Kredi kartı borç yapılandırması, bankaların, kredi kartları ile yapılan harcamalar sonrası, kartın borcunu ödeyemeyen ve bu nedenle icra dahil pek çok sorunla karşılaşan müşterilerine sağladığı bir kolaylıktır. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kullanıcılar, bankalardan bu borçların taksitlendirilmesini ve faizlerin yeniden düzenlenmesini talep edebilmektedir.

Kredi Kartının Yapılandırılmamasında Yaşanacak Sorunlar

Kredi kartı borcunun yapılandırılmamasında çıkacak problemler şunlardır:

 • Findeks Kredi Notu’nuz düşer.
 • Kredi siciliniz bozulur.
 • Kara listeye düşebilirsiniz.
 • Banka icra takibi başlatabilir.
 • Kredi çekmek ya da kredi kartı almak istediğinizde sorun yaşarsınız.

Bu sorunların yaşanmaması için kredi kartı borcunuzu 3 dönem ve daha fazla geciktirmeden kredi kartı yapılandırma talebi ile banka şubelerine başvurmanız gereklidir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Ziraat Bankası tarafından kredi kartı borcu yapılandırması belirli koşullar altında sağlanmaktadır. Bu koşullar şöyle sıralanabilir:

 • Toplu halde alınan düzenli bir gelir olduğunun ispatı
 • Hasat geliri, ev veya arsa satışı gibi toplu gelirlerde, gelirin olduğunu ve dönemsel olarak olacağını belgeleyen evrağa sahip olmak
 • Banka takibinde veya meşru takipte kendisinin veya eşinin borcu olmadan yapılandırılmış kredisi bulunmak
 • Maaşını Ziraat Bankası’ndan almak
 • Yapılandırılan kredisinin bir taksitinin, maaş tutarından az olması
 • Kendisinin veya eşinin üzerine herhangi bir haciz durumu bulunmaması
 • Yapılandırılan kredi kartı borcunun ilk taksit ödemesinin kabul edilmesi
 • Kredi kartının Ziraat Bankası’na ait olması

Bu şartları sağlayan kişilerin kredi kartı borçları Ziraat Bankası tarafından taksitlendirilir.

Halkbank Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartının Halkbank tarafından yapılandırılması bankaya yapılan başvurularda, %1,10 faizle, 60 ay vadede yapılmaktadır. Banka, bunun için kredi kartının ve maaş hesabının Halkbank üzerine olması şartını koymuştur. Bunun dışında banka, haciz uyarısında bulunulmuş, ancak haciz gelmemiş ve işleme başlanmamış kartların yapılandırmasını yapmaktadır. Halkbank’tan kredi kartı borcu yapılandırma talebi için banka şubelerine gidilmeli, bu şekilde bireysel başvuruda bulunulmalıdır.

Vakıfbank Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borcunun Vakıfbank tarafından yapılandırılması için kartın ticari ya da bireysel olması fark etmez. Hem ticari, hem bireysel kartlarda 24 aya kadar %1,10; 60 aya kadar ise %1,20 oranlarında faiz imkanı tanınmaktadır. Banka, kredi kartı yapılandırması kapsamında kişilerin kredi kartlarını iptal etmektedir. İptal edilen kartların borçlarının ödenmesinin ardından banka, kendi bünyesinde yeni bir kredi kartı vererek müşterileri için yeni bir kredi sicil sayfası açmayı hedeflemektedir.

İş Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borcunun İŞ Bankası tarafından yapılandırılması için bankanın şubelerinden başvuru yapılmalıdır. İş Bankası, bir katılım bankasıdır. Katılım bankaları temel çalışma prensibine göre, kredi kartı borçlarının tamamının ödenmesi gereklidir. Kredi kartının aylık ekstreleri, harcamaların tamamı oranında gelir. Dolayısıyla asgari limit diğer bankalarda %40 iken; katılım bankalarında %100’dür. Bu nedenle en fazla kredi kartı yapılandırma  talebi de katılım bankalarından gelmektedir.

Kredi kartı yapılandırma talebi için kredi kartı borcunuzun takibe düşmesini beklememeniz gereklidir. Bir ya da iki aylık bir ödeme aksamasını neredeyse tüm bankalar tolere edebilir. Ancak bu sürekli tekrar ederse notunuz düşer ve icraya verilebilirsiniz. Bunun olmaması için bu kredi kartı borcunu ödeyemeyeceğinizi anladığınız an yapılandırma talebinde bulunmalısınız.

İş Bankası kredi kartı borcu düzenlemesi kapsamında kredi kartlarını iptal ederek yeni bir ödeme çizelgesi oluşturur. Eğer kredi kartı borcunuz yapılandırıldı ise, belirtilen günleri geçen tek bir ödemenizde bile kredi kartı borcu yapılandırması ortadan kalkar.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz