Kredi kartı kullanarak SGK prim ödemeleri 2011 yılında Bankalararası Kart Merkezi ve Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşması ile internet üzerinden yapılmaya başlamıştır. Kredi kartları dışında banka kartları ile de internet üzerinden prim günü ödemeleri yapılmaktadır. Ödemeler E-devlet kapısı üzerinden veya bankaların internet bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. Bankaların anlaşmalarına göre taksit imkanı sunulabildiği, otomatik ödeme talimatı da verilebilir. İşlem ve hizmet ücretleri de bankalara göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda kartla SGK ödemesi yapabileceğiniz bankaları ve bu bankaların şartlarını görebilirsiniz.

Halkbank Paraf İle SGK Ödeme

Halkbank kredi kartıyla SGK prim ödemesi için işlem ücreti olarak ödenen tutarın %2,5’u alınır. Birçok kredi kartında bulunmasa da Halkbank Paraf kart ile 3 taksit yapabilirsiniz. Kampanya kapsamında 30 Haziran 2019 tarihine kadara yapılacak 500 TL ila 50.000 TL arası SGK prim ödemeleriniz otomatik olarak 3 taksit olarak kredi kartınıza yansıyacaktır.

Akbank İle SGK Prim Ödemesi

Akbank kartıyla SGK ödemelerinize otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Yapacağınız SGK prim ödemelerini takip etmekten kurtulmak için Akbank kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz yeterli olur. Kredi kartıyla yapacağınız ödeme 500 TL altında ise %1,5, 500 TL üzerinde ise %2 ücret kesilmektedir. Otomatik ödeme talimatı vererek yapılacak ödemelerde 500 TL altında %1,3 ve 500 TL üzerinde ise %1,6 kesinti yapılmaktadır. Vereceğiniz ödeme talimatı ile hem SGK prim ödemelerini takip etmenize gerek kalmayacak hem de daha az ücret alınacaktır.

Vakıfbank Kredi Kartı İle SGK Ödeme

Vakıfbank Worldcard ile SGK prim ödemesi ücretsiz 2 taksit yaptırabilirsiniz. Ayrıca kartınıza otomatik ödeme talimatı vererek de hızlıca ödemelerinizi yapabilir, ödemelerinizin gecikmesini engelleyebilirsiniz. Ödemelerinizi şubelerden, Vakıfbank internet bankacılığından, e-devlet üzerinden Vakıfbank kredi kartı veya banka kartıyla, 0850 222 0 724 Vakıfbank Telefon Bankacılığı’yla ve Vakıfbank ATM’lerinden yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası SGK Ödemeleri

Ziraat Bankası SGK prim ödemeleri banka şubeleri, ATM’ler, Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı ve müşteri iletişim merkezlerini arayarak yapabilirsiniz. Ayrıca ödemelerinizi Bankkart kredi kartı ile ödeyebilir ve otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. 90 farklı prim türünün ödemesini Ziraat Bankası üzerinden yapabilirsiniz. Müşteri İletişim Merkezi üzerinden otomatik kartla SGK ödemesi bildirmek için 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 numaralarını arayabilirsiniz.

Yapı Kredi SGK Ödemeleri

Yapı Kredi Bankası prim ödemelerini kamu ödemeleri başlığı altında internet bankacılığı üzerinden ödeyebilirsiniz. Eğer her ay bu işlemi takip etmek istemiyorsanız otomatik ödeme talimatı vererek düzenli olarak prim ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı başvurusunu en yakın Yapı Kredi Bankası şubesine giderek tamamlayabilirsiniz. Böylelikle priminizin günü geldiğinde hesabınızda yeterli bakiye bulunması durumunda ödeme işlemi gerçekleşecektir. SGK primi dışında Bağ-Kur primlerinizi, gümrük vergilerinizi, motorlu taşıtlar vergilerinizi ve trafik para cezalarınızı buradan ödeyebilirsiniz.

GSS Online Ödeme

Genel Sağlık Sigortası online ödeme işlemlerini sadece anlaşmalı bankaların internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. GSS sorgulama işlemini ise E-devlet üzerinden yapmanız mümkündür. Sorgulama işlemi için öncelikle E-devlete giriş yapınız. Giriş işlemi ardından genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu sorgulama hizmeti üzerinden sorgulama işlemini yapabilirsiniz. GSS borçlarınızı online olarak ödeyebileceğiniz anlaşmalı bankalardan bazıları;

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Garanti BBVA
  • Deniz Bank
  • Akbank
  • Yapı Kredi Bankası

Online ödeme dışında PTT şubelerine giderek de genel sağlık sigortalarını ödemeniz mümkündür. Ayrıca online ödeme seçenekleri arasında saydığımız birçok banka kartla SGK ödemesi kabulü de yapmakta.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz