Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir?
Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir?

Kredi kartı güvenlik kodu yani CVV’nin ne olduğunu bilmek özellikle online alışverişlerde talep edildiği için önem arz etmektedir. Kredi kartı güvenlik kodu internetten yapılan her alışverişte kart kullanıcısından istenen bilgiler arasında yer almaktadır. Kredi kartı kodu yani CVV kartlara kabartmalı bir şekilde basıldığı için makbuzlarda gözükmemektedir. Bu da kartın gerçek sahibi tarafından kullanıldığını göstermek daha doğrusu kartı elinde bulunduran kimsenin kartı kullandığını göstermek amacı ile geliştirilmiş bir yöntemdir.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Kartın Neresinde Yazmaktadır?

Kart güvenlik kodunun kart üzerinde yazıldığı yer tüm kredi kartlarında aynıdır. Kredi kartı güvenlik kodu ya da alışveriş sitelerin istediği bilgilerde yer alan CVV kodu genellikle kartın arkası yüzünde bulunmaktadır. Kartın arkasın yüzünde olan kart güvenlik kodu, bu yüzün ortasından geçen şeridin üzerinde yer almaktadır. Bu şerit üzerinde yalnızca kredi kartı güvenlik kodu değil farklı kart bilgileri de yer almaktadır. Kredi kartınızın güvenlik kodu, beyaz şerit üzerinde yer alan numaraların hepsi değil bu numaraların son 3 rakamıdır.

CVV Kodu Neden Önemli?

Kart güvenlik kodu neden önemli sorusu internetten alışveriş yapmak için kart bilgilerini giren kimselerden her zaman istenen bilgiler arasında olmasından dolayı oldukça merak edilmektedir. Kart güvenlik kodu yani CVC veya CVV’nin (Card Validation Value) bu kadar önemli olmasının sebebi, bu kodun kart taşıyıcısı tarafında kullanıldığını gösteriyor olmasındandır. Bankalar bu yöntemi kart şifresinin başka sitelerde paylaşılmaması için geliştirmiştir. Çünkü bankalar her ne sebeple olursa olsun kart sahiplerinin kart şifrelerini başka kimselerle paylaşılmamasını istemektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile bankalar kredi kartı güvenlik kodu yani CVV’yi yeterli bulmaktan vazgeçmiş ve  internetten alışveriş yapılabilmesi için kart sahibin telefon numarasına gelen şifreyi de girmesini talep etmeye başlamıştır. Telefona gelen ekstra SMS’de kart sahibinin kartının şifresini internet sitesi içinde paylaşmasını engellemeye yöneliktir. Bankalar, bu yöntemler ile kart sahibinin internetten yaptığı alışverişlerde güvenliğini maksimuma çıkarmak amacındadır.

CVV Kodum Silinirse Ne Yapmalıyım?

Kart güvenlik kodu silinmesi kart kullanıcılarının karşılaşabileceği olağan durumlardan biridir. Kart güvenlik kodu fazla kullanım, yanlış kullanım gibi herhangi bir sebep ile silinebilmektedir. Kart güvenlik kodunun silinmesi, kartın fiili olarak kullanılmasını engellemese de kartın internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılmasını engellemektedir. Böyle bir durum ile karşılaşan kart kullanıcısının hizmet aldığı banka ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Bankalar böyle durumlar karşısında genellikle kart kullanıcısına yeni bir kart göndermektedir.

Ziraat Bankası Genç Kart CVV Kodu

Ziraat Bankası Genç Kart güvenlik kodu, tek bir kartın hem kredi kartı hem de banka kartı özelliği olmasından dolayı sorun yaratabilmektedir. Ayrıca kullanılacak kartın numarası da Ziraat Bankası Genç Kart sahiplerine sıkıntı yaşatmaktadır. Ziraat Genç Kart sahiplerinin banka kartı güvenlik kodu ve kart numarası ise şu şekilde bulunmaktadır:

  • Ziraat Bankası Genç kart kartının ön yüzünde yazan numara hesap kartı numarasıdır. Yani hesap kartı ile alışveriş yapmak isteyen kimseler kartın ön yüzündeki kart numarasını ve kartın arka yüzündeki güvenlik kodlarından ilkini girerek banka kartı ile alışveriş yapabilmektedir.

Ziraat Bankası Genç Kart Banka Kartı Güvenlik Kodu

Ziraat Bankası banka kartı kart numarası ve kart güvenlik kodu ise şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası kartının arka yüzünde sol alt köşede yazan numara kredi kartı numarasıdır. Ziraat Bankası Genç Kart kredi kartı güvenlik kodu ise kartın arka yüzünde ikinci sırada bulunan güvenlik kodudur.
Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz