzu bu alışkanlığınızdan kurtularak kısa süre içerisinde yükseltebilirsiniz. Normal şartlarda 1-6 ay içerisinde yükselebilen kredi notu, kara listede olmanız durumunda 2 yıla kadar uzayabilmektedir.

Kredi Notu Kaç Ayda, Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Neden Düşer, Etkileri Nelerdir?

Nakit destek amacıyla çoğu insan kredi başvurusunda bulunur ve kendileri için tanınan belli limitteki kredi kartı ile nakit sıkıntılarını kapatır. Kredi başvurusunu etkileyen en önemli etken kredi notudur ve kredi notunuzun iyi düzeyde olması başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına yardımcı olmaktadır. Kredi notu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan veya kredi notları düşük olan kişiler kredi notunu düşüren faktörler başlığını sıkça incelemektedir.

Kredi notu, kredi almanızı etkileyen bir durumdur ve düşük olması halinde yapacağınız kredi başvurusu onaylanmama riski ile karşı karşıya kalacaktır. Kredi notunu düşüren faktörler;

  • Ödeme düzeni
  • Mevcut kredi ve kredi kartı borç durumu
  • Yeni alınan kredi ve kredi kartı
  • Kredi ve kredi kartı kullanım yoğunluğu şeklindedir.

Özellikle düzensiz ödeme alışkanlığına sahip olan bireylerin kredi notları yüksek olsa dahi zaman içerisinde düşüş yaşamaktadır. Her ay belli günlerde ödemeniz gereken asgari tutarı ödememeniz durumunda ilgili banka bu durumu göz önünde bulundurarak kredi notunuzun düşüşünü sağlayacaktır. Kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız aylık ödeme düzeninizi aksatmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Kredi notunu etkileyen faktörler arasında yer alan bir diğer durum ise mevcut kredi borçlarınızdır. Fazla miktarda borca sahip bireylerin kredi notları da düşüş yaşama riski ile karşılaşmaktadır. Kredi notunuzu belli bir puanın üzerinde tutabilmek için fazla borç biriktirmemeye çalışmalısınız.

Ödeme belirsizliği düşüncesine yol açan yeni kredi ve kredi kartı kullanımı da kredi notunu düşüren etkenler arasında yer almaktadır. Bu durum her ne kadar kredi notunuzu olumsuz yönde etkilese de aylık ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaparak kredi notunuzu tekrar yükseltmeyi başarabilirsiniz. Yoğun kredi kartı kullanımı ise, özellikle ödemelerinde sorun yaşamayan ve kredi kurallarına uyan kişiler için, kredi notunu olumsuz yönde etkilememektedir. Ancak daha önce kredi kartı kullanmammış bireylerin ödeme alışkanlıkları bilinmediği için bazı bankalar kredi verme konusunda tereddüt yaşayabilmektedir.

Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Geçim noktasında nakit sorunu yaşayan kişiler veya fazla nakit gelire sahip olmak isteyenlerin kullandığı kredi kartları anlık nakit sorunlarını geçici olarak çözmeyi vaat etmektedir. İnsanlar tercih edecekleri bankalar ile görüşerek kredi başvurusunda bulunabilir ve kendileri için belirlenen limitteki kredi kartlarını kullanabilirler.

Kredi notunuzun yüksek olması durumunda kredi başvuru süreciniz ve belirlenen limitiniz yüksek olacaktır. Kredi notunuzu yüksek tutabilmek için aylık ödeme durumunuza ve banka ile ilişkinize oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Bankalar tarafından kara liste olarak adlandırılan konuma düşmemek için aylık asgari ödemelerinizi geciktirmemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra kredi notu ile alakalı krediyi erken kapatmak kredi notunu etkiler mi sorusu da sıkça araştırılan sorular arasında yer almaktadır.

Aldığınız krediyi erkenden kapatmanız, kredi notunuzu olumlu veya olumsuz yönde etkilemez. Alacağınız krediyi erkenden kapatmanız sadece borçlarınızın kısa sürede bitmesini sağlar ve bu durum sizi maddi sorunlardan kurtarır. Kredi notunu etkileyen tek faktör, kredi ödemelerinizi zamanında yapmamanız durumudur. Bu durum kredi notunuzun düşmesine ve sonraki dönemlerde yapacağınız kredi başvurularını zorlaştırmaya neden olacaktır.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

İnsanlar nakit sorunları yaşadığında bazı bankalar ile anlaşarak kredi başvurusunda bulunmaktadır. Kredi notu yüksek olan bireyler bu başvuru sürecini hızlandırmayı başarırken kredi notu düşük olanlar ise kimi zaman bu süreci başarıyla tamamlayamamaktadır. Çoğu bankanın belirlediği kredi notuna sahip olan kişiler bankanın sunduğu kredi imkanlarından yararlanabilmektedir.

Kredi başvurularının olumlu sonuçlanmasını isteyen bireylerin çoğunlukla araştırdığı kredi notu kaç olmalıdır sorusu bankalar tarafından da cevaplanabilmektedir. Kişilerin kredi imkanından yararlanabilmesi için yüksek kredi notuna sahip olması gerekmektedir. Kredi başvurularını etkileyen kredi notları aşağıdaki listede en riskliden çok iyi olana kadar sıralanmıştır.

  • 0-699 en riskli
  • 700-1099 orta riskli
  • 1100-1499 az riskli
  • 1500-1699 iyi
  • 1700-1900 çok iyi

Kredi başvurusunda bulunduğunuz bankalar en riskli ve orta riskli kredi durumuna sahip olduğunuz zaman kredi sürecinizi büyük ihtimalle onaylamayacaktır. Az riskli grupta yer alanlar ise bankanın inisiyatifine bağlı olarak kredi kullanmaya başlayabilmektedir. Ancak iyi ve çok iyi kredi notuna sahipseniz kredi başvurunuz kesinlikle olumlu sonuçlanacaktır. Siz de kredi notunuzu öğrenmek için ilgili bankalara başvurabilirsiniz.

Yurtdışına Gitmeden Banka Hesabı Açmak İçin 3 Yöntem başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Kaynak

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz