Banka müşterileri, 2014 yılında BDDK tarafından sektöre getirilen düzenlemeyle birlikte, 2014 yılının Ekim ayından önce müşterilerinden kredi kartı aidatı alan bankaların bu tutarları iade etmesini gerektiriyor. Bankalarla BDDK yetkilileri tarafından yapılan görüşmelerde, müşterilere sadece aidatlı kartların sunulmasıyla ilgili bir girişimde bulunulmasının yasaklandığı bildirildi.

Artık müşteriler sadece ilk olarak aidatlı kartlara yönlendirilerek, yıllık belirli bir tutarı düzenli olarak ödemek zorunda kalmayacak. Ödemelerin zorunlu olmadığı, aidatı bulunmayan kartlar için de kurumun karta yönelik belirlediği hizmet politikalarına bağlı olarak kredi kartını talep etme olanağına sahip olacaklar.

Kredi Kartı Yıllık İadesi Nedir?

Kredi kartları, aidat yükümlülüğü bulunan ve aidat yükümlülüğü bulunmayan türleriyle ikiye ayrılır. Genel olarak bankalar tarafından belirlenen kart özellikleri, aidat yükümlülüğü bulunanlarda çok daha yüksek imkanların elde edilmesini sağlayacak yapıya sahip oluyor. Sizin için nasıl bir kredi kartının gerektiğine karar verdikten sonra, limitinizin belirlenmesi de dahil olmak üzere özel şartları göz önünde bulundurarak kart talep edebilirsiniz.

Kartlarla ilgili belirlenen politikalar tamamen bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor olsa da, özellikle bankaların BDDK genel şartnamesine uyma zorunluluğu bulunuyor. Bu şartlara bağlı olarak, limit belirlemesi ve başvuru değerlendirmeyle ilgili tüm işlemlerde bankalar özgür bırakılmış ve aidatlı ile aidatsız farkının bu noktada ortaya çıkmasına izin verilmiştir.

2014 Yılının Ekim Öncesinde Alınan Aidatlarda İade

BDDK, geçmiş dönem için bankalar tarafından neredeyse her yetişkin için kart çıkartma girişiminde bulunulmasından ötürü önlem almak zorunda kalmıştır. Vatandaşların büyük bir kısmına aidatı bulunan kartlar dağıtılmış, bu sayede bankalar tarafından çok yüksek miktarlarda haksız kazanç sağlanmıştır. Bu sürecin önüne geçilmesi için, müşterilerin bir bankayla anlaşma yapabilmesi için, bankadan aidatsız bir kart talep etme hakkına sahip olması mümkün hale getirilmiştir.

2014 yılının Ekim ayından önce bankalar tarafından yıllık ödemelerin zorunlu olduğu kartlar dağıtılan milyonlarca kişi, bu kartlardaki tahsilat ücretlerini ödemiş olmaları halinde, ödedikleri parayı geri alabiliyorlar. Şehrinizde bulunan hakem heyetine dilekçe yazarak, banka adı ve kesilen aidatlarla ilgili tarihleri yazarak, geri ödeme talebinde bulunabilirsiniz.

Aidatsız Kredi Kartı Nedir?

Geçmişte, çoğu banka tarafından müşteriler için çıkarılan kredi kartlarından yıllık vadelerde belirli tutarlarda aidat ücreti tahsil ediliyordu. Bankalarla ilgili yapılan düzenlemelerle birlikte, her bir banka tarafından hizmet sürecinde müşteriye sunabileceği en az 1 adet aidatsız kart türünün olması gerekiyor. Aidatsız kartın kullanım avantajları, çoğu banka tarafından kendi iç politikalarına göre değişen tutarlarla aidatsız kredi kartı özelliklerinden yararlanılmasını sağlayacak şekilde belirleniyor.

Aidatsız Karta Geçiş Yapılır Mı?

Düzenli olarak aidat ödediğiniz bir kredi kartı bulunuyorsa, bankanızın şubesiyle görüşerek direkt olarak kredi kartınızın aidatsız hale getirilmesini talep edebilirsiniz. An itibariyle kullanmakta olduğunuz kredi kartının tüm kampanyalarıyla birlikte aidatsız hale getirilip getirilemeyeceği ise, şube yetkilisi tarafından açıklanacaktır. Belirli özelliklerin aidatsız kartta yer almaması, limitle ilgili değişikliklerin bulunması gibi özel durumlarla karşılaşılması söz konusu olacaktır.

Bankanızla yapacağınız görüşmenin ardından, sizin için uygun olan yeni şartlar talep edildiği taktirde, yıllık düzenli ödeme yapmanız gerekmeyen bir kredi kartı alabilirsiniz. Eğer aktif olarak kullandığınız bir kredi kartı bulunuyorken, aynı kurumdan ek kredi kartı çıkarılmak isteniyorsa, ikinci kartta bir öncekinin aidat tutarının %50 oranında ödeme yapmak durumundadır. Örnek olarak, 100 Türk Lirası aidatlı bir karta sahipseniz, ek kart çıkarttığınızda ikinci kartın ödemesi ekstra 100 TL olarak değil, ekstra 50 TL olarak gelecek ve toplamda 150 TL aidat ödemesi yapmanız gerekecektir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz